Dünya üzerindeki tüm insanların birbirleriyle iletişime geçmesini sağlayan sosyal medya, artık bir çok ekonomik ve siyasi politikalar için de kullanılan bir kaynak durumunda. Böylece, hayatımızın vazgeçilmezleri arasına sağlam adımlarla giren sosyal medya, 2018'de de hayatımızdan çıkacağa benzemiyor. 

Peki, 2018’de sosyal medya ile aranızda daha sağlıklı bir ilişki olması için nelere dikkat etmeli, ne yapmalı? 

İşte bu konudaki 6 önerimiz: 

1-     “Durdurma kuralları” koymak
Günümüzde bilginin elde edilmesi, paylaşılması ve yaratılması teknolojik gelişmeler üzerinden hızla ilerliyor. Bugün parmak uçlarımızda, artık sınırsız bilgi ve içerik mevcut. Bu durum, bazılarımızda, görünmez bir şekilde "bilgi oburluğuna" yol açmış durumda.

Amerikalı psikolog Adam Alter, gerçekleştirdiği Ted Talk konuşmasında bu tehlikeye karşı bir “durdurma kuralı” gerekliliğinden bahsediyor. Bu kurala göre, telefonunuzu örneğin akşam yemeğinde yanınıza almayıp kapatmanız ve yemek bitene kadar kullanmamanız gerek. Nihayetinde, bu "durdurma kuralı", sonu gelmez bakınmalara bir son verebilir.
 

2-     Sizi olumlayacak sayfaları ve kişileri takip etmek 
İnternette her türlü içeriğe rastlamak mümkün. Bunlar içerisinden sizi huzursuz edecek, sinirlendirecek fotoğraflar ya da videolar paylaşan sayfa ve kişilerin takibini tek tıkla bırakabileceğinizi unutmayın. 
 

3-     Paylaşımlarınızı gözden geçirmek
Sosyal medyanın sunduğu imkanlar çok yönlü. Bazı kullanıcılar, sosyal medyayı gündelik hayatlarında değerli buldukları şeyleri yakınlarıyla paylaşmak için kullanırken bazılarıysa seslerini daha fazla insana duyurmayı amaçlıyor.
Peki siz sosyal medya hesaplarınızı daha çok hangi amaçlarla kullanmayı tercih ediyorsunuz? Paylaşımlarınız sizi mutlu edecek yönde mi? 


4-     Tartışma ortamlarını ince eleyip sık dokumak
Elbette sosyal medya üzerinden de tartışmalar gerçekleşiyor. Peki bu tartışmaların ne kadarına ve hangilerine katılmalı? Bunun için bir değerlendirmede bulunun: enerjinizi harcayacaksınız, ama muhattap olduğunuz kullanıcılar bunun için doğru insanlar mı? Bu konuda aslında özetleyici güzel bir söz var: “Konuşmaya değer insanlarla konuşmazsan kelimelerini yitirirsin."


5-     Paylaşılan her şeyi kafaya takmamak
Sosyal medya, bazı durumlarda "yüzeysel tanışıklık"a sebep olur. Bu yüzden, bazen hoşlanmadığımız paylaşımlarda bulunan takipçilerimize büyük harflerle karşı çıkma eğiliminde bulunuruz. Ancak, herkes kendi sosyal medya hesabını neyse ki dilediği gibi kullanmakta özgür. Bu yüzden aşırı eleştirilerden kaçınmak mühim. 


6-    Etkileşimde bulunmanızı sağlayacak yolları keşfetmek
Sosyal medyayı etkin kullanmanın yollarından bir tanesi de küçük çapta “challenge”lar yani meydan okumalar olabilir. #sabahkoşusu hashtag’ini kullanarak hem kendinizi motive edebilir hem de sosyal medya üzerinden koşunuza ortak olacak arkadaşlar bulabilirsiniz.  

Sonuç olarak sosyal medyanın sunduğu olanakları kullanarak kendi eğlence alanınızı oluşturmak tamamen size kalmış…  

Yeni yılda da, sosyal medyanın sizi kullanması değil, sizin onu kullanmanız dileğiyle! :) 

 

Seda Kabil / PembeNar Özel