24.02.2016 02:30 | Son Güncelleme:
DHA

Soruşturma sürerken intihar etti

Cansel Buse K.’nin intiharının ardından okulda yaşananlar ortaya çıktı. Cansel’in öğretmeniyle ilişkisini 2 arkadaşına söylemesiyle başlatılan soruşturmada, rehber öğretmenin genç kızla konuştuğu öğrenildi

Türkiye’yi sarsan lise öğrencisi Cansel’in intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan 18 yıllık matematik öğretmeni Bayram Ö.’nün (39) iki çocuk babası olduğu belirtildi. Cansel Buse K.’nin intiharıyla ilgili olarak, okulun beş yöneticisi hakkında soruşturma açıldı. Olayın yaşandığı Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’nde açığa alınan okul müdürü E.E.’nin yerine Melikgazi Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kaya geçici olarak vekaleten atandı. Açığa alınan müdür yardımcıları M.T.İ. ve A.E. ile rehber öğretmenler Z.A. ve K.C.’nin hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce görevlendirilen müfettişler idari soruşturma başlattı. Öğretmeninin cinsel istismarı nedeniyle canına kıyan Cansel Buse K.’nin intiharını soruşturan Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da, Bayram Ö.’nün tutuklanmasından sonra görevden el çektirilen okul müdürü ve iki müdür yardımcısı ile iki rehber öğretmenle ilgili adli soruşturma açtı.

Öğrencisi Cansel’in intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan 18 yıllık matematik öğretmeni Bayram Ö.’nün (39) iki çocuk babası olduğu öğrenildi.

Rehber öğretmen konuşmuş

Bayram Ö.’nün ilk görev yerinin Pınarbaşı ilçesine bağlı Pazarören Öğretmen Lisesi olduğu, daha sonra Kayseri merkez Kocasinan Anadolu Lisesi’ne tayin edildiği, buradan da merkez Melikgazi ilçesindeki Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’ne atandığı ortaya çıktı. Aynı okulda görevli olan ve adının açıklanmasını istemeyen bir öğretmen, Cansel Buse K.’nin intihardan 2 gün önce öğretmeninin kendisiyle ilişkiye girdiğini sınıf arkadaşlarından bazılarına anlattığını, arkadaşlarının da durumu okul yöneticilerine bildirdiğini kaydederek, “Bunun üzerine okul yönetimince bir kadın rehber öğretmen, öğrenciyle ve öğretmenle ayrı ayrı görüşmede bulunmuş, çarşamba günü de intihar olayı gerçekleşmiş. Yani okuldaki soruşturma bitmeden Cansel yaşamına son vermiş. Ne olursa olsun bir öğretmenin öğrencisiyle bu tür bir yakınlaşmaya girmesi, bunu ilişkiyle sonuçlandırmasına varacak kadar birliktelik yaşaması kesinlikle doğru değil. Öğretmen-öğrenci arasında bu tür bir ilişki yaşanamaz” ifadelerini kullandı.

Aile Kaman’a gitti

Cansel Buse K.’nin ailesi, taziyeleri kabul etmek için memleketleri olan Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı bir mezradaki evlerine gitti. Kayseri’de olayı öğrenen çeşitli kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, ailenin Melikgazi ilçesi Demokrasi Mahallesi’ndeki evlerine taziye için gittiklerinde, bina görevlisinden ailenin önceki gece Kaman’a döndüklerini öğrendi.

‘İntihar değil cinayet’ açıklaması

Kayseri’deki 29 sivil toplum kuruluşunun kadın üyelerinden oluşan ‘Kadın Platformu’ da Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Kayseri Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi Avukat Kadriye Aktaş Peker, basın açıklamasında “Sözün bittiği yer” olarak tanımlanabilecek bir noktaya geldiklerini söyledi. Peker, Özgecan Aslan olayı ardından, kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarla ilgili toplumda bir duyarlılık oluştuğunu, kadına uzanan ellerin kırılmasını umutla beklerken yeni şiddet haberleriyle hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi. Peker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ergen çağına giren bir öğrenci, içerisinde bulunduğu yer, ortam veya duygusal gelişim sebebiyle, öğretmenine karşı duygusal ve davranışsal bir tutum içine girse dahi, burada onu bertaraf etmesi gereken, ona öğrenci, kendisinin ise öğretmen olduğunu hatırlatması gereken kişi öğretmendir.” CHP Kayseri kadın Kolları üyeleri de okul önüne karanfil bıraktı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0