Spor Güvenliği Çalıştayı başladı

Kulüpler Birliği Vakfı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde gerçekleştirilen Spor Güvenliği Çalıştayı, İstanbul'da başladı.

AA
13 Ocak 2018 - 11:31 | Son Güncelleme: 13.01.2018 - 13:25 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Spor Güvenliği Çalıştayı başladı
Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen çalıştaya Emniyet Genel  Müdürlüğü, Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu, Süper Lig  kulüplerinin yetkilileri katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı  Dursun Özbek, çalıştayla hedeflerinin spor güvenliğiyle ilgili konuları, tüm  paydaşlarla masaya yatırıp, alınacak tedbirlerle ilgili yol haritasını belirlemek  olduğunu belirterek, "Umuyoruz ki el birliğiyle tüm sorunların üstesinden  geleceğiz." dedi.
 
Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla sporda atağa kalktıklarını  vurgulayan Özbek, "İnşa edilen salonlar ve statlar sayesinde eskiye oranla daha  konforlu maçlar izleniyor. 6222 sayılı kanunla güvenlik konularında çok önemli  ilerlemeler sağlandı. Tüm bu gelişmeler sonucunda özellikle seyirci sayısında  artışlar yaşanmaya başlandı. Bundan sonraki hedefimiz bu artışın devamını  sağlamak. Stat ve salonların tamamen dolmasını istiyoruz. Şeffaf çalışma  anlayışıyla hızlı sonuçlar alınacağından eminim." diye konuştu.
 
Kulüpler Birliği Vakfı Başkan Yardımcısı Mehmet Sepil ise sporun daha  düzenli ve geniş kitlelerce izlenmesi için bir araya geldiklerini dile getirdi.
 
Sporu daha iyiye nasıl götüreceklerini konuşmak için çalıştayın  düzenlendiğini aktaran Sepil, şunları söyledi:
 
"Avrupa'da örnek gösterilecek statlarımız var. Güvenliğin sağlanması  kolay ve planlı olabiliyor. Tabii bugün hala birçok ilimizde bunun yapılmasının  daha zor olduğu küçük statlar var. Çalıştayda bunu gözden kaçırmamamız gerekiyor.  Yaşanan olaylardan dolayı bir sürü ceza ödüyoruz. Bu tür olaylar sponsorları da  kulüplerden uzaklaştırıyor. Mevcut yasaların çoğu yerindedir ama uygulamalarda  zaman zaman aksaklıklar olabiliyor."
 
 
 
Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanı Cüneyt Ünal, sporda  taraftarın önemine değinerek, "Boş tribünlerde kimse spor yapmak istemez, hiçbir  anlamı da olmaz. Bütün bunların bir arada olumlu cereyan etmesi için olmazsa  olmaz kavram güvenliktir. Güvenliğin olmadığı alanda olumlu bir şey söylemek  mümkün değildir. Spor güvenliği dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu bir  konudur." değerlendirmesinde bulundu.
 
Ünal, daha önceki toplantılarda birçok konunun değerlendirildiğini  hatırlatarak, şunları kaydetti:
 
"Sporda şiddetin yüzde 25 azaldığını, taraftar sayısının da yüzde 14  arttığını görüyoruz. 600 bin civarında taraftar artışı var. İş birliği içinde  etkin tedbirleri alırsak, şiddet olaylarının sayısı azalırsa tribüne gelen  seyirci sayısı da artarsa işimizi iyi yapmışız demektir. Bundan sonra daha  iyisini nasıl yaparız onun çalışmasını gerçekleştireceğiz. İçişleri Bakanımızın  ve Emniyet Genel Müdürümüzün önem verdiği konuların başında spor güvenliği  gelmektedir."
 
Çalıştayın ikinci bölümünde il ve ilçe spor güvenlik kurullarıyla  ilgili yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri, stat içi ve dışı güvenlik  tedbirlerinin yanı sıra özel güvenlik konusunda fikir alışverişi yapılacak.
 
  
 
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
Toulouse-Lyon maçı nasıl sonuçlanır? Anket Bitiş Tarihi : 16.01.2019
oy ver
canlı skor
  • Göztepe-Bursaspor19:30
  • İstanbulspor-Umraniyespor18:00
  • Celta Vigo-Leganes22:00
  • Nürnberg-Wolfsburg21:30
  • Charitoise US-Bourges Foot21:00
  • Willem II-Den Haag21:00
  • Portimonense-Setubal21:00
  • Braga-Feirense23:15
  • OB Odense-AaB20:00
Tüm maçlar için tıklayın
İlginizi ÇekebilirX