05.04.2018 17:22 | Son Güncelleme:
AA-DHA

Son dakika: Taksim İlkyardım Hastanesi'nde büyük yangın!

Gaziosmanpaşa'da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin inşaat halindeki binasında yangın çıktı.Yangın kısa sürede tüm binayı sardı.

Yangının içeriye sıçramadan kontrol altına alınarak söndürüldüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Demircan, bütün hastaların tahliye edildiğini söyledi.

Yangınla ilgili inceleme yapmak için 2 başsavcı vekili, 4 savcı görevlendirildi.

Gaziosmanpaşa'da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'nde yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 

Alınan bilgiye göre, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çatı  bölümünde, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine İstanbul'un çok sayıda ilçesinden itfaiye ekipleri olay  yerine sevk edildi.

Binanın çatısında ve cephe bölümünde alevli şekilde süren yangına,  itfaiye ekiplerince müdahale edilerek kontrol altına alındı.

Hastanede tedavi altındaki hastalar, itfaiye ve sağlık ekiplerince  tahliye edilerek başka hastanelere alındı. Bazı hastalar, itfaiye merdiveniyle  binadan indirildi.


Hastane çevresinde güvenlik amacıyla polis ekiplerince önlem alındı.

Ayrıca bazı görevlilerin hastanedeki cihazları dışarı çıkardığı  görüldü.

"Tüm hastalar tahliye edildi"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Taksim Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'ndeki yangına ilişkin, "Cenab-ı Hakk'a hamd ediyorum bir can kaybı  olmadan böyle tehlikeli bir hadisenin üstesinden gelindi. Bütün hastalarımız  hastaneden çıkarıldı ve en yakın hastanelere sevk edildi. Şu anda bütün  hastalarımız hakkında bilgi edinmek isteyen SABİM'e, Alo 184'e müracaat ederek  hastasının nerede olduğunu öğrenebilir." dedi. Sağlık Bakanı Demircan, yangın çıkan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelişinde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve hastane yetkilileri tarafından karşılandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, hastanedeki incelemesinin ardından  gazetecilere yaptığı açıklamada, "burada milletimizi endişelendiren, üzen bir  hadisenin yaşandığını, can kaybı olmadan üstesinden gelindiğini" söyledi.    Doktorlardan hemşirelere, sağlık görevlisinden hasta ve hasta  refakatçilerine, yangın esnasında çok ciddi bir görev yapan ve performans  sergileyen itfaiye çalışanlara teşekkür eden Demircan, "Cenab-ı Hakk'a hamd  ediyorum bir can kaybı omadan böyle tehlikeli bir hadisenin üstesinden gelindi.  Bütün hastalarımız hastaneden çıkarıldı ve en yakın hastanelere sevk edildi. Şu  anda bütün hastalarımız hakkında bilgi edinmek isteyen SABİM'e, Alo 184'e  müracaat ederek hastasının nerede olduğunu öğrenebilir. Burada da bir danışma  ofisimiz var, buradan da hastaların durumu ve nerede oldukları konusunda bilgi  alabilirler." ifadelerini kullandı.

Bir soru üzerine, yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmaların  sürdüğünü aktaran Demircan, "O çalışmalar neticelendiğinde biz bu konuyla ilgili  açıklamayı yaparız. Hastanedeki bütün hastalar tahliye edildi. İçeride hiçbir  hasta yok." dedi.  Bakan Demircan, yoğun bakımdaki bir hastanın ölümüne  ilişkin soruyu, "Daha önce vefat etmiş bir hastamız." şeklinde  cevapladı.  Demircan, Türkiye Atom Enerjisi ölçüm aracının hastaneye  niçin geldiğini soran gazetecilere, "Tabii bizim radyoaktif iyotumuz var, bununla  ilgili bir sıkıntı var mı diye bakıldı, ölçüldü, en ufak bir sıkıntı, sorun yok.  Dolayısıyla o da görevini yapmış oldu. Radyoaktif iyot da onlara teslim edildi."  cevabını verdi.

Yangınla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Demircan, "Elbette,  savcılık tarafından, idari soruşturma bizim tarafımızdan, Valilik tarafından her  türlü soruşturma başlatıldı ve soruşturma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız."  ifadesini kullandı.  Bakan Ahmet Demircan, hastane inşaat halindeyken de  yangın çıktığının hatırlatılması üzerine, "Bunlar, soruşturma sonunda hepsi  ortaya çıkacak. Varsa benzerlik, sebep neyse onun üzerine gidilecek ve yangının  büyümesinde etken faktör neyse bunlar araştırılacak, kamuoyuyla paylaşılacak."  diye konuştu.

Yangından dolayı herhangi bir yaralının rapor edilmediğini söyleyen  Demircan, yangının hastanenin dış yüzeyinde cereyan ettiğini, içeride bir  yangının olmadığını ve içeriye kırılmış camlardan duman girişi olduğunu sözlerine  ekledi.

Bakan Demircan, yangından kurtarılan hastaları ziyaret etti 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan daha sonra, yangından kurtarılan ve  Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne sevk edilen bazı  hastaları ziyaret etti.

"Büyük bir kısmıyla kontrol altına alındı"İstanbul Valisi Şahin, olay yerinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.  İncelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Şahin, şunları söyledi:  "Şu anda yangın büyük bir kısmıyla kontrol altına alındı. İtfaiyenin verdiği bilgiye göre içeride yangın yok, duman var, dumanın tahliyesi yapılıyor. Yangın, dış yüzeyde ve çatıda meydana geldi. İçerideki hastaların hemen tamamı tahliye edilmiş durumda. İki başsavcı vekilimiz ve dört savcımızın konuyla ilgili görevlendirildiğini şimdi bana söyledi. Tabii geçmiş olsun diyoruz. Allah böyle bir kazayla bir daha bizleri muhatap kılmasın. Umudumuz ve inşallah neticesi de böyle olur, en büyük sevincimiz bir can kaybı şu ana kadar yaşanmamış olması, şu ana kadar böyle bir bilgi gelmemiş olması. İnşallah sonuna kadar da bu bilgimiz teyit edilmiş olur." diye konuştu.

Yangının çıkış nedeninin belli olup olmadığı sorusuna Şahin, "Henüz  soğutma ve söndürme çalışmaları devam ettiği için yangının çıkışıyla ilgili  teknik incelemeleri arkadaşlarımız yapacaklar, daha sonra bununla ilgili bilgi  verilecek." cevabını verdi.

Vali Şahin, yoğun bakımdaki hastaların tahliyesine ilişkin soruyu ise  "Tahliye edilebilecekler tahliye edildi. Tahliyesi riskli olanlar, doktorlarımız  tarafından, itfaiye ekiplerimiz tarafından orada güvenli alanda tutuluyorlar  zaten." sözleriyle cevapladı.

Taksim Eğitim ve Araştırma hastanesi yangından sonra bu hale geldi

Taksim Eğitim ve Araştırma hastanesi yangından sonra bu hale geldi. Yangının söndürülmesinin ardından içeriden çekilen fotoğraf, oluşan hasarı gözler önüne serdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAKAN'DAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki yangın haberinin akabinde Sağlık Bakanı Demircan’ı telefonla aradı. Erdoğan, Demircan'dan olay hakkında bilgi aldı.

YANGINDAN KAÇIŞ ANI KAMERADA

YANGIN HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

AYNI HASTANE DAHA ÖNCE DE YANMIŞTI

Gaziosmanpaşa'da bulunan hastanede 2011 yılında da dış cephe çalışmaları sırasında yangın çıkmıştı. Yangın üç saatlik çalışma sonucu söndürülebilmişti. Bir önceki yangın da bina inşaat halindeyken başlamıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 7Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 8Kızgınım
  • 27Üzgünüm
Toplam Oy46