Sosyal medyanın yeni trendi artık bu

Yapay mı yoksa doğal güzellikten mi yanasınız? Her ne kadar doğal güzellikten yanayım deseniz de sosyal medyada ortaya çıkan yeni akım fikrinizi belki değiştirebilir. İşte selfie çılgınlığına farklı bir boyut kazandıran Meitu...

1-

Sosyal medyanın yeni trendi bu sefer Çin'den geldi. Meitu isimli mobil uygulama bu aralar piyasadaki en popüler uygulamalardan biri haline geldi. 
 

2-

Peki Meitu'yu bir anda bu kadar popüler yapan şey neydi? 

3-

Meitu aslında yeni bir uygulama değil. Çin'de bir süredir oldukça popüler olan uygulama ABD pazarına açılınca bir anda fenomen hale geldi.

4-

Bu arada Meitu adlı uygulama, 2008'den beri mobil uygulama marketlerinde boy gösteriyor. 

5-

Instagram, Snapchat filtreleri derken de Meitu, olayı bir adım daha ileri götürerek farklı bir boyut kazandırdı. Ama..

6-

2017 ile birlikte kendine Amerika ve diğer pazarlarda da yer bulan uygulama, şu anda 430 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

7-

Uygulama üzerinden ise 6 milyardan fazla fotoğraf paylaşıldı. 

8-

Meitu'yu bir selfie uygulaması olarak tanımlamak yanlış olmaz.

9-

Zira uygulamadaki hazır efektler kullanıcının yüzüne göre uygulanıyor ve ortaya fotoğraflarda gördüğünüz sonuçlar çıkıyor.

10-

Meitu'nun gözleri büyüten, parlatan ve yüz hatlarını yumuşatan eşsiz filtresi görenleri kendine hayran bırakıyor. Aslında...

11-

Bu kadar fazla fotoğrafın paylaşılmasının sebebi de bu filtreler. Çünkü..

12-

Meitu'da olan filtreler diğer uygulamalarda bulunmuyor.

13-

Birçok mobil uygulama, fotoğraf üzerinde rötuş yaptırmazken, Meitu ile yüzünüzdeki lekeleri, kusurları silebiliyor veya yüz şeklinizi değiştirebiliyorsunuz.

14-

Uygulamanın en dikkat çeken yanlarında biri de kullanıcıların karelerine anime/manga tarzı bir görünüm kazandırıyor olması.

15-

New York Times, uygulamanın şu anki piyasa değerini 5,23 milyar dolar olarak açıkladı. Bu rakam, uygulamanın yükselen popülaritesi ve özgün yaklaşımından ortaya çıktı. 

16-

Uygulamanın hem iOS ham de Android versiyonları bulunuyor.

17-

Öte yandan Meitu'nun kullanıcılarının kişisel bilgililerini geliştiricilere gönderdiği de söyleniyor. 

18-

Araştırmacı Jonathan Zdziarski'ye göre uygulamanın kaynak kodları, çalıştığı iPhone'un jailbreak'li olup olmadığını denetleyen, mobil sağlayıcının bilgilerini edinen ve çeşitli analizler yapan üç bölüm içeriyor. Zdziarski'ye göre... 

19-

Uygulama, telefonun MAC adresini kısmen temel alarak eşsiz bir cihaz profili de oluşturabiliyor.

20-

FourOctets'e göre uygulama, topladığı IMEI numaralarını yüzlerce Çin sunucusuna gönderiyor. Konum bilgisi, ayarın etkinleştirildiği telefonlarda toplanıyor hatta.. 

21-

Mevcut telefonların Exif verilerinden çıkartılabiliyor.

22-

Bu tarz söylentiler ortaya atılsa da iOS için günlük 200 bine yakın indirme sayısına ulaşan Meitu, yaklaşık 50 milyon Android telefonda kullanılıyor.
 

23-

24-

25-

26-

27-

İlginizi Çekebilir