15.04.2019 11:08 | Son Güncelleme:
milliyet.com.tr

Son dakika... Sudan karıştı!

Darbecilere karşı Genelkurmay Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, askerler tarafından dağıtılıyor.

Sudan'da askerlerin ordu karargahı önündeki göstericileri dağıtma girişimi üzerine muhalif gruplar, halka meydanlara inme  çağrısı yaptı.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Devrik Cumhurbaşkanı Ömer  el-Beşir'in ordu tarafından azledilmesinin ardından ilk kez Hızlı Destek  Kuvvetleri ile orduya ait buldozerler Genelkurmay karargahı önündeki  göstericilere ait barikat ve çadırları sökmeye kalkıştı.

Ancak muhalif gruplar uygulamaya karşı çıkarak askerleri geri adım  atmaya zorladı. Geri çekilen askerlerin göstericilerin etrafında konuşlandığı  ifade edildi.

Savunma Bakanı Avad bin Avf, 11 Nisan'da devlet televizyonunda Yüksek  Güvenlik Konseyi başkanı sıfatıyla yaptığı konuşmada, ordunun ülke yönetimine el  koyduğunu, 2 yıllık geçiş döneminin başladığını ve Ömer el-Beşir'in  tutuklandığını duyurmuştu.

Ancak Bin Avf, Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi Başkanı sıfatıyla yemin  etmesinin üzerinden 24 saat geçmeden görevini bıraktığını ve yerine Abdulfettah  el-Burhan'ı seçtiğini açıklamıştı.

Bin Avf'ın görevi bırakmasının ardından Askeri Geçiş Konseyi'nin  başına geçen Burhan, 13 Nisan'da Askeri Geçiş Konseyi adına kararname  yayımlayarak 8 kişinin konsey üyeliğine atandığını duyurmuştu.

Askeri Geçiş Konseyi üyeliklerine atanan ordudan altı kişi ve emniyet  teşkilatı ve istihbarattan birer kişi yemin ederek göreve başlamıştı.

Konsey'in şu ana kadar birçok talebini karşıladığı muhalif gruplar,  Ömer el-Beşir döneminin tüm kurum ve sembol isimlerinin olmadığı yeni bir sisteme  geçilene kadar göstericilere "meydanlardan ayrılmayın" çağrısında bulunuyor.

Sudan, 19 Aralık 2018'den bu yana hayat pahalılığının protesto  edildiği ve Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne  oluyordu. 

Sudan'da Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı ve Askeri Geçiş Konseyi  Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu, önceki gün yaptığı açıklamada,  Beşir'in başkent Hartum'da ev hapsinde olduğunu belirtmişti.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy2