07.04.2017 14:14 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika: Rusya gözdağı verdi! S-300 ve S-400 füzeleri tarafından korunuyor

Rusya parlamentosunun güvenlik ve savunma komitesi başkanı Ozerov, Lazkiye'deki hava üssü ve Tartus'taki deniz üssünün S-300 ve S-400 füzeleri tarafından korunduğunu duyurdu.

Suriye'deki Şam rejiminin en önemli müttefiki Rusya, ABD'nin füze saldırısına ateş püskürüyor. Gün boyunca Moskova'dan arka arkaya açıklamalar geldi, uluslararası haber ajansları gelişmeleri son dakika olarak dünyaya duyurdu.

Rusya parlamentosunun güvenlik ve savunma komitesi başkanı Viktor Ozerov, Moskova'nın kullandığı Lazkiye'deki hava üssü ile Tartus'taki deniz üssünün S-300 ve S-400 füzeleri tarafından korunduğunu belirterek ABD'ye gözdağı verdi. Açıklamayı Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığını duyuran Reuters, daha sonra düzeltme geçti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Şayrat hava üssünü vuran füzelerin hangardaki altı uçağa isabet ettiğini duyurdu.

Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, füze saldırısının uzun zaman önce hazırlandığını savundu. Konaşenkov, şu açıklamayı yaptı: "Rus radarları üsse düşen 23 füzeyi tespit etti. Geri kalan 36 füzenin nereye düştüğü belli değil. Saldırıda eğitim merkezi, depo, kantin, tamirat için hangarlarda bulunan 6 Mig-23 uçağı ve radar sistemi vuruldu. Pist, taksi yolları ve park halindeki uçaklar zarar görmedi."

Rusya saldırılarda dört can kaybı olduğunu, iki yaralının ise hastaneye taşındığını bildiriyor. Suriye devlet televizyonuna göre ise, ölü sayısı dokuz.

Lavrov: Irak işgalini hatırlattı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, saldırının ABD'nin Irak işgalini hatırlattığını söyledi: "Umarım bu provokasyon ilişkilere kalıcı hasar vermez. Ölenler arasında Rus vatandaşı yok."

Uçuş anlaşması askıya alındı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, BMGK'yı acil toplantıya çağırdığını resmen duyurdu. Moskova ayrıca, Rusya ile Suriye'de yaptığı hava güvenliği anlaşmasını askıya aldı.

İki ülke arasındaki bu anlaşma, savaş uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini ve tehlikeli yakınlaşmaları önlemeyi amaçlıyordu. Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Rusya tarafı, havada yaşanabilecek olayları önleme ve hava güvenliğini sağlamaya yönelik ABD ile yapılan anlaşmayı askıya almıştır" ifadeleri yer aldı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0