15.02.2018 10:31 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Ve Afrin'de harita değişti! Batı cephesinde hatlar birleşti...

Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO güçleri, Zeytin Dalı Harekâtı'nda bugün batı cephesindeki Şedya, Şerbanlı (Kum Reçe), Karri, Kara Suluk ve Yukarı Divan köylerini YPG'li teröristlerden temizledi. Böylece batıdaki cepler birleşti. Kuzey cephesinde ise Bülbül'e bağlı Duraklı köyününün alınmasıyla kritik adım atılmış oldu.

Afrin'in kuzeyindeki Bülbül çevresinde teröristlerin uçurduğu bir insansız hava aracı düşürüldü.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 20 Ocak'ta Afrin'e yönelik olarak Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurları ile birlikte başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın 27. gününde, cephede sıcak gelişmeler var.

Türk özel kuvvetler askerleri ve ÖSO güçleri, Afrin'in kuzeyindeki Bülbül nahiyesine bağlı Duraklı köyünü bu sabah ele geçirdi. Kilis sınırının Suriye tarafındaki Bülbül ve Azez ceplerinin birleştirilmesi için bir önemli adım daha atılmış oldu.

ÖSO, öğle saatlerinde de Şedya, Şerbanlı (Kum Reçe) ve Karri köylerinin yanı sıra Karri köyünün oradaki tepenin alındığını duyurdu. Böylece, Türkiye sınırı boyunca Racu'nun batısındaki güvenli cep ile  Şeyh Hadid beldesinin kuzeyine uzanan diğer güvenli cep birleştirildi.

Sıcak çatışmanın ardından Yukarı Divan da alındı

Cinderes'e doğru ilerleyen birlikler ise, sabahtan bu yana sıcak çatışmanın sürdüğü Yukarı Divan köyünü YPG'lilerden aldı.

Atme yakınlarındaki köy, Hatay Reyhanlı'nın hemen karşısında yer alıyor.

Akşama doğru ise daha kuzeydeki Kara Suluk teröristlerden kurtarıldı.

Son alınan yerlerle kontrol sağlanan nokta sayısı 63 oldu. Kurtarılan bölgeler 250 kilometrekarelik bir alan ve Afrin'in yüzde 11'ine tekabül ediyor.

Teröristlerin insansız hava aracı düşürüldü

Afrin'in kuzeyindeki Bülbül çevresinde çatışmalar sürerken, YPG'li teröristlerin uçurduğu bir insansız hava aracı düşürüldü. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, ağır makineli silahlarla vurulan hava aracı arazide bulunuyor.

1528 terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı  kapsamında bugün, kara ve hava operasyonları sonucunda terör örgütleri  PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu 43 teröristin etkisiz hale getirildiği  belirtildi.

Harekatın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist  sayısının 1528 olduğu kaydedildi.

Hava harekatının ve kara ateş destek vasıtalarıyla desteklenen kara  harekatının planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği vurgulandı.

Bu habere ifade bırak
  • 239Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 3Kararsızım
  • 5Kızgınım
  • 3Üzgünüm
Toplam Oy251