08.11.2018 12:11 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Ünlü iş adamının oğluna hapis cezası!

Gaziantep'teki davada, FETÖ'nün "para kasası" holdingin eski yönetim kurulu  başkanı tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu 8 yıl 9 ay, oğlu Taner Nakıboğlu ise 15 yıl  hapis cezasına çarptırıldı. Aralarında Cahit Nakıboğlu'nun eşi Ferhan ve diğer oğlu Emre'nin de bulunduğu 7 sanığa ise 2 yıl 1 ay ile 11 yıl 3 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para  kasası" Naksan Holding davasında, eski yönetim kurulu başkanı Cahit ile oğlu  Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 sanığa 2 yıl 1 ay ile 15 yıl  arasında değişen hapis cezaları verildi. 

9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Cahit ve  oğlu Taner Nakıboğlu, Cihan Dağcı ve Murat Zar ile tutuksuz sanıklar ve  avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı, önceki celsedeki görüşünü tekrar ettiğini  belirterek, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını istedi.

Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, geçen celse karara varmak için dosyayı  incelemeye aldıklarını hatırlatarak, sanıklara son sözlerini sordu.

Tutuklu sanık Cahit Nakıboğlu, uzun süredir tutuklu olduğunu ve ciddi  sağlık sorunları yaşadığını belirterek, "2012 yılında Mehmet Kocatürk'ü (firari  bölge imamı) odamdan kovdum ve şirketlerime girişini yasakladım. Suçsuzum,  beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Tutuklu sanık Taner Nakıboğlu da suçlamaları kabul etmeyerek, "Zirve  Üniversitesinin (kapatılan) 30 kişilik mütevelli heyetinden sadece ben  tutukluyum. Suçlamalar doğru değildir." ifadesini kullandı.

Sanık Cihan Dağcı da uzun süredir tutuklu bulunduğunu kaydederek,  tahliyesine karar verilmesini istedi.

Sanık Murat Zar ise tutuklanmadan önce Naksan Holdingin İstanbul'daki  şubesinde çalıştığını, örgütle bir bağlantısı olmadığını öne sürdü.

Sanık Cahit Nakıboğlu'nun eşi tutuksuz sanık Ferhan ile oğlu Emre  Nakıboğlu da suçsuz olduklarını savunarak, beraat talebinde bulundu.

Diğer tutuksuz sanıklar da suçsuz olduklarını iddia ederek,  beraatlerini talep etti.

Mahkeme Başkanı Yılmaz, müzakere için verilen aranın ardından kararı  açıkladı.

Sanık Cahit Nakıboğlu, Zar ve Dağcı'ya "terör örgütüne üye olmak"  suçundan 8 yıl 9'ar ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, Zar ile Dağcı'nın  tutukluluğunun devamına, Cahit Nakıboğlu'nun ise tutuklulukta geçirdiği süreyi ve  sağlık sorunlarının ciddiyetini dikkate alarak, "il sınırlarını terk etmeme"  şartıyla tahliyesine hükmetti.

Mahkemeye heyeti, sanık Taner Nakıboğlu'na ise "terör örgütü kurmak ve  yönetmek" suçundan 15 yıl hapis cezası vererek, tutukluluk halinin devamına karar  verdi.

Sanık Ferhan Nakıboğlu'na "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım  etmek" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası veren heyet, sanık Emre Nakıboğlu'na ise  "terör örgütüne üye olmak" suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası vererek,  tutuklanmasına hükmetti.

Sanıklar Emre Özkaya ile Mesut Çeven'e "terör örgütüne üye olmak"  suçundan 6 yıl 3'er ay, Arif Çiftçi'ye ise, "terör örgütüne bilerek ve isteyerek  yardım etmek" suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme heyeti, ceza alan sanıkların holdinge bağlı 42 şirketteki  paylarının da müsaderesine hükmetti.

Aynı davada yargılanan firari sanıklar Osman ve oğlu Bahaeddin  Nakıboğlu ile Osman Nakıboğlu'nun kardeşi Mehmet Hilmi Nakıboğlu'nun dosyası daha  önce ayrılmıştı.

Naksan Holding'in firari isimlerini AA görüntülemişti

Öte yandan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "para kasası" olarak  bilinen Naksan Holding'in firari isimleri Osman Nakıboğlu ve oğlu Bahaeddin  Nakıboğlu’nun Amerika'daki lüks yaşamları, 28 Temmuz'da AA tarafından  görüntülenmişti.

FETÖ'nün geçmişten beri en güçlü destekçisi, Gaziantep'te sanayicilik  yapan Nakıboğlu ailesinden Osman ve Bahaeddin Nakıboğlu, haklarında FETÖ  soruşturması başlatılınca 2014 yılında Amerika'ya kaçmıştı.

Yurt dışına firar etmeden önce baba oğul, Naksan Holding bünyesinde  birçok şirkette yönetim kurulu başkanlığı ya da üyeliği görevleri  yürütüyordu.

Türkiye'deki yargılama sürecinde, Nakıboğlu ailesi üyeleri tarafından  Naksan Holding üzerinden gayri resmi hesaplardan FETÖ'ye yüklü miktarda kaynak  aktarıldığı belirlenmişti.

Firari baba oğulun, Silikon Vadisi'nde girişimcilere farklı büyüklük  ve tipte lüks ofis ve toplantı mekanları kiralama işi yapan "Innoworld" isimli  şirketi yönettiği ortaya çıkmıştı.

Firari Osman ve Bahaeddin Nakıboğlu'nun, 15 Temmuz hain darbe  girişiminin ardından Türkiye'den kaçırabildikleri paralarla Amerika'ya gelen ve  yatırım imkanı arayan FETÖ mensuplarına da danışmanlık yaptıkları ve lojistik  destek sağladıkları belirtiliyor.

Bu habere ifade bırak
  • 6Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy6