06.12.2017 16:01 | Son Güncelleme:

Son dakika: Erdoğan ve Kral Abdullah'tan flaş Kudüs çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Ürdün Kralı II. Abdullah ile görüştü. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada "Ürdün ile Kudüs konusunda aynı noktadayız. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam aleminde infiale neden olacaktır. Bu karar yeni çatışmalarını fitilini ateşleyecektir. Buradan tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum. Kudüs'ün statüsünü değiştirecek adımlardan uzak durulsun" dedi.

Ürdün Kralı Abdullah da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planına ilişkin "iki devletli bir çözümün alternatifi yok" ifadesini kullandı.Erdoğan ve Kral Abdullah, İİT'in gelecek hafta toplanacağını da dünyaya ilan etti.

Ürdün Kralı Abdulah, Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi  ziyarette bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah'ı resmi törenle karşıladı.Erdoğan ve Abdullah, daha  sonra baş başa görüşmeye geçti.  Karşılamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ürdün Kralı  2. Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania da yer aldı.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ürdün Kralı II. Abdullah, Cumhurbaşkanlığı  Külliyesi'nde gerçekleştirdikleri baş başa ve heyetler arası görüşmelerin  ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı  ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, dünya kamuoyuna "Kudüs" çağrısı yaptı.  Görüşmelerinde bölgedeki güncel gelişmeleri ele aldıklarını ve bugünkü  görüşmelerinin en önemli başlığını Kudüs'teki gelişmelerin teşkil ettiğini dile  getiren Erdoğan, şunları söyledi:   "Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususunda Ürdün  ile aynı hissiyatı paylaşıyoruz. Ürdün Haşimi Krallığı'nın Kudüs'teki kutsal  mekanların hamisi olarak oynadığı kritik rolü çok önemsiyoruz. Kudüs'ün statüsü  konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam aleminde infiale sebep olacaktır.  Bu, barış zeminini dinamitleyecek, bölgemizde yeni gerilimlerin, yeni  çatışmaların fitilini ateşleyecektir. Kudüs tüm Müslümanların 'harim-i  ismeti'dir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin bu tarihi hakikati göz ardı eden  her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği  iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Ortadoğu'da istikrar için yegane yol 1967 sınırları dahilinde bağımsız  bir Filistin Devleti'nin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde vücut bulmasıdır.  

İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak olağanüstü zirveyi inşallah az  önce değerli kardeşimle de içeride müzakerelerimizi yaptık, 13 Aralık'ta  İstanbul'da liderler zirvesi olarak toplayacağız. Liderler zirvesinin bir gün  öncesinde de yine dışişleri bakanlarımız ön hazırlıkları yapmak suretiyle  çarşamba günü yapılacak liderler toplantısında da alınacak kararlarla birlikte  biz sonuç bildirgesini oradan tüm dünyaya açıklayacağız."

 "İslam dünyasının Kudüs'ün statüsünün korunması noktasında bir ve  beraber hareket etmesi çok önemlidir." ifadesini kullanan Erdoğan, Arap Ligi  Dönem Başkanı olan Kral Abdullah ile bu süreçte yakın diyalog halinde olmaya önem  verdiklerini bildirdi.

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRECEKTİR' 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum;  Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki  statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel  hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi  bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir." ifadelerini  kullandı.

Kral Abdullah ile Suriye ve Irak'taki gelişmeler hakkında da görüş  alışverişinde bulunduklarını belirten Erdoğan, "Suriye ve Irak'ın toprak  bütünlüğüne büyük önem veriyoruz. Ürdün'ün de bu bağlamdaki gelişmeleri yakından  takip ettiğini, bizimle aynı endişeleri paylaştığını gördük. Suriye ve Irak'ı  terk etmek zorunda kalan milyonlarca kardeşimize ev sahipliği yapıyoruz. Bugün  itibarıyla Türkiye 3 milyon, Ürdün ise 1 milyonun üzerinde Suriyeli'yi misafir  ediyor. Önümüzdeki dönemde bu konulardaki iş birliğimizi bölgenin barış güvenlik  ve istikrarına katkı sağlayacak şekilde daha da güçlendireceğiz." dedi.

ERDOĞAN'DAN DÜNYAYA MEKTUPLU KUDÜS  ÇAĞRISI 

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kudüs ile ilgili bir mektup keleme aldı. "İslam işbirliği teşkilatı zirve dönem başkanı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden dünya kamuoyuna Kudüs çağrısı" başlığı ile ele aldığı  mektupta şunları dile getirdi:

"Üç semavi dinin kutsal mekânlarının bir arada yer aldığı, ilk kıblemiz Harem-i Şerif’in kalbinde her daim nur gibi parladığı, Peygamberler şehri Kudüs’ün kutsiyetinin müdafaası ve tarihi statüsünün muhafazası sadece Müslümanların için değil tüm insanlık için önemli bir görevdir.

KUDÜS'ÜN MERKEZİNDE OLDUĞU BÖLGEDE, YENİ VE BİTİP TÜKENMEK BİLMEYEN BİR TRAJEDİ YAŞANMAYA BAŞLANMIŞTIR


Bölgemizle birlikte tüm dünyada, vicdanın, adaletin, karşılıklı saygının tesisinin ve sürdürülebilmesinin mihenk taşı, Kudüs’e sahip çıkabilmektir.Tarihte, Kudüs’ün özel dini yapısına ve bundan kaynaklanan mahremiyetine saygı duyulmadığında ne kadar acılar çekildiğinin pek çok örneği vardır. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Kudüs’ün merkezinde olduğu bölgede, yeni ve bitip tükenmek bilmeyen bir trajedi yaşanmaya başlanmıştır.

FARKLI DİNLERE MENSUP İNSANLARIN BİR ARADA YAŞAMA İDEALİNE VURULMUŞ ÇOK AĞIR BİR DARBEDİR

Kudüs’te, Filistin’in BM kararlarıyla defalarca tasdik olunmuş haklarını yok sayan her adım, farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş çok ağır bir darbedir.

FİLİSTİN DEVLETİ TALEBİNDEN VAZGEÇİLEBİLMESİ ASLA MÜMKÜN DEĞİLDİR


Bölgedeki huzur ve güvenliğin şartı olarak gördüğümüz 1967 sınırlarında, başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin Devleti talebinden vazgeçilebilmesi asla mümkün değildir.

BM KARARLARINA DEĞİL, KUDÜS'ÜN ASIRLARA SÂRİ KADİM KARAKTERİNE DE AYKIRIDIR

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, sadece BM kararlarına değil, Kudüs’ün asırlara sâri kadim karakterine de aykırıdır. Dolayısıyla bu adım, uluslararası hukukla birlikte, tarihi ve sosyal gerçeklerin hiçe sayılması anlamına gelmektedir.

İSRAİL'İN KUDÜS'Ü İLHAK KARARI,VİCDAN, GEREK HUKUK, GEREK TARİH ÖNÜNDE HÜKÜMSÜZDÜR

İsrail’in Kudüs’ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamalar nasıl hiçbir zaman kabul görmemişse, bu açıklama da aynı şekilde gerek vicdan, gerek hukuk, gerek tarih önünde hükümsüzdür. Herkes için barış, ancak Doğu Kudüs, Batı Şeria, Gazze’deki İsrail işgali sona erdiğinde ve Filistinliler kendi yurtlarında hür olabildiğinde mümkün olacaktır.

GELECEK NESİLLERİN BARIŞ VE GÜVENLİĞİNE SAHİP ÇIKILMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM

İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, tüm dünyaya bu ve bu tür tüm gayrihukuki adımların karşısında durularak, gelecek nesillerin barış ve güvenliğine sahip çıkılması çağrısında bulunuyorum.

ABD'Yİ BÖLGEDE KAOSU TETİKLEYECEK BU ADIMDAN VAZGEÇMEYE, DAVET EDİYORUZ
Henüz Filistin Devleti’ni tanımamış olan ülkelerin artık bu önemli adımı atmalarının, bölgede aklıselimi ve adaleti ayakta tutacak bir dengenin sağlanabilmesi bakımından zaruri hale geldiğini düşünüyoruz. Bugün, haklı davalarında Filistin halkının ve Kudüslülerin yanında olmak her dinden, her milletten, her inançtan sağduyu ve vicdan sahibi tüm insanların ortak vazifesidir. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Amerika Birleşik Devletlerini bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail’i de barışa ve huzura katkı sağlayacak politikalar izlemeye davet ediyoruz." 
 

KRAL ABDULLAH: İKİ DEVLETLİ BİR ÇÖZÜMÜN ALTERNATİFİ YOK 

Ürdün Kralı Abdullah da ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma  planına ilişkin "iki devletli bir çözümün alternatifi yok" ifadesini kullandı. ABD Başkanı Trump'a da endişelerini  iletitğini dile getiren Kral Abdullah şunları söyledi: "Kudüs konusunda. Nasıl birlikte çalışabiliriz, hem ümmetimiz hem bölgemizin karşı karşıya olduğumuz konuları görüştük. Kudüs önemli husus olarak ortada. Ancak iki devletli çözüm gibi bir alternatif yok. Bütün bölgenin istikrarını bu belirleyecektir. Ben dün Amerikan Başkanı'na da ilettim. Kudüs kararıyla ilgili endişelerimizi dile getirdim. Bizim hızlı çalışmamız gerekiyor. Filistinliler ve İsrailliler arasında bir barış anlaşması imzalanmalı. Biz buradaki kutsiyet arz eden makamların koruyucusu konumundayız." İslam İşbirliği Teşkilatının haftaya bu konuda bir zirve yapacağını  vurgulayan Abdullah, bütün Arap ve Müslüman liderlerin burada bir araya  geleceğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suriye konusunu da ele aldıklarına işaret  eden Abdullah, bu çerçevede Astana görüşmelerinin önemine vurgu yaptı. Kral  Abdullah, bu gelişmelerin bir siyasi çözüm ortaya koyabilmesi gerektiğini ifade  ederek, "Bu çerçevede Suriye'nin halkının güvenliği ve toprak bütünlüğü muhafaza  edilebilmeli." diye konuştu.
 

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0