Sosyal medyada yayılan 10 yıllık değişim hareketi tartışma yarattı

18 Ocak 2019 - 09:46'de eklendi18.01.2019 - 10:08'de güncellendi
Sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta geçen haftadan bu yana yayılan 10 yıllık değişim hareketi (10 Year Challenge) tartışma yarattı. Yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, Facebook'ta başlayan hareketin, "yüz tanıma algoritması geliştirme amacı taşıyor olabileceği"ni savundu. Facebook ise hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayımladı

1-


CBS News'in haberine göre, yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar,  kişilerin sosyal medyada 10 yıl öncesi ve sonrası fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaştığı hareketin, "yüz tanıma algoritmaları geliştirme amacı taşıyor  olabileceği"ni savundu.

2-


New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinde görevli Prof. Dr. Amy  Webb, hareketin, yapay zekanın öğrenmesi için harika bir fırsat olduğunu,  Facebook'un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha  iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti.

3-


Wired'ın yazarlarından Kate O'Neill de  hareketin "zararsız bir eğlence olmadığını" öne süren bir makale kaleme aldı.

4-


O'Neill, 10 yıl öncesi ve sonrasını yan yana gösteren fotoğrafların,  insanların yıllar içindeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji için çok  kullanışlı olduğunu vurguladı.

5-


Tartışma üzerine Facebook da hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir  açıklama yayımladı.

6-


Açıklamada, "kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden  yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı" ifadesi yer aldı.

7-


Facebook'un yanı sıra Instagram ve Twitter'da geçen hafta başlayan  harekete milyonlarca kişi, 10 yıl önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

8-


Facebook, kullanıcılarını ve birlikte fotoğraf çektirdikleri kişileri  tanımak için yıllardır yüz tanıma programı kullanıyor.

9-

10 Years Challenge nedir?

Bu akım ile birlikte, milyonlarca takipçisi bulunan oyuncular, sanatçılar ve sporcular, 10 yıllık süreçte yaşamış olduğu değişimleri sosyal medya üzerinden takipçileri ile paylaştı.

10-

11-

12-

13-

İlginizi Çekebilir