21.05.2019 09:37 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr, AA

Peş peşe operasyon haberleri! Çok sayıda gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına yönelik FETÖ soruşturmasında 140 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Öte yandan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fetullahçı Terör  Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen  ByLock kullanıcısı 9 öğretmenden 5'i yakalandı.

Ankara'da FETÖ'nün kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlıklarındaki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 11'i mahrem imam 41'i muvazzaf asker olmak üzere haklarında yakalama kararı çıkartılan 140 zanlıdan 98'i gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, örgütün "mahrem imamları" ile ankesörlü/kontörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri belirlenen kara, hava ve deniz kuvvetleri komutanlıklarından 129 asker ile bu kişilerden sorumlu 11 mahrem imam hakkından gözaltı kararı verildi. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığından 2 albay, 4 yarbay, 7 binbaşı, 17 yüzbaşı, 16 üsteğmen ve 4 teğmen, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 31 astsubay, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 2 albay, 2 yarbay, 1 binbaşı, 3 yüzbaşı ve 40 astsubay ve bunlardan sorumlu 11 mahrem imamın yakalanmasına yönelik Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince çalışma yürütüldü. 

Hakkında gözaltı kararı verilen 41 askerin aktif görevde olduğu belirtildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Kara Kuvvetleri Komutanlığında 34, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 15 ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 38 şüpheli ile 11 mahrem imamı gözaltına aldığı bildirildi.

İZMİR'DE 13 ZANLI YAKALANDI  

İzmir merkezli 4 ilde Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ)  yönelik operasyonda 13 şüpheli gözaltına alındı. 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması  kapsamında aralarında örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock'u kullandığı  tespit edilen zanlıların da bulunduğu 17 kişi hakkında yakalama kararı verdi.

İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince  İzmir merkezli Ankara, Eskişehir ve Manisa'da gerçekleştirilen operasyonda 13  şüpheli yakalandı.

Bu arada gözaltına alınanlar arasında bulunan Çankaya İlçe Emniyet  Müdürlüğünde görevli polis memuru F.B'nin ByLock kullanıcısı olduğu öğrenildi.

Firari şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

5 ÖĞRETMENE GÖZALTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, FETÖ'nün gizli haberleşme programı  ByLock'u kullandıkları gerekçesiyle 9 öğretmen hakkında gözaltı kararı verildiği  bildirildi.

Açıklamada, şüphelilerden 5'inin Ankara Emniyet Müdürlüğü ekiplerince  yürütülen operasyonla gözaltına alındığı, diğer şüphelilerin yakalanmasına  yönelik çalışmanın sürdüğü belirtildi.

Bu habere ifade bırak
  • 25Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 7Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy33