15.05.2019 21:32 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika | Cumhurbaşkanı Erdoğan 'karar verdik' diyerek açıkladı: Türkiye-Irak arasında...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Cumhuriyeti Bas¸bakanı Adil Abdülmehdi ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına karar verdik.' dedi.

Irak Başbakanı Abdulmehdi, 'Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına, bizim topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil' dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "DEAŞ, PKK  ve FETÖ terör örgütleriyle mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi ve bu alanda  Türkiye-Irak arasında bir askeri iş birliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda karar verdik." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi baş başa ve  heyetler arası gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından resmi iftar yemeğine  geçti.

Erdoğan ve Abdulmehdi, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ortak  basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan,  Abdulmehdi ve beraberindeki heyeti Ankara'da misafir etmekten duyduğu memnuniyeti  dile getirdi.

Abdulmehdi'nin beraberinde çok sayıda bakan ve aralarında Türkmenlerin  de bulunduğu parlamenter heyetiyle gerçekleştirdiği ziyarete büyük önem verdiğini  söyleyen Erdoğan, "Kendilerine Türkiye'ye hoş geldiniz demek istiyorum."  ifadesini kullandı.

Erdoğan, Irak halkının ve tüm İslam aleminin ramazanışerifini tebrik  ederek, "DEAŞ terörünü mağlup eden Irak güvenlik güçlerini bir kez daha tebrik  ediyorum. Bu uğurda şehit olan Iraklı kardeşlerimize yüce Rabbim'den rahmet,  yaralananlara da acil şifalar diliyorum." dedi.

Görüşmelerinde, Türkiye ve Irak ilişkilerini tüm boyutlarıyla  değerlendirdiklerini ve bölgesel gelişmeleri de ele alma fırsatı bulduklarını  bildiren Erdoğan, "Irak'ın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması,  istikrar ve güvenliğin sağlanması Irak siyasetimizin temelini oluşturuyor.  Irak'ın zenginliği olan tüm etnik ve dini gruplar Türk halkının dostudur,  kardeşidir. Irak'ın uluslararası toplumla ilişkilerini geliştirme yönünde son  dönemde attığı adımları memnuniyetle müşahede ediyoruz. Bölgesel rolünü yeniden  üstlenmesiyle Irak'ın barış ve istikrara daha önemli katkılar sağlayacağına  inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türkiye'nin Irak ile geçmişten bugüne ekonomik ve ticari  alanlarda kapsamlı iş birliklerinin olduğuna işaret ederek, 2003 sonrasında terör  ortamında dahi Türk yatırımcıların Irak'tan vazgeçmediğini, Irak'ın yeniden  imarına katkıda bulunduğunu dile getirdi.

İşçiler ve mühendislerin bu uğurda yeri geldiğinde canlarını  verdiklerini, bugün de aynı özveriyle Irak için birlikte çalışmaya hazır  olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Şu anda bildiğiniz gibi 20 milyar dolarlık bir  ticaret hacmini hedeflemiş bulunuyoruz. Tabii bu ticaret hacmine iyice yaklaştık  ama Irak ile Türkiye arasında 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yeterli değil.  Öyle zannediyorum ki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı için bu yıl  içinde Irak'a yapacağımız ziyarette bu hedefi güncellemek durumunda olacağız,  inşallah orada daha büyük bir hedefi işaret edeceğiz." değerlendirmesinde  bulundu.

"İlişkilerimizi zenginleştirmek istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla Irak'a yönelik yatırımları artırmanın  yöntemleri üzerinde de gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerde fikir  teatisinde bulunduklarını aktararak, şunları söyledi:

"Her iki ülke iş adamlarının önündeki engelleri ortadan kaldırabilmek  için ahdi zeminin güncellenmesi hususunda dikkat çektik. Irak'ın yeniden imarı  konusunda DEAŞ işgalinden en çok zarar gören bölgelerin kaldırılmasına ve Irak'ın  güneyine kadar uzanan bir ticaret koridoru tesis edilmesine öncelik verdiğimizi  teyit ettik. Irak'ta mevcut başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçirmek ve  tedricen yenilerini açmak suretiyle Irak'ın tüm bölgeleriyle ilişkilerimizi  zenginleştirmek istiyoruz."

Enerji sektöründe büyük iş birliği potansiyellerinin bulunduğuna  dikkati çeken Erdoğan, "Elektrik alanında Irak'ın yakın vadede ihtiyacının  karşılanmasına katkıda bulunabileceğimizi Sayın Başbakana ikili görüşmemde de  ifade ettim. DEAŞ tarafından tahrip edilen Kerkük-Ceyhan petrol boru hattının bir  an önce faaliyete geçirilmesinin önemine işaret ettik." dedi.

Erdoğan, bölgenin önceki yıl kuraklıktan, bu yıl da yoğun yağışların  sebep verdiği sellerden etkilendiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Özellikle Türkiye olarak geçtiğimiz yılki kuraklık döneminde Irak'a  elimizden gelen desteği sağladık. Değişen iklim ve artan ihtiyaçlar ele  alındığında tüm ülkelerin özellikle ilmin, teknolojinin sağladığı imkanları en  iyi şekilde kullanmaları mecburiyet haline gelmiştir. Ülkemiz sulama  teknolojileriyle artık su yönetimiyle, çevreci uygulamalarıyla suyun idareli  kullanımı konusunda önemli mesafe aldı. Bu tecrübemizi Irak ile paylaşmak  amacıyla bu alanda özel temsilcim olarak Profesör Doktor Sayın Veysel Eroğlu 50  kişiden oluşan bir çalışma grubu teşkil etmiş ve Irak'a münhasır bir eylem planı  hazırlamıştır. Bugünkü görüşmemizde bunu da ele aldık, hatta bu konuyla ilgili  gerekli olan bazı bölgelerde de barajlar yapılması konusunu gündeme getirmek  suretiyle bolluğun olduğu dönemde barajlardan istifade, hatta hatta bizden oraya  verdiğimiz suyun daha dikkatli, daha bu noktada israftan uzak bir şekilde  kullanımında bu barajların iş göreceğini de gündeme getirdik. Bugünkü  görüşmemizde benzer bir grubun Irak'ta teşkilini müteakiben çalışma grubumuzun  Irak'ı en kısa sürede ziyaret ederek süratle çalışmalara başlaması hususunda  mutabık kaldık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "DEAŞ, PKK ve FETÖ terör örgütleriyle  mücadelemizin kararlılıkla sürdürülmesi ve bu alanda Türkiye-Irak arasında bir  askeri iş birliği ve güven anlaşmasının yapılmasının isabetli olacağına aramızda  karar verdik ve bunun için de Dışişleri Bakanım, Savunma Bakanım ve İstihbarat  Teşkilatı Başkanım üçlü olarak muhataplarıyla bir görüşmeyi en kısa zamanda  gerçekleştirecekler." bilgisini paylaştı.

Görüş birliğinde oldukları bir diğer hususun da Suriye'nin toprak  bütünlüğünün korunması ve meseleye kalıcı bir siyasi çözüm bulunması olduğuna  işaret eden Erdoğan, bu bağlamda Irak'ın Astana Platformu'nda gözlemci olarak yer  almasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Erdoğan, görüşmelerinin hayırlara vesile olmasını temenni etti.

ADİL ABDULMEHDİ

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Türkiye ve Irak'ın  gündeme gelen sorunların giderilmesi için daha etkin ve beraber çalışması  gerektiğini belirterek, "Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına bizim  topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil.  Bu bağlamda da iş birliğimizi güçlendireceğiz." dedi. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı  Abdulmehdi, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Türk halkına, Türk hükümetine ve Cumhurbaşkanına göstermiş olduğu  misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Abdulmehdi, "Türkiye ve Irak iki komşu  ülke ve halkları kardeş ülkeler, ortak tarihe sahipler ve ortak çıkarları  bulunmakta. İnşallah geleceğimizi de beraberce umut verici bir perspektif  içerisinde inşa edeceğiz." diye konuştu.

Bugünkü görüşmelerin "yoğun ve verimli" olduğunu, çok önemli konuların  ele alındığını belirten Abdulmehdi, iki ülkenin ticaret hacmi hedefinin 20 milyar  dolar olduğunu ve bunun daha arttırılması arzusunda olduklarını kaydetti.

Ortak projelerle ikili ticaretin arttırılması, terörle beraber  mücadele edilmesi, yoksullukla mücadele ve kalkınmaya yönelik ortak adımların  atılmasını temenni ettiklerini dile getiren Abdulmehdi, "Biz Türkiye'nin bu yolda  çok büyük mesafeler kat ettiğini biliyoruz. Ekonomide, yönetimde, savunma  sanayiinde özellikle son zamanlarda çok büyük başarılara imza attığını biliyoruz.  Şu anda Irak'ın Türkiye'nin sahip olduğu tüm bu fırsatlardan faydalanmasının  zamanının geldiğini düşünüyorum. El ele vererek iki ülkenin, iki halkın ve  bölgenin çıkarına olabilecek birçok adım atabiliriz." ifadesini kullandı.

"Irak'ta tekrar güvensizlik ortamının olmasına asla müsaade  etmeyeceğiz"

DEAŞ'ın her ne kadar güçlenme çabasında olsa da etki boyutunun düşük  olduğunu söyleyen Abdulmehdi, "Irak topraklarında kontrol ettikleri hiçbir bölge  yok. Sadece belli hücreler şeklinde, küçük oluşumlar şeklinde hareket etmeye  çalışıyorlar ancak onları da biz güvenlik güçlerimizle yakından takip etmekteyiz  ve onlara hiçbir fırsat vermiyoruz. Irak'ta tekrar güvensizlik ortamının  oluşmasına asla müsaade etmeyeceğiz." diye konuştu.

Türkiye'nin eskiden olduğu gibi hala Irak'ın yanında yer aldığını  söyleyen Abdulmehdi, "İnsanların korkup Irak'ı terk ettiği bir dönemde Türkiye  Irak'ı bırakmadı. En zor zamanlarında dahi Irak'ın yanında oldu ve canlarını feda  eden Türk kardeşlerimiz oldu. Bunların içinde Irak'ta çalışan Türk şoförlerinin  de maalesef hayatını kaybettiğini biliyoruz. Öte yandan, Türkiye'nin Iraklı  sığınmacılara kucak açmış olması da Irak tarafından asla unutulmayan bir  husustur. Bundan dolayı da minnettar ve müteşekkiriz." dedi.

"Topraklarımızdan Türkiye topraklarına bir güvenlik tehdidinin  oluşmasını kabul etmeyiz"

Abdulmehdi, ikili ve heyetlerarası görüşmelerde su, enerji, sınır  kapıları, ortak barajlar, projelerin hayata geçirilmesi gibi ikili bağlamda  birçok meselenin ele alındığını vurguladı.

Abdulmehdi, şöyle devam etti:

"Türkiye ve Irak arasında birçok anlaşma var. Bu anlaşmalar arasında  2008 yılında bir güvenlik anlaşması da vardı ancak uygulama bağlamında bunun çok  etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyemeyiz. Şu an için sahada gündeme gelmiş  olan sorunların da giderilmesi bağlamında daha etkin ve beraber çalışmamız  gerektiğine inanıyoruz. Hiçbir şekilde Türkiye topraklarına bizim  topraklarımızdan bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değil.  Bu bağlamda da iş birliğimizi güçlendireceğiz."

Abdulmehdi, Türkiye ve Irak'ın iki kardeş ülke olarak meselelere ortak  çıkarlar bağlamında olması gereken, doğal çözümlerle yaklaşacağını vurguladı.

Irak'ın da Türkiye gibi siyasetin aktif olduğu, çok partili demokratik  bir ülke olduğunu belirten Abdulmehdi, her ne kadar terör ve diğer sosyal şiddet  türleri ülkede vuku bulmuş olsa da Irak'ın demokrasiye bağlılığının devam  ettiğini söyledi.

Abdulmehdi, Irak'ın kültürel ve etnik bağlamda çeşitliliğe ve ulusal  birlik konusunda herkesin bir araya geldiği bir yapıya sahip olduğuna dikkati  çekerek, şunları kaydetti:

"Bizler gerçekten çok zor dönemlerden geçtik. Özellikle de bölgedeki  gerilimi daha da düşürmek için ne yapabiliriz konusunu Sayın Cumhurbaşkanı ile  görüştük. Halkların arzu ettikleri barışı ve güvenliği nasıl tesis ederiz  meselesini ele aldık. Şüphesiz Irak'ın maruz kalacağı herhangi bir tehdit ya da  tehlike aynı zamanda Türkiye'yi de tehdit edecektir. Bunu şu anda görmekteyiz  bölgede. Suriye'de olsun, diğer bölgelerde olsun. Aslında birbirimizden bağımsız  ve kopuk değiliz. Bölge olarak etkilenmekteyiz. Düşmana karşı, bizi tehdit eden  unsurlara karşı beraber mücadele etmekteyiz."

"Açık sözlülüğünüz ve yakınlığınızdan dolayı minnettarız"

Türk şirketlerinin Irak'ta büyük saygınlığa sahip olduğunu belirten  Abdulmehdi, ülkedeki şartların Türk şirketler için uygun olduğunu vurguladı.

Abdulmehdi, iki ülkenin bu konularda ilkesel anlamda bir sonuca  ulaştığı ve kabul ettiği anlaşmaların hayata geçirilmesini arzu ettiğini  vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ziyaret sırasında bu  anlaşmaların daha aktif bir şekilde hayata geçmiş olacağını dile getirdi.

Türkiye'yi, Körfez ülkelerini ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak, büyük  potansiyel barındıran demir yolları, geniş otoyollar ve bağlantı yolları gibi  projelerin bulunduğunu söyleyen Abdulmehdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konukseverlik  ve yakın ilgiden dolayı teşekkür etti.

Abdulmehdi, "Gerçekten açık sözlülüğünüz ve yakınlığınızdan dolayı  minnettarız. Siz her zaman ilişkilerde samimiyete ve sevgiye önem veren  birisiniz. Bundan dolayı zat-ı devletinize, Türkiye hükümetine ve çok değerli  Türk halkına tekrardan teşekkürlerimi iletmek isterim." diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 9Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy10