Cumartesi

24.06.2011 - 02:30

Sovyet kampından kaçış

Güçlü oyuncu kadrosuna sahip olan “Özgürlük Yolu”, bir grup esirin hikayesini anlatıyor

Sitene Ekle
Peter Weir’in yeni filmi “Özgürlük Yolu / The Way Back”, 1940’larda geçiyor. Film, Sovyetlere ait bir çalışma kampından kaçan bir grup esirin hikayesini anlatıyor. Filmin aralarında Jim Sturgess, Colin Farrell, Ed Harris, Saoirse Ronan ve Mark Strong’un da bulunduğu güçlü bir oyuncu kadrosu var.
Kariyerine Avustralya’da çektiği “Picnic at the Hanging Rock” ve “The Last Wave” gibi iki muhteşem filmle başlayan ve çoğu meslektaşının tersine Hollywood’da da başarılı filmlere imza atmayı sürdüren Peter Weir, bir süredir durulmuş görünüyor. “Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society”nin de aralarında olduğu pek çok önemli filme imza atan Weir, 2003’ten beri ortalarda yoktu. Bu da “Master and Commander”dan yedi yıl sonra çektiği ilk film. “Özgürlük Yolu”nun aldığı eleştiriler de yönetmenin eski günlerine dönemediği yönünde. İngiliz Empire dergisi filmle ilgili eleştirisinde, “İyi bir film ama Weir’dan muhteşeme alışmıştık” diyor.

“Özgürlük Yolu /  The Way Back”

Yön.: Peter Weir
Oyn.: Dragos Bucur (Zoran), Colin Farrell (Valka), Ed Harris (Mr. Smith), Alexandru Potocean (Tomasz), Saoirse Ronan (Irena)
Sen.: Keith R. Clarke,Peter Weir
Gör.: Russell Boyd Müz.: Burkhard von Dallwitz  

Amerikan bağımsızı

ABD yapımı “Çömez / Cherry” komedi dram türünde bir yapım. Filmde parlak bir genç olan Aaron, kendisi gibi mühendislik okuyan Linda’yla tanışır ve ona âşık olur. Ancak Linda’nın kızı Beth’in de Aaron’a âşık olması işleri karıştırır. 
Televizyon ağırlıklı bir kariyere sahip olan Jeffrey Fine’ın yönettiği filmde Kyle Gallner, Laura Allen, Britt Robertson ve Matt Walsh rol alıyor.


Bu kez kadınlar grevde

1968’de İngiltere Dagenham’da greve giden Ford’un kadın işçilerinin mücadelesi, kadınların erkeklerle eşit ücretler almasıyla ilgili önemli bir adım olmuştu. Nigel Cole’un imzasını taşıyan “Kadının Fendi / Made in Dagenham”, işte bu grevi konu alıyor.
Sally Hawkins, Rosamund Pike ve Miranda Richardson gibi sağlam İngiliz aktrislerin rol aldığı film, konu edindiği grevi hafif ve zaman zaman klişelere sığınan bir anlatımla ele almasına karşın renkli bir şekilde işliyor ve dönemin sadık bir temsili olmasa da eğlenceli bir kadın hareketi filmi olarak dikkat çekiyor.

Atmosferle geriyor

Testere / Saw” ekibinden James Wan’ın yeni korku-gerilim filmi “Ruhlar Bölgesi / Insidious”, anlayış olarak “Testere” serisinin tam zıttı. Şiddet, işkence
ve kandan uzak, gerilimi atmosferle sağlamaya çalışan bir yapım. İki çocuklu bir aile, yeni bir eve taşındıktan sonra garip olaylar başlar. Oğullarından birinin bilinmeyen bir nedenle komaya girmesinin ardından ebeveynleri olup biteni çözmeye çalışır. Anne ve baba rollerinde Patrick Wilson ile Rose Byrne’ı izlediğimiz film, arada bilinçli bir şekilde kitsch’leşen, mizah duygusunu kaybetmeyen bir korku filmi. 

Kayıp lejyonun peşinde

Roma İmparatorluğu’nun 9. Lejyon’u İskoçya topraklarında bir yenilgiye uğrar ve kimse geri dönmez. Babası 9. Lejyon’un komutanlarından olan Aquila (Channing Tatum), İskoçya topraklarında kaybolan Roma’nın sembolü kartal sancağını bulup, aile onurunu kurtarmayı planlar. Bu düşman topraklardaki rehberi, Britanyalı kölesi Esca (Jamie Bell) olur.
“İskoçya’nın Son Kralı / The Last King of Scotland” ile üne kavuşan Kevin MacDonald’ın yönettiği “Kartal / The Eagle”,cesaret ve onur temalı bir epik.


 

©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.