31.07.2008 02:33 | Son Güncelleme:

Benden bir yorum beklemeyin

Merkez Orduevi’ndeki KKTC resepsiyonuna katılan Org. Büyükanıt, gazetecilerin AKP davası hakkında verilen kararla ilgili sorularını, “Yüksek Mahkeme kararını vermiş, benden nasıl yorum beklersiniz” diye yanıtladı

Benden bir yorum beklemeyin

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi’nin AKP’yle ilgili kapatma davasında aldığı karar konusunda bir asker olarak yorum yapamayacağını belirterek “Yüksek Mahkeme, kararını vermiş benden nasıl yorum beklersiniz” dedi. Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin laiklik konusundaki görüşünün değişmeyeceğini de vurguladı.
KKTC’nin askeri günü nedeniyle dün akşam Merkez Orduevi’nde düzenlenen resepsiyona katılan Büyükanıt, kararla ilgili soruya, “Benden nasıl bir yorum bekliyorsunuz. Onu merak ediyorum. ‘Bu karar iyidir, bu karar kötüdür’... Böyle bir şey bekler misiniz? Onu söyleyin bana, ben de cevap vereyim. Bir asker olarak en yüksek mahkemenin kararına nasıl yorum getirebilirim?” yanıtını verdi.
Büyükanıt, bir gazetecinin “Kılıç’ın ilgili siyasi partiye bir ihtardır” sözlerini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine de “İzledim. Yargının kararını açıkladı. Benden ne karar bekliyorsunuz? Nasıl bir yorum bekliyorsunuz? Siz onu söyleyin. Eğer derseniz ki bana, ‘Sizin bu kararı yorumlamanız lazım’ derseniz yorumlayayım” dedi.
Büyükanıt, kararın sürpriz olup olmadığına yönelik soruya da “Ben Anayasa Mahkemesi’nin kararını nasıl tahmin edeyim ki” yanıtını verdi.
Kararın, toplumda rahatlama yaratıp yaratmadığı yönündeki soruya da Büyükanıt, “Benden yorum bekliyorsanız üzülürüm. Beklememeniz lazım” karşılığını verdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0