SpaceX, Ay'a göndereceği turisti tanıtacak

Güney Afrika asıllı ABD'li girişimci Elon Musk'ın şirketi SpaceX, 17 Eylül'de gerçekleştireceği etkinlikte Ay'a göndereceği turistin kimliğini açıklayacak.

SpaceX, Ay'a göndereceği turisti tanıtacak

Milyarder girişimci Elon Musk'ın tuttuğunu uzaya fırlattığı firması SpaceX, 17 Eylül Pazartesi günü Ay'a gönderilecek olan turisti kamuoyuna tanıtacak.

Firmanın Twitter hesabında duyurduğu paylaşımda "SpaceX dünyanın ilk özel yolcusunu BFR uzay aracıyla Ay etrafında gezdirecek - Uzaya seyahat etme hayali kuran her sıradan insana imkan sunacak önemli bir gelişme" notunu düştü.

 

 

Ay'ın etrafında tur atacak uzay turisti, SpaceX'in, roket ateşleyici ve uzay aracı olmak üzere iki parçadan oluşan Big Falcon Rocket BFR ile seyahat edecek.

BFR uzay turizmi görevinin, SpaceX'in Şubat 2017'de yaptığı Ay seyahati duyurusuyla bir ilgisi olup olmadığı ise bilinmiyor.

Şubat 2017'de yaptığı duyuruda SpaceX, iki kişinin Falcon Heavy roketi ile Ay'a gitmek için imzaları attığını belirtti fakat bu kişilerin kimliği ve seyahat masrafları hakkındaki detayları açıklamadı.

1 yıl sonra Falcon Heavy'i tanıttı ve dünyanın en güçlü operasyonel roketi olduğunu duyurdu.

 

 

Falcon Heavy için yapılan basın konferansı sırasında Elon Musk, roketin insanlı uzay uçuşları için kullanılmayacağını söyleyerek hayalleri suya düşürdü ve Spacex'in uzay turizmi için en doğru seçenek olabilecek BFR'yi geliştirmeye odaklanacağını söyledi.

İlk Ay turistinin tanıtılacağı toplantı önümüzdeki 17 Eylül Pazartesi günü düzenlenecek olsa da, BFR'nin insanlı uzay seyahatlerini gerçekleştirmek için daha çok uzun zamana ihtiyaç var gibi görünüyor.

Elon Musk, BFR testlerinin 2019 yılı içerisinde başlayacağını duyursa da, şirketin operasyon direktörü Gwynne Shotwell, BFR'nin ilk uçuşunu gerçekleştirmesi için önlerinde 10 yıllık bir süre olduğunu belirtti.

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

 

Bu makaleye ifade bırak