14.06.2017 11:53 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Katar'dan istenenler ABD'ye sunulacak!

BAE Washington Büyükelçisi, Amerikan yönetiminden Katar'daki hava üssünü taşımayı gündeme getirmesini istedi. Büyükelçi, "Katar'dan istenen taleplerin listesi yakında Washington'a sunulacak" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Katar'da Emir El Sani ve mevkidaşıyla bir araya geliyor. Çavuşoğlu'nun Suudi Arabistan'a gitme ihtimali de bulunuyor.

Twitter hesabından Katar'ı destekleyen mesaj atan Bahreynli avukat, gözaltında.

Katar krizinde bir hafta geride kaldı, Suudi Arabistan'ın başını çektiği komşuları tarafından tecrit edilen ülkeye en büyük yardım Türkiye'den gitti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bugün Katar'ı ziyaret ediyor. Çavuşoğlu, Şeyh Temim bin Hamad El Sani ve Katarlı mevkidaşıyla bir araya gelecek.

Çavuşoğlu, gece saatlerinde "Program hazırlanırsa Suudi Arabistan'a bir ziyarette bulunacağım. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı kardeşim Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan dışında ama diğer yetkililerle şimdi büyükelçi de aradı. Programı görüşüyorlar ama mümkünse Suudi Arabistan'a da gideceğiz. Biz nasıl katkı sağlayabiliriz, nasıl yardım ederiz, bunları değerlendireceğiz. Yerinde bu görüşmelerin faydalı olacağını düşünüyoruz" açıklamasını yaptı.

Kara, hava ve deniz sınırları kapatılan Katar'a Türkiye ve İran'dan kargo uçaklarıyla yiyecek gönderiliyor. Doha yönetimi, deniz ablukasını geçen hafta bir gemisini Umman limanına göndererek kırmıştı.

Liste ABD'ye sunulacak

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Washington Büyükelçisi Yusuf el-Uteybe, Katar'a yönelik askeri bir operasyonun söz konusu olmadığını söyledi. Uteybe, "Katar'a diplomatik ambargo uygulayan ülkeler, aldıkları tedbirlerin ABD'nin bölgedeki askeri üslerini etkilemeyeceğini Washington'a iletti. Söz konusu önlemler arasında, Katar'a yönelik askeri bir operasyon söz konusu değil" dedi.

Büyükelçi, "Katar'dan istenen taleplerin listesi yakında Washington'a sunulacak" diye konuştu.

BAE, Washington yönetiminden Katar'daki hava üssünü taşımasını istiyor. ABD'deki The Hill gazetesinin haberine göre, Uteybe, "Herhangi ek bir baskı için hava üssü gayet güzel bir sigorta poliçesi. Belki Kongre'deki biri bunu duymalı ve 'sadece (hava üssünü) taşımayı düşünmeli miyiz' demeli" ifadesini kullandı.

Bahreynli avukat gözaltında

Katar'la ilişkilerini koparan ülkelerdeki garip yasaklar, acı sonuçlar vermeye başladı. Bahreyn'de bir avukat, sosyal paylaşım sitelerinde Katar yanlısı paylaşımlarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındı.

Bahreyn yönetimi, krizin başlamasıyla sosyal medyadan Katar'ı destekleyen mesajları yasaklamış ve 15 yıl hapis cezası verileceğini duyurmuştu.

Suudilerden Pakistan'a baskı

Katar karşıtı cephenin başındaki Suudi Arabistan ise, Pakistan'a kendilerine katılması için baskı yapıyor.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, geçen hafta başında Katar'la tüm ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Dörtlüye daha sonra irili ufaklı beş ülke daha katıldı. Ürdün ve Cibuti ise diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürdü.

ABD Başkanı Donald Trump, düğmeye kendisinin bastığını attığı Twitter mesajlarıyla itiraf etmişti. Katar karşıtı blok, Doha yönetimini 'terör'e destek vermekle suçluyor. 58 kişilik bir liste verilen Katar, talepleri kabul etmemişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0