Sosis balondan hayvan figürleri yapmak küçümsenmemeli

Instagram'da gezinirken fantastik hesaplara denk gelmeniz  olası. O hesaplardan biri de Japon Masayoshi Matsumoto'ya ait. Kimileri tarafından küçümsense de sosis balonlardan hayvan figürleri yapıyor kendisi. Ve tam 45 bin takipçisi var!

Sosis balondan hayvan figürleri yapmak küçümsenmemeli

Japonların çalışkanlığı, enteresan hobileri meşhur. O Japon abilerden biri olan Matsumoto da kendisini sosis balonların sevimli ve renkli dünyasına adamış. Bu sosis balonlardan çeşitli hayvan figürleri yapıyor, tek tek fotoğrafını çekiyor. Ve 'değişik post' meraklısı yüzlerce, binlerce, milyonlarca Instagram kullanıcısının like'ını kazanıyor. Matsumoto'nun 'isopresso_balloon' adlı hesabında 135 gönderi var. Hesabın takipçi sayısı ise tam 45 bin!

 

 

İnanılmaz bir emek

Matsumoto'nun fikir bulma konusunda sıkıntısı yokmuş. Yani sadece birkaç dakika içinde tasarlıyormuş yapacağı şeyi. Peki sizce bir çalışmasını tamamlaması ne kadar sürüyor? Söylüyorum, sıkı durun: Tam 6 saat! Bizim baş parmağımızla telefonun ekranını kaydırmanız 1 saniye, adamın o 'fışt' eylemindeki objeyi tamamlaması tam 6 saat...

 

 

Evet bir tablo değil belki...

Bu mesaiyi harcamak sadece 'like' beklentisiyle açıklanılabilir bir şey değil. Adam bir sosis balon sanatçısı. Üretiyor. Evet belki ürettikleri bilmem kaç milyon dolara alıcı bulacak bir tablo değil ama 6 saat boyunca kafayı kırıp yaptığı şey benim gözümde çok net bir 'şaheser'. Sonuçta kim o kadar mesai yapsa, az buçuk da yeteneği varsa yapar. Ama mesele istikrarlı bir şekilde yapmak! Ve Matsumoto bunu başarıyor.  

 

 

1 saniyede algılanıyor ama...

Trend şeylerin genellikle altı boş oluyor. Matsumoto'nun ürettiği şeylerde de "Waaaow" çekebileceğimiz bir yaratıcılık yok. Ama muazzam bir çalışkanlık ve azim var. Bence trend olan ve sadece 1 saniyede algılanabilen bir şeyi hemen 'sığ' olarak değerlendirmeyelim. Emek de önemli. Ne dersiniz?

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak