11.01.2019 11:38 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Koalisyon resmen açıkladı: Suriye'den çekilme başladı!

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye'den çekilmenin başladığını resmen duyurdu.

Rusya'dan gelen açıklamada ise, "ABD'nin Suriye'de kalmak istediği izlenimini verdiği" öne sürüldü.

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyon, Suriye'den çekilmenin başladığını resmen açıkladı. Uluslararası ajanslar, bu bilgiyi abonelerine 'son dakika' gelişmesi olarak duyurdu. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Maria Zaharova ise, bugün yaptığı açıklamada, "Bütün açıklamalarına rağmen, ABD'nin Suriye'de kalmak istediği izlenimini aldıklarını" ifade etti. 

Anadolu Ajansı da bu sabah isminin açıklanmasını istemeyen bir ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisinin, "Bazı ekipmanları Suriye'den çekmeye başladığımızı teyit ediyorum"  dediğini bildirmişti.

Söz konusu yetkili, operasyonel kaygılardan dolayı çekilen ekipmanın  ne olduğu veya hangi bölgelerden alınıp nakline başlandığına dair detay vermekten  kaçınmıştı.

Amerikan CNN televizyonu ise ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının  (CENTCOM), çekilme operasyonunda kullanılacak gemi ve uçakları belirlediğini  iddia etmişti.

Çekilme süreci ABD Başkanı Donald Trump'ın 19 Aralık 2018'de aldığı  karar sonrasında başlamıştı.

Trump'ın bu kararı Jim Mattis'in Savunma Bakanlığı görevinden istifa  etmesine yol açmıştı.

Mattis, 1 Ocak'ta görevinden ayrılmadan birkaç gün önce ABD ordusuna  çekilme sürecinin başlatılması talimatını vermişti.

Bu habere ifade bırak
  • 30Mutluyum
  • 2Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy39