10.10.2018 23:25 | Son Güncelleme:
AA / DHA

Son dakika | Endonezya'da 6,4 büyüklüğünde deprem

Endonezya’nın Doğu Java eyaletinin kuzeydoğusunda yer  alan Situbondo kenti açıklarında 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Endonezya Meteoroloji, Klimatoloji ve Jeofizik Ajansı'ndan (BMKG)  yapılan açıklamada, merkez üssü Situbondo'nun 61 kilometre kuzeydoğusu olan 6,4  büyüklüğündeki depremin yerin 10 kilometre derinliğinde kaydedildiği bildirildi.

Depremin ardından tsunami uyarısı yapılmadı.

BMKG halkı muhtemel artçı sarsıntılara karşı uyardı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ise Doğu Java'da Sumberanyar  kentinin 40 kilometre kuzeydoğusunda 6 büyüklüğünde bir depremin meydana  geldiğini açıkladı.

Endonezya'nın Sulawesi Adası'nda 28 Eylül'de meydana gelen deprem ve  tsunamide hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 45'e yükselmişti.

Depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini, yüksekliği 3 ila 6  metreye ulaşan tsunami dalgaları vurmuştu.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında  yer alan Endonezya'da 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından  oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230  bin kişi hayatını kaybetmişti.

IMF YETKİLİLERİ DE ORADAYDI

Perşembe sabahı erken saatlerde Java ve Bali adalarını sallayan depremin oluşturduğu panik, halkın evlerini terk etmelerine ve sokaklara dökülmelerine yol açtı. Endonezya Jeofizik Ajansı Başkanı Dwikorita Karnawati, ilk bilgilere göre, herhangi bir can kaybı ya da hasar haberi gelmediğini söyledi. Karnawati, deprem sonrası bir tsunami beklenmediğini de belirtti.

ABD Jeolojik Gözlem Merkezi, depremin merkez üssünün Java adasının doğu ucunda, 40 kilometre uzaklıktaki Bali Denizi olduğunu duyurdu. 

IMF BALİ'DE TOPLANTI YAPIYOR

Deprem, Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde ve öteki üst düzey IMF yetkililerinin yanı sıra, dünyanın değişik ülkelerinden gelen ekonomi ve maliye bakanlarının bulunduğu Bali Adası'nda da hissedildi. IMF bu yılki geleneksel yıllık toplantısını Bali'de yapıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy1