Ege

16.04.2010 - 19:29

Soyer Kültür Sanat Fabrikası...

Sitene Ekle
Bakış  |  Ali Nail Kubalı ankubali@gmail.com Tüm Yazıları »

MEHMET Refik Soyer, İzmir’in gerçek sanat ve kültür misyonerlerinden biri. Bunu akrabam ve hemşehrim olduğu için söylemiyorum. Sevgili Mehmet gerçekten olağan üstü zor ve külfetli ama o derece de kıymetli ve yararlı bir misyonu omuzlamış götürüyor.
Ne devletten bir yardım bekliyor, ne bir takdir ve teşekkür talebi var! Doğrusu yaptığı hizmetin anlaşılıyor olup olmamasına pek büyük önem verdiğini de tahmin etmiyorum. O bir inanç adamı! İnandığı bu davayı sırf bu davaya olan inancı dolayısı ile sırtlamış yolunda yürüyor. Yanında sevgili kızı Nilüfer, bu kültür ve sanat davasına inanmış bir avuç yoldaşı ile kolkola girmiş. Ben birlikte çalıştığı arkadaşlarının hepsinin ismini bilmiyorum. Ama eski Cumhuriyet gazetesi yıllarından tanıdığım Barış Kudar da bu idealist çaba içinde kendine bir anlam bulmuş!
Doğrusu bütün bu söylediklerim üzerinde Mehmet Soyer ile tek bir kelime konuşmadım. Ben sadece gördüklerimi yazıyorum. Kendisini kutladığım, İzmir için ne büyük bir hizmet ürettiklerini söylediğim zaman o sadece, tevazu ile “Birşeyler yapmaya çabalıyoruz” diyor, o kadar!
Halbuki Mehmet Soyer çok az insanın göze alacağı bir özveri yapıyor davası uğruna. Artık şehir içinde kalan, çevresinde çok katlı iş merkezleri yükselen ailesinin eski Civas Civata fabrikasını ve 10 bin metre karelik arazisini adını da “Soyer Kültür Sanat Fabrikası”(SKSF) koyarak kültür ve sanat hizmetlerine tahsis etmiş.
Kendi web siteleri faaliyetlerini şöyle tanımlamış, SKSF’de, “tiyatro, resim, heykel, seramik, fotoğraf, bilgisayar, müzik, dans, geleneksel sanatlar, hobi kursları ve meslek eğitimleri gibi çalışmalar yapılıyor.Tiyatro okulu, bale okulu, yetişkin ve çocuk dans okulu, anaokulu, kış okulu, hafta sonu okulu, yaz okulu, spor okulu SKSF bünyesinde yürütülen eğitim öncesi ve eğitime yönelik çalışmalar arasında yer alıyor. Güzel sanatlar liseleri ve fakültelerine, konservatuara hazırlık kursları, her yaş grubuna yönelik resim, müzik, spor, İngilizce kursları da SKSF’nin sunduğu olanaklardan bazıları. SKSF olarak bünyemizdeki çok amaçlı salon ve atölyelerde de pek çok sergi, konser, seminer, panel, çocuk şenliği, okul yemeği ve özel davete de ev sahipliği yapıyoruz.”
Geçen akşam SKSF’de Fransa’nın ünlü Honegger Korosu’ndan Carl ORFF’un Carmina Burana adlı yapıtını; sonunda da Koro’nun Türk üyesi Yavuz Atıl’ın bestelediği “Elveda İzmir” adlı koro eseri dinledik. Bir avuç İzmirlinin evlerinde misafir ettiği 40 kişilik koro muhteşem performansı ile kendilerini dinleme şansını yakalayan  İzmirlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Kendilerini dakikalarca ayakta alkışladık.
Alkışlarımız aynı zamanda ve içtenlikle sana ve idealist ekibineydi sevgili Mehmet Soyer! Teşekkürler!...

©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.