15.08.2017 12:10 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Kuzey Kore son kararını duyurdu!

ABD ile Kuzey Kore arasında artan nükleer gerilimde Kuzey Kore'den beklenmedik bir hamle geldi. Çin ve Güney Kore'nin sürekli taraflara sakin olmaları yönünde yaptığı çağrılara Kim Jong-un 'tamam' dedi. Kuzey Kore bu ay içinde ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam'a nükleer füze fırlatma kararını 'şimdilik' ertelediklerini açıkladı.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, kendisine sunulan planları değerlendirdiğini ve daha önce ilan edilen balistik füze denemesini şimdilik askıya aldığını açıkladı.

Kim, füze denemesi için karar vermeden önce bir süre  muhataplarının hareketlerini izleyeceğini belirtti. 

Muhatap ülkelerin Kore  yarımadası ve civarındaki tehlikeli ve pervasız hareketlerini sürdürmesi halinde füze denemesinin yapılmasına onay vereceğinin altı çizildi.

Kararı duyuran Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA'nın  haberle yayınladığı fotoğraflarda, Kim Jong-un, Kuzey Kore ordusunun füze denemelerinden sorumlu Stratejik Kuvvetler birimini kontrol ediyor.

Japonya'dan geçen  güzergah dikkat çekti

Bir masadaçalıştığı görülen sıradışı lider,  Kuzey Kore'den Guam Adası'na doğru, Japonya üzerinden geçen bir güzergahın  işaretli olduğu büyük bir haritayı inceliyor.

Kim Jong-un'un muhatap ülkeler dediği ABD ve Güney Kore'den beklediği hareketlerin gelecek ay gerçekleştirilecek ABD-Güney Kore ortak  askeri tatbikatının ertelenmesi veya B1 bombardıman uçaklarının Kore yarımadası  üzerinde uçuşunun durdurulması olacağı belirtiliyor.

Kuzey Kore yönetimi her  iki durumu da de askeri provokasyon olarak değerlendiriyor.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0