Sosyal medyadan uzak kalmanın 7 faydası

Akıllı telefonlar modern çağlarda insanları esir etti. Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı, her 12 dakikada bir telefonunu kontrol etme ihtiyacı duyuyor. Peki akıllı telefonları bağımlılık haline getiren sosyal medyadan uzak kalmak ne gibi faydalar kazandırıyor?

Sosyal medyadan uzak kalmanın 7 faydası

Sosyal medya kullanıcısıysanız üzerinizde gereksiz bir baskı hissediyor olabilirsiniz. Takip ettiğiniz kullanıcıların hayatı bitmek bilmeyen bir Erasmus gibiyse, siz de bir süre sonra tatile çıkmak, gece hayatını çılgınlarca yaşamak istiyor ve "Hızlı yaşa, genç öl" felsefesini benimsemeye başlıyorsunuz.

Peki sosyal medyadan çok değil, yalnızca 1 ay ayrı kalsanız, yaşamınızda ne gibi değişiklikler olurdu?

1. Sosyal medyasız yaşam daha zinde bir hayat tarzı anlamına gelir. Elinizden telefonu düşürmediğiniz anları daha hareketli etkinliklerle değerlendirebilirsiniz.

2. Daha mutlu ve rahat hissedersiniz. Sosyal medya üzerinizde gereksiz baskıya sebep olabilir. Sosyal medyasız yaşamın uzun dönem avantajlarından belki de en önemlisi, bireyin çok daha keyifli ve rahat bir hayata merhaba demesidir.

3. Bedeninize olan güveniniz artar. Sosyal medya özellikle gençlerin akıl sağlığında olumsuz etkilere yol açıyor. Kusursuz fotoğrafları gören gençler, fotoğraftaki insanlara benzmeye çalışıyor ve bu amaç uğrunda bıçak altına yatıyor.

4. Uyku sorunları azalır. Yatmadan önce hemen hemen herkes sosyal medya hesaplarını o gün için son bir defa daha kontrol eder. Fakat bu durum, uyku sorunlarını tetikleyen bir faktördür.

5. İnsanlarla ilişkiniz gelişir. Sosyal medya çıktığından beri arkadaşlarımız yalnızca sanal alemde yaşayan canlılar haline geldi. Sosyal medyasız hayat, arkadaşlarımızı sanal alemden gerçek dünyaya ışınlar.

6. Kaçırma korkusu ortadan kalkar. Sosyal medyanın en kötü yanlarından biri de bir şeyleri sürekli kaçırıyormuş gibi hissetmemiz. Sosyal medyadan uzak kalmak, kaçırma korkusunun da sonudur.

7. Daha az besin tüketirsiniz. ABD'de yapılan bir araştırmaya göre her üç kişiden biri akıllı telefonu ile beraber yemek yiyor.

Akıllı telefonlara bakarak yemek yemek, daha fazla besin tüketmeniz anlamına geliyor. 

Kulağa son derece zor geliyor olabilir fakat bir süre dahi olsa sosyal medya detoksu denemenin kimseye zararı olmaz.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak