12.06.2019 20:45 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika | Rusya'dan S-400 açıklaması: Pozisyonumuz değişmeyecek

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, "Rusya  Federasyonu'nun S-400'le ilgili duruşu ve pozisyonunda herhangi bir değişiklik yoktur, değişmeyecektir de." dedi.

Rusya Milli Günü, Ankara'da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

Büyükelçi Yerhov ve eşi Irina Yerhova'nın ev sahipliğinde  büyükelçilikte düzenlenen resepsiyona Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın  yanı sıra, Ankara'da görev yapan çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat  ile davetli katıldı.

Büyükelçi Yerhov'un selamlama konuşmasıyla başlayan program, iki ülke  milli marşlarının okunması ve Rus mutfağından ikramlarla devam etti.

İki ülkenin tarafı olduğu "Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı"nda  düzenleniyor olması sembolik bir anlam taşıyan resepsiyon kapsamında Rus-Türk  ilişkilerinin kurulmasıyla ilgili bir fotoğraf sergisi düzenlendi.

Resepsiyonda, doğumunun 100'üncü yıl dönümü vesilesiyle efsanevi  Sovyet ve Rus ateşli silah tasarımcısı Mihail Kalaşnikov'un hayatını ve  çalışmalarını yansıtan fotoğraflar sergilendi.

Saint Petersburg’da 1989'da kurulan Rus Kazak Korosu "Jivaya Starina"  davetlilere konser verdi.

"Rusya'nın S-400'le ilgili duruşunda bir değişiklik yok"

Resepsiyonun son bölümünde gazetecilere açıklamalarda bulunan  Büyükelçi Yerhov, "Hepiniz hoş geldiniz, sizi büyükelçiliğimizde görmek mutluluk  verici. Bugün Rusya'nın bağımsızlık gününü kutluyoruz. Bağımsızlık kelimesi çok  doğru değil, Rusya zaten hep bağımsız bir ülkeydi. Rusya milli günü, Rusya'nın  şöhretinin ve gururunun günüdür. Umarım geleneksel Rus yiyecek ve içeceklerini  tatmışsınızdır." dedi.

Yerhov, Rusya'dan temmuz ayı ortasında S-400'ler için bir teknik heyet  geleceğine ilişkin haberleri hatırlatan bir basın mensubunun ve Rusya'nın S-400  konusunda duruşunda bir değişiklik olup olmadığına ilişkin sorusuna şu karşılığı  verdi:

"Rusya Federasyonu'nun S-400'le ilgili duruşu ve pozisyonunda herhangi  bir değişiklik yoktur, değişmeyecektir de. Rusya Federasyonu olarak Türkiye  Cumhuriyeti'ne karşı birtakım taahhütler ve sorumluluk üstlenmiş durumdayız.  Bunları yerine getireceğiz ve herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Bunun  için her iki ülkenin uzmanlarının çok külfetli bir şekilde çalışması gerekecek.  Bunun detayları benim için de soru işareti. Birtakım teknik gruplar bir yerlere  gidecekler, hepsi ihtimaller dahilinde. Tekrar altını çizerek söylüyorum, Rusya  üzerinde aldığı sorumlulukları yerine getirecek."

Büyükelçi Yerhov, F-35 programıyla ilgili yöneltilen soru üzerine  "F-35 programıyla ilgili soruyu benden ziyade ABD Büyükelçiliği'nin  maslahatgüzarına iletmeniz isabetli olacaktır. Burada Amerika adına konuşacak  durumda değiliz." açıklamasını yaptı.

Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılması için çalışmaların  devam ettiğini ifade eden Yerhov, "Vizeler konusunda Türk meslektaşlarımızla  sürekli irtibat halindeyiz. Fakat konu çok teferruatlı bir konu olduğu için 5  dakikada çözülmesini düşünmek fazla iyimser bir yaklaşım olur. İnşallah  çözeceğiz." diye konuştu.

Yerhov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan arasındaki irtibat kanalının sürekli açık olduğunu vurgulayarak,  "Liderlerimiz gerektiği kadar irtibat halindeler. Hem karşılıklı ziyaretlerde hem  de uluslararası platformlarda sürekli bir araya geliyorlar. Yakın gelecekte  gerçekleştirilmesi planlanan ziyaretler ihtimaller dahilinde." dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 16Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 2Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy20