17.02.2017 14:41 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... İspanya Prensesi'nin eşine yolsuzluktan 6 yıl hapis

Prenses Cristina'nın kocası Inaki Urdangarin, mahkeme tarafından yolsuzluk suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildi. Prenses Cristina ise, aynı davada 265 bin euro para cezasına çarptırıldı.

Undargarin'e ait Noos Enstitüsü'ne aktarılan kamu bütçesinin 5,6 milyon euro olduğu daha önce açıklanmıştı.

İspanya'da Kraliyet ailesinin ilk kez yargı önüne çıktığı davada, Prenses Cristina'nın kocası Inaki Urdangarin hakkındaki hüküm verildi. Mahkeme, Prenses'in eşi için yolsuzluk suçlamasından 6 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti.

Kral 4'üncü Felipe'nin ortanca ablası olan Prenses Cristina ise, aynı davada para cezasına çarptırıldı. Prenses, eşinin iş anlaşmalarında adı geçtiği için 265 bin euro ceza ödeyecek. 51 yaşındaki Prenses Cristina, kararla sekiz yıl hapis cezası almaktan kurtuldu.

Prenses, monarşinin yeniden kurulduğu 1970'lerden bu yana adli suçlama yöneltilen ilk kraliyet ailesi üyesi olarak kayıtlara geçti.

Kraliyet ailesi için bir utanç olarak görülen davada, Prenses Cristina ve eşi İnaki Urdangarin vergi usülsüzlüğüyle suçlanıyordu. Urdangarin'in sözde kar amacı gütmeyen Noos Enstitüsü'ne verilen kamu bütçesinin 5,6 milyon Euro olduğu hesaplandı.

Prenses Cristina Enstitü'nün yönetim kurul üyelerinden biriydi ve Urdangarin ile birlikte Aizoon adlı bir emlak şirketine ortaktı.

Dava Baler Adaları yetkilileri arasındaki yolsuzlukları araştıran bir yargıç tarafından açılmıştı.
Kral Felipe geçen yıl kızkardeşinin Palma Düşesi unvanını iptal etmişti ancak Prenses taç giymede hala altıncı sırada.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0