07.12.2018 08:55 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika... Haberler peş peşe geliyor! İstanbul, Ankara, şimdi de İzmir...

FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin soruşturmada, İstanbul İl Jandarma Komutanlığında görevli 41 asker hakkında gözaltı kararı verildi.

Ankara'daki FETÖ soruşturması kapsamında ise haklarında yakalama kararı verilen 87 eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinden 41'i gözaltına alındı.

İzmir'de de 62 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, örgüt içi haberleşme amacıyla ankesör veya sabit kontörlü hatlarla irtibat sağlandığı gerekçesiyle hakkında gözaltı kararı verilen, İstanbul İl Jandarma Komutanlığında görevli 10'u subay, 29'u astsubay, 2'si uzman çavuş, 41 şüpheliden 40'ı, jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, FETÖ'nün TSK yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, örgüt içi haberleşme amacıyla ankesör veya sabit kontörlü hatlarla ardışık veya yoğun olarak irtibat sağlandığı tespit edilenlere yönelik çalışmalar sürüyor.

Savcılık bu kapsamda, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'nda aktif görevli olan 10'u subay, 29'u astsubay, 2'si uzman çavuş olmak üzere 41 asker hakkında gözaltı kararı verdi. Savcılığın ayrıca bu şüpheliler hakkında arama ve el koyma talebi de İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince kabul edildi.

İstanbul Jandarma Komutanlığı ekipleri bu kapsamda yaptıkları çalışmalarda, şüphelilerden 40'ını gözaltına aldı. Hakkında gözaltı kararı bulunan bir şüphelinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

ANKESÖR SORUŞTURMALARI İSTATİSTİĞİ

Bu arada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, örgüt içi iletişim için FETÖ'ye mensup asker kişilerden sorumlu sivil şüphelilerin, askerlerle irtibat amacıyla kullandığı kamuya açık büfe, market, gibi yerlerde kurulu hatların içeriklerinin incelenmesi suretiyle 29 Kasım 2017'den bu yana yürütülen soruşturmalarda, örgütsel iletişim amacıyla kullanılan hatlarla irtibat sağlanan asker sayısının 3 bin 313 olduğu belirtildi.

Bu kişilerden bin 973'ü hakkında darbe girişimi nedeniyle işlem yapıldığı, bin 340 şüpheliden bin 128'inin yakalandığı, 212'sinin firari olduğu bildirildi.

Yakalanan söz konusu şüphelilerden 323'nün etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp faydalı bilgiler verdikleri için serbest bırakıldığı, 684 şüphelinin ise sevk edildiği hakimliklerce tutuklandığı kaydedildi.

53 ŞÜPHELİ YAKALANDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PYD silahlı terör örgütüne yönelik yapılan soruşturma kapsamında 2014-2016 yıllarında ankresör kart üzerinden ardışık ve bir düzen içinde arandıkları tespit edilen 46 infaz ve koruma memuru, 4 zabıt katibi, 4 mübaşir, 1 icra memuru, 1 veri hazırlama ve kontrol işletmeni, 1 şoför, 1 teknisyen, 1 ceza infaz kurumunda görevli aşçı, 1 kaloriferci, 1 koruma ve güvenlik görevlisi ile örgütün mahrem imamlarıyla yoğun telefon irtibatı bulunan 1 zabıt katibi olmak üzere toplam 62 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verildi. 

İzmir merkezli olarak Adana, Manisa, Gaziantep, Balıkesir, Uşak, Isparta, Sivas, Elazığ, Karabük, Kütahya, Denizli, Ankara, Bursa, Erzincan, Kayseri ve Afyonkarahisar  illerinde yapılan operasyonlarda şüphelilerden 53’ü yakalandı, 9 şüpheli ise aranıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 7Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy11