18.06.2017 12:17 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Irak güçleri Eski Şehir bölgesine girdi

Irak askeri güçleri Musul'un Eski Şehir bölgesinde terör örgütü IŞİD'e karşı bu sabah yeni bir operasyon başlatmıştı. Bölgeden beklenen haber geldi. Irak güçleri Musul'un Eski Şehir bölgesine girmeyi başardı.

Irak'ın en büyük ikinci kenti olan Musul'un kuzeyi hala terör örgütü IŞİD'in kontrolü altında. Irak askeri güçleri kentin Eski Şehir bölgesini terör örgütünden geri almak için bugün yeni bir operasyon başlattı.

Terör örgüt IŞİD'in başkenti olarak gördüğü Musul'da ABD öncülüğünde Irak güçleriyle yürütülen operasyonlar dün dokuzuncu ayına girdi. Irak askerileri ele geçirdikleri IŞİD bayraklarıyla sivillerle birlikte kentte objektiflere dün poz vermişti.  IŞİD'in gittikçe alanının daraldığı kentten beklenen haber de geldi. Irak güçleri IŞİD'in elindeki Eski Şehir bölgesine girdi. 

Kurşunların arasına daldı

Diğer taraftan Musul'dan ilginç görüntüler de gelmeye devam ediyor. Bir eski ABD askerinin Musul'daki çatışmalar sırasında kurşunların arasından geçerek bir çocuğu IŞİD'in elinden kurtardığı anlar internette hızla yayıldı. 

David Eubank isimli ABD ordusundan emekli özel harekat askeri Musul'da terör örgütü IŞİD ile yaşanan sıcak çatışma anında örgütün canlı kalkan olarak kullandığı sivillerin arasından küçük bir kız çocuğunu çekip çıkardı. David Eubank 5 ceset arasında küçük bir kızın hayatta olduğunu farketti ve diğer askerlerin IŞİD'e ateş açtığı an kendini kurşunların önüne attı.

Eubank olayla ilgili, 'Düşündüm ki eğer burada bu kız çocuğunu kurtarmak için ölürsem  karım ve çocuklarımın bunu anlayacaktır' dedi.

David Eubank karısı ve 16, 14 yaşlarındaki kızıları ve 11 yaşındaki oğluyla birlikte bir kaç ay Musul'daki sivillerin kurtarılması için kentin sınır hattında gönüllü oalarak bulundu. Eubank ve ailesi Özgür Burma Devriyeleri isimli insani yardım örgütünün üyeleri.

ABD ordusundan emekli olduktan sonra karısı ve 3 çocuğuyla birlikte Musul'da sivillerin yaşadığı korkunç olayları duyduktan sonra harekete geçen 56 yaşındaki David Eubank Times gazetesine verdiği röportajta şu ifadleri kullanıyor: ' Ben Tanrı'nın beni buraya gönderdiğine inanıyorum. Güvenlik hakkında hiç düşünmedim'

Küçük Musullu kızı kurtardıktan kısa süre sonra Irak'tan ayrılan Eubank ailesi ABD'ye geri döndü. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0