15.08.2018 22:14 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika | TSK açıkladı: 'Mam Zeki Şengali' öldürüldü

TSK ve MİT'in Sincar'daki operasyonunda kırmızı listedeki "KCK Sincar sorumlusu" 'Mam Zeki Şengali' kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile Milli İstihbarat  Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından, Irak'ın kuzeyindeki Sincar bölgesine bugün  düzenlenen ortak operasyonda, PKK'nın sözde elebaşlarından KCK yürütme konseyi  üyesi "Mam Zeki Şengali" kod adlı İsmail Özden etkisiz hale getirildi. 

Milli Savunma Bakanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, MİT  ile TSK'nın müşterek operasyonuyla İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar  Listesi'nde "kırmızı" kategoride bulunan PKK/KCK bölücü terör örgütünün sözde  yürütme konseyi üyesi ve Irak kuzeyi Sincar sorumlusu "Mam Zeki Şengali" kod adlı  İsmail Özden'in etkisiz hale getirildiği bildirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, PKK'nın en yaşlı üyelerinden 66  yaşındaki Özden'in etkisiz hale getirildiği operasyonla, PKK/KCK'ya yönelik sınır  ötesinde yürütülen başarılı operasyonlara bir yenisi daha eklendi.

Operasyona şehit Bedirhan'ın adı verildi

"Terörle kaynağında mücadele" kapsamında Sincar'a gerçekleştirilen  operasyonla ilk terör saldırılarını 15 Ağustos 1984'te düzenleyen ve bu tarihi  her yıl propaganda malzemesi olarak kullanan PKK'nın sınır ötesindeki sözde lider  kadrosuna 15 Ağustos'ta ağır bir darbe indirilmiş oldu.

Öte yandan operasyona, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK'lı  teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu annesi  Nurcan Karakaya ile şehit edilen 11 aylık Bedirhan Mustafa Karakaya'nın adı  verildi.

Avrupa'da da faaliyet yürüttü

Terörist Özden, 1992-1996 yılları arasında Avrupa'da faaliyet yürüttü.  1996'da "PKK üyesi olmak" ve "Türklere ait iş yerlerine saldırıda bulunmak"  suçlarından Almanya'da tutuklanan Özden, 1998'de tahliye edildi. KCK yürütme  konseyi üyesi olan Özden, 2018'de sözde KCK Sincar eyalet sorumluluğuna  getirildi.

Bu habere ifade bırak
  • 132Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy132