21.04.2017 08:32 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Paris'te saldırıya uğrayan polisler Türkiye'nin tanıtma ofisini koruyordu

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 58 saat kala gerçekleşen silahlı saldırının ayrıntıları ortaya çıkıyor. Saldırı, Türkiye'nin Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğini de koruyan polis ekibine yapıldı. Müşavir Serra Aytun saldırı anında bina içerisindeydi ve bir süre dışarı çıkamadı.

Öte yandan saldırganın kimliği belli oldu. Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, gazetecilere yaptığı açıklamada saldırganın kimliğini Karim Cheurfi olarak açıkladı. Reuters haber ajansı, son dakika olarak duyurduğu haberde saldırganın cesedinin yanında terör örgütü IŞİD'i savunan bir not bulunduğunu duyurdu. IŞİD, polislere Kalaşnikofla ateş açılan saldırıyı üstlenerek teröristin kimliğini ilan etmişti.

Saldırı, Fransa siyasetinde depreme yol açtı. Gizli servisin izlediği tüm yabancıların Fransa'dan kovulmasını isteyen ırkçı aday Le Pene yanıt veren Başbakan Cazeneuve, "Hiç utanç duymadan korkuyu sömürüyor" dedi. Başbakan ayrıca, elit birliklerin de yer aldığı bütün güvenlik güçlerinin seçim için seferber edildiğini duyurdu. ABD Başkanı Trump ise, saldırının cumhurbaşkanlığı seçimlerine büyük bir etkisi olacağını söyledi.

Fransız polisi, bu sabah saldırganın Paris banliyösündeki evini aradı, baskını televizyonlar canlı yayınladı. Polis, aileden üç kişiyi gözaltına aldı. Saldırıda rol olan ikinci şüpheli aranıyor. AP haber ajansı, saldırganın Şubat ayında polisi tehdit ettiği için gözaltına alındığını ve ardından serbest bırakıldığını duyurdu.

Fransa'nın başkenti Paris'in en ünlü bulvarı Champs Elysees'te seçimlere 58 kala gerçekleşen silahlı saldırıda ayrıntılar belli oluyor. Reuters haber ajansı, son dakika olarak duyurduğu haberde saldırganın cesedinin yanında IŞİD'i savunan bir not bulunduğunu duyurdu. 

Saldırı Türkiye'nin Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğini de koruyan polis ekibine yapıldı. Açıklamayı, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa yaptı.

Musa'nın verdiği bilgiye göre, Müşavir Serra Aytun saldırı anında bina içerisindeydi ve bir süre dışarı çıkamadı. Dışişleri Bakanlığı devreye girdi, polis Aytun ve diğer bina sakinlerini acilen tahliye etti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Büyükelçi Musa, şu bilgileri verdi:

"Yakın zamanda güvenlik tedbiri istemiştik. Birkaç  nedenle. Bir, 24 Nisan yaklaşıyor. O nedenle bazı taşkınlıklar olabilir. Onun için istemiştik. İki, terör örgütlerinin, PKK, DEAŞ dahil çeşitli eylemler  gerçekleştirebileceğine dair, bize intikal eden istihbari bilgilere istinaden tedbir istemiştik. Üçüncü olarak da tabiatıyla Fransa'da olağanüstü hal uygulaması var. Bunların anlaşılan hepsinin bir sonucu olarak burada, çok yakın, müşavirliğimizin hemen önünde bir koruma ekibi vardı. Maalesef, bizim de güvenliğimizi sağlamakla görevli bu ekibe, talihsiz, hain alçakça bir saldırı gerçekleştirildi."

Kimliği belli oldu

Paris'in Champs Elysees Caddesi’nde polise silahlı saldırı düzenleyen saldırganın kimliği belli oldu.

Champs Elysees Caddesi’nde dün teröristler ile polis güçleri arasında çatışma yaşandı. Çatışmada 1 polis hayatını kaybederken, 1 ve 1 sivil vatandaş da yaralandı. Fransız Savcısı François Molins, gazetecilere yaptığı açıklamada saldırganın kimliğini Karim Cheurfi olarak açıkladı. Ayrıca savcı saldırganın üzerinden bir not da bulunduğunu söyledi. Savcı, Cheurfi'nin daha önce 4 kere tutuklandığını söyledi.

IŞİD üstlendi

Terör örgütü IŞİD'in kendi haber ajansından açıklama yaparak üstlendiği saldırıyı yapan isim Yusuf El Balciki. Örgüt, saldırganı 'Halife'nin askeri' olarak tanıttı. Fransız basını ise, saldırganın 39 yaşındaki Fransız vatandaşı Karim Cheurfi olduğunu bildiriyor. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, saldırganın Fransız vatandaşı olduğunu açıkladı.

Cesedin yanında IŞİD'i savunan mesaj çıktı

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, Champs Elysees  Caddesi'ndeki terör saldırısında  ölü ele  geçirilen zanlının cesedinin yanında  terör örgütü DEAŞ’ı savunan el yazısı ile yazılmış  bir mesaj çıktığını açıkladı. 

Molins, bir polisin ölümüne, iki polisin yaralanmasına yol açan dünkü  saldırı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

François Molins, "Öldürülen saldırganın hemen yanı başında DEAŞ  davasını savunan el yazısı ile kaleme alınmış bir mesaj bulundu, büyük bir  ihtimalle mesajın yer aldığı kağıt cebinden düştü." dedi.

Saldırganın 39 yaşındaki Karim Cheurfi olduğunu teyit eden savcı  Molins, bu kişinin daha önce 4 kez mahkum olduğunu bildirdi.

Saldırganın ilk defa 2001 yılında cezaevine girdiğini kaydeden Molins,  yine polis yaralamanın da içinde olduğu  toplam 4 mahkumiyet ile 14 yıl  cezaevinde kaldığını söyledi.

Saldırganın, cezaevinde radikalleşme eğilimi içinde olduğuna yönelik  bir işaret olmadığını belirten Molins, daha önce basında çıkan haberleri  yalanlayarak, saldırganın terör şüphelilerinin yer aldığı “S listesinde”  bulunmadığını bildirdi.

Molins, son olarak 2014 yılında hırsızlık suçundan iki yılı tecilli 4  yıl hapis cezası alan saldırganın  14 Aralık 2015 tarihinde adli denetim koşulu  ile cezaevinden tahliye edildiğini söyledi.

Molins, otomobilini, polis aracının yanına park eden saldırganın daha  sonra direksiyondaki 37 yaşındaki Xavier Jugele isimli polis memurunu kalaşnikof  tüfekle başından vurarak ölümüne yol açtığını ifade etti.

Saldırganın silah temin edip, güvenlik güçlerine saldırı düzenleme  yolunda girişimleri ile ilgili ihbar üzerine, bu yıl içinde bir süre gözaltına  alındığını kaydeden Molins, bu kişinin delil yetersizliğinden  serbest kaldığını  söyledi. Molins, saldırganın yakını üç kişinin hala sorgulanmak üzere gözaltında  olduğunu kaydetti.

Bu arada saldırganın daha önce avukatlığını yapan Jean-Laument Panier,   Karim Cheurfi’nin dindar birisi olmadığını belirterek, eski müvekkilinin ciddi  psikolojik sorunları olduğunu söyledi.

BFM kanalı, saldırganın yakın çevresindekilerin, Karim Cheurfi’nin  dindar biri olmadığı görüşünde olduklarını duyurdu.

Siyasette depreme yol açtı

Saldırı, Fransız siyasetinde depreme yol açtı. Irkçı aday Marine Le Pen, bu sabah sahneye çıktı ve hükümetten gizli servis tarafından izlenen yabancıların hemen Fransa'dan atılmasını istedi. Le Pen ayrıca, hükümetten Fransa sınırlarının yeniden eski haline getirilmesini talep etti.

Le Pen'e yanıt yaklaşık iki saat sonra Başbakan Cazeneuve'den geldi. Başbakan, ırkçı adayın saldırıyı seçimlerde kullandığını ve insanları bölerek puan kazanmaya çalıştığını söyledi. Cazeneuve, "Hiç utanç duymadan korkuyu sömürüyor" dedi.

Seçimin favori adayı Emmanuel Macron ise, seçmenlere korkuya teslim olmamaları çağrısını yaptı. Macron, "Bölünme ve gözdağına teslim olmayın" ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan ve İçişleri Bakanı'yla birlikte Paris polis merkezini ziyaret etti. Hollande, her yeri kameralarla izlenen ünlü bulvara düzenlenen saldırıyla ilgili bilgi aldı.

Bugün öğle saatlerinde bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, saldırının cumhurbaşkanlığı seçimlerine büyük bir etkisi olacağını söyledi.

Bütün birlikler seferber

Bu sabahki acil güvenlik zirvesinin ardından açıklama yapan Başbakan Bernard Cazeneuve, elit birliklerin de yer aldığı ülkedeki tüm güvenlik güçlerinin seferber edildiğini açıkladı. Cazeneuve'ün verdiği bilgiye göre, 50 bin polis halihazırda seçimler için alarm durumunda.

Camlarda kurşun delikleri var

Saldırıdan geriye kalanlar, günün ağarmasıyla ortaya çıktı. Uluslararası haber ajanslarının bu sabah Paris'ten geçtiği fotoğraflarda, camlardaki kurşun delikleri ve çok sayıda televizyoncunun ünlü bulvardan yayın yaptığı görülüyor. Bazı Fransızlar ise, taşıdıkları pankartlarla polise destek verdi.

Maskeli polisler evi aradı

Fransız polisi, bu sabah saldırganın Paris'in Chelles banliyösündeki evinde arama yaptı. Maskeli polislerin yaptığı aramaya, medya büyük ilgi gösterdi. Saldırganın ailesinden üç kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, saldırganın Şubat ayında polisi tehdit ettiği için gözaltına alındığını ve ardından serbest bırakıldığını duyurdu.

Aranan bir şüpheli, Belçika’nın Anvers şehrinde polise teslim oldu. Belga haber ajansı, söz konusu şüphelinin 39 yaşındaki Yusuf el Osri olduğunu ve bütün suçlamaları reddettiğini bildiriyor.

Reuters haber ajansı ise, polisin Belçika'dan trenle gelen ikinci bir şüpheliyi aradığını duyurdu. Fransız polisi, bu bilgiyi sabah saatlerinde resmen doğruladı.

Gizli servis daha önce izlediFransız medyasına göre, saldırgan 39 yaşında ve Fransa vatandaşı. Sabıkası bulunan ve gizli servis tarafından izlenen saldırgan, başkent yakınındaki Seine-Saint-Denis kasabasında doğdu.

Videolarla saldırı çağrısı

Counter Extremism Project aldı uluslararası organizasyon, IŞİD'in sosyal medya üzerinden de Fransa’ya saldırıya başladığını aktarıyor. Euronews'in sayfalarına taşıdığı bilgiye göre, terör örgütü Fransızları kendi ülkelerine karşı saldırıya çağıran yüzlerce video yayınladı.

Reuters haber ajansı, saldırganın Telegram mesajlaşma uygulaması üzerinden polisleri öldürmek istediğine yönelik konuşmalar yaptığını aktarıyor.


Ünlü bulvara aracıyla geldi

Champs Elysees Bulvarı'na arabasıyla gelen saldırgan, aracından inip trafik ışıklarındaki polislere otomatik silahla ateş açtı ve ardından koşmaya başladı. Kaçan saldırgan bölgedeki diğer polisler tarafından vurularak öldürüldü.

Saldırıda bir polis öldü, bir diğeri ağır yaralandı. Fransız basını ağır yaralı polisin de öldüğünü ekrana taşıdı ancak bu bilgi henüz resmen doğrulanmış değil. Seken bir kurşun de bulvardaki turistlerden birini yaraladı.

Müşterileri bodruma sakladılar

Saldırı dünyaca ünlü bulvarda büyük paniğe yol açtı, görgü tanıkları insanların korkuyla sığınacak bir yer bulmak kaçıştıklarını aktardı. Bölgede bir restoranı bulunan Choukri Chouanine, "Müşterilerimizi bodruma saklamak zorunda kaldık" diyerek yaşananları anlattı.

Polis herkesi aradı

Champs Elysees saldırının ardından hemen boşaltıldı, metro istasyonu kapatıldı ve gökyüzünde helikopterler uçtu. Polis sosyal medyadan yaptığı çağrılarla kimsenin bölgeye yaklaşmamasını istedi.

Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, polisin olay yeri çevresindeki Parislilerin üstünü aradığı ve bazı sivillerin ellerini kaldırarak polislere yaklaştığı görülüyor.

Cumhurbaşkanı François Hollande, ilk bulgulara göre saldırının terör eylemi olduğunu söyledi. Saldırı sırasında, cumhurbaşkanı adayları televizyonda kozlarını paylaşıyordu. Adaylar Marine Le Pen ve François Fillon, bugünkü kampanya programlarını iptal ettiklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, yayınladığı açıklamayla Fransız halkına başsağlığı diledi.

Fransa, geçtiğimiz yıllarda terör örgütü IŞİD tarafından birçok kez hedef seçildi. Başkent Paris ve tatil merkezi Nice'teki saldırılarda yüzlerce insan can verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0