12.08.2017 09:42 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... ABD'ye karşı savaşmak için 3,5 milyon kişi toplandı

Savaşın eşiğindeki ABD ve Kuzey Kore arasında gerilim artarken yeni gelişmeler gündemde... Kuzey Kore'de 3,5 milyon işçi, asker ve parti üyesi, ABD'ye karşı savaşmak için orduya başvurdu.

Associated Press haber ajansı, Donald Trump ve Kim Jong-un ile ilgili bambaşka bir iddia ortaya attı. Buna göre tüm bu olanların perde arkasında ABD ve Kuzey Kore aslında aylardır görüşüyor.

Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'yi çok açık bir dille tehdit etti. Başkan Trump "ABD toprağı olan Guam'da Kuzey Kore en ufak bir şey yaparsa başı büyük büyük bir belada" dedi.

ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı olan Guam Adası yakınlarına bu ay füze göndereceğini açıklayan Kuzey Kore'ye Başkan Trump "Eğer Guam'da en ufak bir şey olursa Kuzey Kore çok büyük bir baş belasıyla karşı karşıya kalacak" dedi.

Kuzey Kore yaklaşık 3.5 milyon işçi, parti üyesi ve askerin ABD'ye karşı savaşmak için orduya katıldığını açıkladı. Kuzey Kore resmi gaztesini olan Rodong Sinmun ABD ile karşılıklı gelen açıklamarın ardından 3.5 milyon Kuzey Koreli'nin orduya gönüllü olarak katılmak istediğini yazdı. 

Aylardır görüşüyorlar

Dünyanın gözü önünde iki liderin birbirine sürekli bağırıp çağırmalarının perde arkasında aslında ABD ve Kuzey Kore'nin aylardır görüşme halinde olduğu iddia edildi. AP haber ajansının gizli bir kaynağa dayandırdığı habere göre temsilciler arasında yapılan görüşmelerde ABD'yi Joseph Yun, Kuzey Kore'yi ise Pak Sond II temsil ediyor. 

Kuzey Kore ile ABD arasından artan meydan okuma ve tehdit dolu açıklamalar sonrası Rusya da harekete geçti. Rusya olası ABD-Kuzey Kore savaşı için hazırlıklarını tamamladı.

Rusya'nın Uzak Doğu'daki birlikleri yüksek askeri hazırlık rejimine çevrildi. 

Vladivostok'ta bulunan Rus füze savunma sistemlerinin görevi an bitibariyle Kuzey Kore'nin düşmanlarına saldırı düzenlemesi ve koordinatları şaşırması durumunda Rusya topraklarının güvenliğini sağlamak.

Bölgede güçlü savunma kompleksi ülkeyi Uzak Doğu'da tüm tehditlerden koruma potansiyeline sahip. 

Kuzey Kore ile yakın mesafede bulunan Vladivostok'da 4 adet S-300PS ve 2 adet S-400 bulunuyor. 

Rusya Kuzey Kore'nin füzesinin yanlış yere gitmesi halinde ilk tepki gösteren ülke olacak.

Rus ordusu Kuzey Kore'den gelecek bir atağa doğudan karşılık vermeyi ve Pasifik Filosu'nu havadan tehditlerden korumayı ön görüyor. 

Çin ise taraflara sakin olma çağrısını bir kez daha yineledi. Devlet Başkanı Şi Cinping, Trump ile telefonda görüştü ve her iki tarafın gerilimim tırmandıran açıklamalarda vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0