Spotify'da 2018 yazının Türkiye Top 10 listesi belli oldu

Spotify ve iTunes gibi dijital müzik platformları sayesinde evde, işte, arabada hatta duşta yüzlerce, binlerce farklı şarkı dinleyebiliyoruz. Hem de sadece bir tıkla, bir tuşla. Bu platformlar arasındaki Spotify da sağolsun bizlere bi' güzellik yaptı ve 2018 yazında bu platformda en çok dinlenen şarkıları listeledi.

Spotify'da 2018 yazının Türkiye Top 10 listesi belli oldu

Vizyonumuza sağlık!

Vizyonumuza sağlık!

Daha önce Molatik'te 2018 yazının en çok dinlenen 16 yerli hit şarkısına yer vermiştik. VİZYONUMUZA SAĞLIK!Spotify'ın listesinde de bu şarkılardan 10'u yer alıyor. Aleyna Tilki, Merve Özbey, Ezhel, Simge, Gazapizm... 'Yalnız Çiçek'ten 'İmkansızım' ve 'Kazıdık Tırnaklarla'ya, 'Ben Bazen'den 'Vuracak'a...

En çok Aleyna'nın şarkısını dinledik

Spotify'ın raporuna göre Türkiye'de 2018 yazında en çok dinlenen şarkı Aleyna Tilki'den geldi...

Aleyna Tilki'nin Yıldız Tilbe tribute albümünde söylediği 'Yalnız Çiçek' öyle büyük bir hit oldu ki, sadece radyolarda ve televizyonlarda değil, dijitalde de bir numaraya yerleşmeyi başardı.

Yıldız Tilbe tribute albümünün hit'leri

İkinci sırada yine Yıldız Tilbe tribute albümünden bir şarkı var. Albümün sürpriz hit'lerinden birine dönüşen Merve Özbey'den 'Vuracak' listenin ikinci sırasında yer alıyor.

Başarılı mı? Evet. Neden başarılı? Çünkü bir Yıldız Tilbe şarkısı olduğu da anlaşılıyor ama aynı zamanda Merve Özbey tadını da yoğunlukla hissediyoruz...
 

Ezhel'in 3 şarkısı da listede

Gelelim Ezhel'e... Bu yıl Ezhel'i o kadar çok konuştuk ki haliyle müziğini bilmeyenler bile ona kayıtsız kalamadı. Gözaltı sürecinden şarkı sözlerine her yerde Ezhel'in adını gördük.

Özellikle de sosyal medyada. Ezhel'in bizim de favorilerimiz arasında yer alan 'İmkansızım', 'Kazıdık Tırnaklarla' ve 'Geceler' gibi tam 3 şarkıyla ilk 10'a girmesi büyük başarı...

En sevdiğimiz yabancı şarkı 'One Kiss'

Calvin Harris ve Dua Lipa'nın deep house soslu eurodance şarkısını sadece Avrupa değil, biz de çok sevdik. Bu şarkıyı her süpermarkette, her butikte, her fast food dükkanında duyduk.

Calvin Harris'in ne kadar şahane bir DJ ve aranjör olduğu ortada. Dua Lipa'nın da her söylediği şarkı hit oluyor. İşte bu iki ismin harikalar yarattığı 'One Kiss' de elbette ilk 10'da yer alıyor.

Simge'nin başarılı dönüşü

'Miş Miş' ve 'Yankı' gibi şarkılarla çok sevilen Simge Sağın ya da kısaca Simge, bu yıl oldukça iyi bir albümle karşımıza çıktı.

Albümüne adını veren çıkış şarkısı 'Ben Bazen' öylesine cool ve öylesine havalı bir şarkıydı ki, kısa zaman içerisinde özellikle dijital platformları sallamayı başardı. Haliyle bu listede de kendine yer buldu.

Dünya genelinde Drake birinci

Eli Türkoğlu ve Tuğçe Kandemir düeti 'Bu Benim Öyküm', Drake'in 'In My Feelings'i ve Gazapizm'in 'Heyecanı Yok'u da ilk 10'da yer alan diğer şarkılar.

Dünya genelinde 2018 yazında en çok dinlenen şarkı olan Drake'in 'In My Feelings'i Türkiye listesinde 9'uncu olmuş. Biz daha çok 'One Kiss'i dinlemişiz yabancı şarkılarda yani.

Dijital müzik platformları yükselişte

Günümüzde albüm satışları kısıtlı. Radyolar her geçen gün dinleyici kaybediyor. Televizyon kanalları başında video izlemeye de vaktimiz yok.

Haliyle geriye tek seçenek kalıyor; o da dijital müzik platformları. Her geçen gün daha da fazla kişi yasal yollarla konforlu biz müzik zevki için dijital müzik platformlarına üye oluyor.

Yıl sonunda neler olacak?

Dolayısıyla başta Spotify ve iTunes olmak üzere bu dijital müzik platformlarının hazırladığı raporlar oldukça kaydadeğer. Gerçek müzik tercihlerini yansıttığını söylemek mümkün.

Her şeyi bırakın, hangimiz bu yaz Ezhel'i, Aleyna Tilki'yi, Drake'i konuşmadık ki?  E haliyle dinleyeceğiz; hem de bangır bangır...

Belki bu listede Mabel Matiz'in 'A Canım'ı ya da İdo Tatlıses'in 'Bileklerime Kadar Acıyo'su da olabilirmiş tabii... Bakalım bu isimler yıl sonuna kadar başarılarını sürdürmeye devam edecek mi?

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak