Soner Arıca'nın 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım' yorumu bir milat olabilir mi?

90'ların unutulmaz şarkılarını saymaya kalksak bitmez... 'Kış Güneşi', 'Yaşandı Bitti', 'Kınalı Bebek', 'Araba', 'Alışamadım', 'Abone', 'Aşk Her Şeyi Affeder Mi', 'Deli Mavi'... Çok fazla şarkı ve çok fazla şarkıcı var. Ama bazı 90'lar şarkıları var ki, unutmuş bile olsak nakaratını duyar duymaz derhal moda giriyoruz. İşte o şarkılardan biri de 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'...

Soner Arıca'nın 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım' yorumu bir milat olabilir mi?

Yeşim Salkım'ın şarkısıydı

Yeşim Salkım'ın şarkısıydı

Yeşim Salkım'ın 1994'te çıkan ilk albümü 'Hiç Keyfim Yok'ta yer alan 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'ın sözleri Leyla Tuna'ya, müziği ise Türkçe pop müziğinin unutulmaz isimlerinden Onno Tunç'a ait.Yeşim Salkım'ın müzik kariyerinin en eğlenceli ve şahane şarkılarından biri olmasına rağmen, nedense hep kıyıda köşede kaldı.

2018'de söyleyen Soner Arıca

İşte bu şarkıyı 2018'de başka bir isim söylüyor... Soner Arıca...

90'ların en bomba isimlerinden biri olan ve şarkılarına bol bol klip çekmesiyle meşhur olan Soner Arıca, 90'lardan yol arkadaşı olan Yeşim Salkım'ın bu şarkısını cover'ladı.

Klip de yorum da hoş

Klip de yorum da hoş

Uzun saçları ve yeni imajıyla Soner Arıca, Gökhan Özdemir yönetmenliğinde, Instagram'ın sarı filtresi sıcaklığında hoş bir klip de çekmiş.Şarkının Miraç Kutlu imzalı yeni aranjesi başarılı mı? Evet, başarılı. Soner Arıca 'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'ın hakkını vermiş mi? Evet, hoş ve sempatik bir yorum çıkmış ortaya.

Biraz fazla 'radyo hedefli'...

Biraz fazla 'radyo hedefli'...

'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'ın orijinalindeki tatlı melodisi muhafaza edilmiş, az biraz güncelleme de yapılarak daha trend bir hale getirilmiş.

Belki de tek eleştiri, kulaklarımız orijinaline fazla alıştığı için yeni halinin 'kesik kesik' gelmesi ve belki de fazla 'radyo hedefli' olması. 

Sıcaklık korunmuş

Sıcaklık korunmuş

Ancak kabul edelim ya da etmeyelim, kulaklarımız bu 'kesik kesik'liği arıyor artık. Dağınık aranjeler yerine daha ticari düzenlemeler gerekiyor.

Şanslıyız. Miraç Kutlu, aşırı ticari bir aranje ile şarkıdaki sıcaklığı mekanikleştirmemiş, olabildiğince korumaya çalışmış.

Cover albüm fikri: "90'lardan Sevgilerle!"

Cover albüm fikri: "90'lardan Sevgilerle!"

'Ben Yoldan Gönüllü Çıktım'ı Soner Arıca gibi 90'lar Türkçe pop'unun simge isimlerinden birinin cover'laması tatlı bir hareket.

Peki sizce 90'lar şarkıcıları arasında bir 90'lar cover'ı furyası başlar mı? Böyle bir furya başlasa fena olmaz mı?

Demet Sağıroğlu, Mustafa Sandal, Tarkan, Yeşim Salkım, Soner Arıca, Yonca Evcimik, Burak Kut, Ferda Anıl Yarkın, Sibel Alaş, Asya...

Bu isimler birbirlerinin -görece- kıyıda köşede kalmış şarkılarını cover'lasa ve ortaya "90'lardan Sevgilerle!" diye bir konsept albüm çıksa fena olmaz mı? Yaşasın 90'lar, yaşasın 90'ların 2018'de yaşaması...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak