15.04.2019 20:38 | Son Güncelleme:
AA/DHA

Son dakika | Paris'te tarihi Notre Dame Katedrali'nde korkunç yangın! Küle döndü...

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Yangında can kaybı yaşanmadı. Yangın yaklaşık 8,5 saat sonra söndürüldü.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde  çıkan yangın yaklaşık 8,5 saat sonra söndürüldü. 

İtfaiye Sözcüsü Gabriel Plus, basına yaptığı açıklamada, Notre Dame  Katedrali'nde çıkan yangının söndürüldüğünü açıkladı.

France 24 televizyonu kanalı da yetkililerin açıklamalarına dayanarak  yangının söndürüldüğünü duyurdu.

Yerel saatle 18.50'de başlayan yangın 03.20'de söndürüldü. Yangında 93  metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve yapının çatısı tamamen çöktü. Yaklaşık  500 itfaiyecinin müdahale ettiği yangında, yoğun çalışma sayesinde kuzey çan  kulesi ile ana bina kurtarıldı.

Twitter'dan 1 milyon 600 bin paylaşım

Bu arada, Fransız basınında yer alan haberlere göre, sosyal medya  platformu Twitter'da birkaç saat içerisinde yangına ilişkin 1 milyon 600 bin  paylaşım yapıldı.

Yangını bir "trajedi" olarak tanımlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron, "Gurur duyalım, çünkü bu katedrali 800 yıldan daha uzun bir süre önce biz  inşa ettik ve yüzyıllar boyunca büyütüp geliştirdik. Bu gece kati bir şekilde  söylüyorum, birlikte yeniden inşa edeceğiz." dedi.

Yangının sebebi henüz bilinmese de itfaiye yetkilileri alevlerin,  "muhtemelen" 6 milyon avroluk renovasyon çalışmalarından çıkmış olabileceğini  belirtti.

Fransa'nın sembolü olarak gösterilen ve savaşlara rağmen ayakta kalan  dünyaca ünlü 856 yıllık yapının büyük ölçüde zarar görmesi, Fransızlar kadar  diğer Avrupalıları da üzdü.

Avrupalı liderler üzüntülerini dile getirirken, Fransa'da tarihi  eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfı, katedralin restorasyonu için ulusal  yardım kampanyası başlatılacağı duyurdu.

Fransa'nın milyarder Pinault ailesi, yeniden inşa çalışmaları için 100  milyon avro bağış yapacağını duyurdu.

Fransa'nın başkenti Paris'teki Notre Dame Katedrali'nde  çıkan yangında çatının tamamen çöktüğü bildirildi. 

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok  ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon  çalışmalarının yapıldığı bölümde yangın çıktığı, katedralin çatısının tamamen  çöktüğü belirtildi.

Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması  çağrısında bulunuldu.

Paris Savcılığı yangının nedenini araştırmak için soruşturma başlattı.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sarı yeleklilerin taleplerine  ilişkin yapacağı konuşmayı iptal ederek olay yerine hareket etti.

Sosyal medya hesabından mesaj paylaşan Macron, "Notre Dame alevler içinde. Tüm ulus duygu yüklü. Düşüncelerim bütün Fransızlar ve Katolik dünyasıyla  beraber. Tüm yurttaşlarımız gibi ben de parçamızın bu akşam yanmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

ANA YAPISI İLE KUZEY ÇAN KULESİ KURTARILDI

Fransa'nın başkenti Paris'te yanan Notre Dame  Katedrali'nin ana yapısı ile kuzey çan kulesinin kurtarıldığı belirtildi. 

Fransa İçişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Laurent Nunez, yaptığı  açıklamada, "Yangının yoğunluğu azaldı.  Notre Dame'ın ana yapısı ve özellikle  kuzey çan kulesinin kurtarıldığını düşünebilirsiniz." dedi. Nunez, yangının  nedeninin henüz bilinmediğini kaydetti.

Fransız İtfaiyesinden yapılan açıklamada da Notre Dame Katedrali'nin  ana yapısının "kurtarıldığı ve korunduğu" belirtildi.

Paris Savcılığından yapılan açıklamada ise katedralin, "yangınla  istemsiz şekilde yıkılması" gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı, soruşturmanın  adli polis tarafından yürütüleceği bildirildi.

Fransa'da tarihi eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfından  yapılan açıklamada, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası  başlatılacağı belirtildi.

Yangını söndürme çalışmaları devam ederken katedrale çıkan yollar  trafiğe kapatıldı.

Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu  ülkedeki sembolü olarak görülüyor.

NOTRE DAME KATEDRALİ'NİN ÇEVRESİ TAHLİYE EDİLDİ

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde  çıkan yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binalar tahliye edildi.

Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye işlemlerini  yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde  katedralin etrafındaki evler, oteller ve iş yerleri tahliye edildi.

Olay yerinde doktorlar bulunduruluyor. Tahliye edilen mahalle  sakinleri ile otellerde kalan turistler için barınaklar oluşturuldu, bu alanlara  yatak ve gıda maddeleri gönderildi, tahliye edilenlerin geceyi barınaklarda  geçirebileceği belirtildi.

Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da olay yerinde  incelemelerde bulunduktan sonra polisin yaptığı toplantıya katıldı.

Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, "Her şey yanıyor, 19.  yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak."  açıklamasını yaptı.

Paris İtfaiyesi'nden açıklama

Paris İtfaiyesi, Notre Dame Katedrali'ndeki yangının  söndürülüp söndürülemeyeceğinden emin olamadıklarını duyurdu. 

İtfaiyeden yapılan açıklamada, "Yangının  söndürülüp  söndürülemeyeceğinden  emin değiliz." ifadesi kullanıldı.

Yangına 400 itfaiyeciyle müdahale edildiği vurgulanan açıklamada, tüm  çalışmaların katedralin kuzey kulesinin yıkılmasının önlenmesine ve sanat  eserlerinin kurtarılmasına yoğunlaştırıldığı ancak  tüm çabalara rağmen ayakta  kalan kulenin de yandığı belirtildi.

İtfaiye Sorumlusu Jean-Claude Gallet, yaptığı açıklamada, "Yangının  kuzey çan kulesine yayılıp yayılmayacağından emin değiliz. Bu çökerse hasarın  boyutun tahmin etmeyi size bırakıyorum." dedi.

Bu arada, Fransız basını alevler içindeki katedralin içini gösteren  fotoğrafları yayımladı.

İçişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Laurent Lunez de yangının kontrol  altına alınamadığını ve gelecek saatin belirleyici olacağını belirterek, "Notre  Dame'ın kurtarılması kesin değil." açıklamasını yaptı.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Belki yangını söndürmek için  uçan su tankerleri kullanılabilirdi. Hızlı hareket edilmeli." şeklindeki  açıklaması üzerine, itfaiye de havadan bırakılabilecek su tankerlerinin yapıyı  tamamen çökertebileceğine işaret ederek, kullanılmasının mümkün olmadığı  değerlendirmesinde bulundu.

Fransa İçişleri Bakanlığı: 400 itfaiyeci yangına müdahale ediyor

Fransa'nın başkenti Paris'te Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına 400 itfaiye görevlisi müdahale ediyor.

İçişleri Bakanlığı, Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangına 400 itfaiye görevlisinin müdahalede bulunduğunu; yangını kontrol alma çabalarının sürdüğünü duyurdu.

Sivil Havacılık Ajansı, yangına havadan uçakla müdahale edilmesinin doğru olmayacağını zira tüm yapının yıkılmasına neden olabileceğini duyurdu.

TRUMP TWITTER'DAN AÇIKLAMA YAPTI

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Notre Dame Katedrali'ndeki yangını izlemek çok korkunç." ifadelerini kulladı.

Bu habere ifade bırak
  • 64Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 4Kızgınım
  • 48Üzgünüm
Toplam Oy118