Sosyal medyadaki yazılarımız anonimleşiyor: İsimlerimiz nerede?

Sosyal medya hesaplarınıza baktığınızda mutlaka sizin için kıymetli bir gönderiniz vardır. Hani sandığınızdan çok beğeni almış, deyim yerindeyse 'yürümüş' bir gönderi. Ona ara ara bakıp sevinirsiniz çünkü sizindir. Heh, işte özellikle Twitter'da bu tip yürüyen yazılardan bahsedilirken cümleye hep şöyle başlanır: "Twitter'da biri şey yazmış..." O biri kim? Çünkü ben olabilirim, siz de olabilirsiniz!
 

Sosyal medyadaki yazılarımız anonimleşiyor: İsimlerimiz nerede?

Yazılan şey kısa olunca...

Twitter'da genellikle güncel olaylar hakkında bir, iki cümlelik isabetli tespit yapan kullanıcıların tweet'leri yürür.

Sonra bu tweet'ler arkadaş arasında, aile içinde, köşe yazarlarının yazılarında, televiyzon programlarında falan bahse konu olur ve örnek olarak verilir. Ama tweet okunmadan önceki cümle hiç sekmez: "Biri şey yazmış"

 

Kim ne yazmış?

 

 

Kalkıp iki cümlelik tespit için telif hakkından bahsedecek değilim elbette. Fakat binlerce beğeni alan, bir zekanın ürünü, özgün bir üretim olan o cümleyi örnek vereceksen "dur bakalım kim yazmış?" diye düşünüp hakkını teslim etmek gerekiyor.

Yorumu yazan ya da tweet'i atan kişinin kullanıcı adını belirtmek ve hakkını teslim etmek bence yeni nesil medyadaki bir etik anlayışı olmalı.

 

Değeri düşmemeli

 

 

Bir yazı/yorum kısaysa, ulaşması kolaysa, bir de 'sosyal medya' gibi çok da saygı gösterilmeyen ve adı çıkmış bir mecrada yazılmışsa maalesef bunlar oluyor. Çünkü "altı üstü biri twitter'ından 1 dakikasını ayırıp yazmış" diye düşünülüyor.

Bir yazının değerli olması için illa kalemi, daktiloyu, laptop'ı alıp üzerinde dakikalarca kafa patlatmak gerekmiyor. Sosyal medyada yazılan yorum tek kelimeden bile oluşsa bahsini ederken referans vermek bence gerekli. Her şeyi geçtim, insan beğendiği bir yazının/yorumun sahibi kim diye merak etmez mi? Sonraki yazdıklarını takip etmek istemez mi? Bu bile bir sebep bana kalırsa.

Bu makaleye ifade bırak