Spigen Classic C1 kılıf inceleme: iPhone X için yapılmış en güzel kılıflardan biri

13.08.2018'de eklendi13.08.2018-15:17 'de güncellendi
Bir iPhone X kılıfının bu kadar havalı görüneceğini kim bilebilirdi?Spigen geçtiğimiz günlerde iPhone X'i ikonik Apple donanımına dönüştürmek için tasarladığı Classic C1 kılıf serisini satışa sundu. Retroya sadık kalan ve iPhone’un 10. yılına özel tasarlanan Spigen Classic C1 kılıfları sizler için inceledik.

Onur Binay/milliyet.com.tr

Adını tam olarak bilmeseniz de size iMac G3'ün bir fotoğrafını gösterirsem, onu tanıyabilirsiniz. Saydam renkli kasa ve tüplü ekranıyla, 90'ların sonlarında her yerde bulunuyordu. Şimdi, bunu iPhone'unuz için koruyucu kılıf olarak elde edebilirsiniz .

Spigen’in Classic C1 serisinde, 20. yıl dönümünde iMac G3’e saygı duruşunda bulunuyor. Bu kılıflar, klasik iMac'in görünümünü, iPhone X’inize getiriyor.

Spigen Classic C1, 90’lar ve 2000'lerin tüm parlak renklerini ve nostaljisini taşıyor. Spigen klasik renkleri de elde etmeyi başarmış: Bondi Blue, Snow, Grafite, Sage, Blueberry ve Ruby ile koleksiyonu tamamladı. Ve iMac G3'ün orijinal renklerine sadık kalıyorlar. Renkli ve saydam kasa, iMac'in iç yapısını görebilmenizi sağlıyor. Spigen, kılıflarında bu etkiyi de taklit etmiş. Renkli polikarbonat kılıfın altında, bilgisayarın iç kısmına benzeyen bir astarınız var. Farklı bir Dekorasyon olsa da bunlar gerçek bileşenler değil.

Anakart, hafıza kartı ve diğer bileşenler size bilgisayar hissi veriyor. Ve kesinlikle eşsiz bir ilk izlenim yaratıyor. Çok önemli bir bileşen olarak görünen uyarınız bile var. Hatta kılıfın içinde 1998 yılında iMac G3'ün sahneye girişine referans veren "merhaba (tekrar)" yazısı da var.

Detaylara gösterilen ilgi ve bunun görülmesi gerçekten çok güzel. Kılıfın kenarları, vidalar için deliklerle birlikte, havalandırma tasarımına ev sahipliği yapıyor. Arkadaki kare bir pencere, Apple logosunun örtülmesini önlüyor ve hafif bir renk tonu veriyor.

Tüm Spigen kılfları aynı tasarıma sahip olsa da, Bondi Blue aynı renkteki orijinal iMac G3 gibi mat bir görünüme sahip. Spigen, orijinal ürünü Classic C1 serisiyle mümkün olduğu kadar taklit etmek istiyor. Kılıfların geri kalanında parlak bir yüzey tercih edilmiş. Günlük kullanımda, mat kaplamanın parlak olanlardan daha sıkı kavrama sağladığını söyleyebilirim.

Klasik iPhone görünümüne sahip kılıf modeli de var. iPhone X’e taktığınızda, Apple'ın en modern telefonunu ilk iPhone gibi görünüyor. Alt kısımda siyah vurgu ve basit gümüş gövde. Hepsi bu kadar.

İki katlı koruma

iPhone X'i tamamlayan ve iMac olarak gizleyebileceğiniz güzel bir görünüm sağlamanın yanı sıra, koruma da gerekli. Spigen, kauçuk termoplastik poliüretan veya TPU iç astarını burada tercih etmiş. Köşelerde, herhangi bir darbe basıncını emmeye yardımcı olan hava yastığı teknolojisi de var.

Bu iç parça, kendi başına biraz korumaz hissettirebilir. Ancak iPhone'dayken daha sert oluyor ve düğmeler ile portların güvenle koruyor.

TPU astarın ön tarafında biraz çıkıntı var. Bu, ekran yüzüstü düşerse onu koruyor. Bu çıkıntı, ekranı çatlamadan durdurmak ve telefonu tutmak için ek alan olarak hareket ediyor.

Sırt kısım için polikarbonat parçalar daha fazla destek sağlıyor. Üstteki parçaları kaydırın ve iyi çalışması için kilitleyin. Alt parça, alttan yukarı doğru kayıyor ve kesintisiz bir geri dönüş sağlayan üst parçaya kancalanıyor.

Kılıfı çıkartmak zor

Her gün kılıf değiştiren ya da aylar sonra sıkılıp başka bir kılıfa geçen biri olun önünde sonunda kılıfın çıkması gerek. Classi C1'in, yumuşak iç astar ve sert dış plastik tabaka olmak üzere iki parçalı bir kılıf olduğu göz önüne alındığında, çıkarmak epey karmaşık.

Muhafazayı çıkarmak için alt parçayı çıkarın, üst parçayı kaydırın ve ardından iç tabakayı geriye doğru itin. Kulağa kolay geliyor, ama alt parçayı çekmek için kaba kuvvet kullanmak zorunda kaldım.

Sert kabuklu plastiğin neredeyse iç katmana yapıştığı görülüyor, bu da 
sağlam bir his veriyor.

Kılıf, cihaza bir miktar kalınlık kazandırıyor. İki katman daha eklendiğinde, bağlantı noktalarına ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Classic C1 her şeye rağmen kablosuz şarj cihazları ile çalışabiliyor ve Lightning girişine tam erişim sağlıyor. Yani endişe edecek bir şey yok.

Nostalji sonunda kazanıyor

Klasik tasarımlarveya nostaljik bir şeyleri geri getirmek, tüketicileri kazanmak için kolay yol. Spigen Classix C1, nostalji ile tüketicileri kazanıyor. Bunun yanında iPhone X’iniz için tam koruma sağlıyor. Bunun bir dizi renk arasından seçim yapmak da güzel. Tasarım ve koruma düzeyi açısında hayal kırıklığına uğrayacağınızı düşünmüyorum.

Peki fiyatı? 200 TL fiyat etiketine sahip Spigen Classix C1, size biraz pahalı gelebilir. Şöyle düşünün cebinizdeki iPhone X’in fiyatı 7500 TL ve onu korumak için bu kadar para vermek size çok gelmemeli.