17.07.2017 08:37 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Katar'a siber saldırının arkasındaki ülke belli oldu! Doha'dan ilk açıklama

Resmi haber ajansı QNA'nın internet sitesinden İran'ı övüp ABD'yi yerin dibine sokan açıklamaları servis eden ülke, Birleşik Arap Emirlikleri. Washington Post gazetesi, Amerikan istihbarat yetkililerinin krizi çıkartan olayı çözdüğünü yazdı.

Dubai yönetimi haberi reddediyor, Doha'dan gelen ilk açıklamada ise söz konusu hamlenin uluslararası hukuku ihlal ettiği duyuruldu.

Amerikan Washington Post gazetesi, kırk ikinci gününe giren Katar krizinin perde arkasını aralayan bir habere imza attı.

Haberini ABD istihbaratına dayandıran gazete, Katar'ın resmi haber ajansı QNA'ya düzenlenen siber saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) gerçekleştirdiğini duyurdu.

Söz konusu olay, 23 Mayıs'ta yaşanmıştı. QNA'nın servis ettiği habere göre, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamad El Sani bir askeri mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada İran'ı övüp ABD lideri Donald Trump'ın uzun süre Beyaz Saray'da kalamayacağını söylüyordu. Emir ayrıca, Suudi Arabistan ve müttefiklerini ABD'nin kuklası olarak tanımlıyordu.

Doha yönetimi, büyük fırtına koparan bu haberin siber saldırıyla servis edildiğini ve Emir El Sani'nin böyle bir konuşma yapmadığını duyurdu.

Washington Post'a göre, ABD istihbarat yetkililerinin ellerinde saldırının arkasında Dubai yönetiminin olduğunu gösteren bulgular var.

BAE kabul etmedi

Gündemi sarsan haberin ardından Londra'da açıklama yapan BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, haberi reddetti. Gargaş, Washington Post'un aktardığı bilgilerin doğru olmadığını savundu.

Katar: Uluslararası hukukun ihlali

Katar'ın habere tepkisi ise, gün içinde duyuruldu. Doha yönetimi, söz konusu hamlenin uluslararası hukuku ihlal anlamı taşıdığını belirtti.

Uzun süredir dip akıntı olarak süren Suudi Arabistan ve Katar arasındaki kriz, söz konusu haberden sonra tamamen yüzeye çıktı. Suudiler, Bahreyn, BAE ve Mısır, 5 Haziran'dan bu yana Katar'la tüm ilişkilerini kesmiş durumda. Hava, kara ve deniz sınırları kapatılarak ablukaya alınan Doha yönetimi, 'terörizm'i desteklemekle suçlanıyor.

Körfez ülkeleri Doha yönetiminden 13 maddelik bir talep listesinde bulundu ancak Katar bunu reddetti. Listede Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün kapatılması da yer alıyordu.

Türkiye ve İran, krizin başından bu yana Katar'ın yanında duruyor.

İngiltere ve Katar'dan tatbikat

Öte yandan, Katar ve İngiltere ortak deniz tatbikatı yapıyor.

Resmi açıklamaya göre iki ayrı noktada icra edilen ortak tatbikatta füze ve toplar ateşleniyor, ayrıca su altına yerleştirilen mayınlar temizleniyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0