Spotify'ın 'yaz' listesinin asıl yıldızı kim?

Norm Ender, 2019'un en sürpriz çıkışlarından birini yakaladı. Elbette bunun en büyük sebebi Türkçe rap müziğin, dijital müzik platformlarına damga vurması... O zaman hazırsanız açıklayalım: Spotify, bu yazın en çok dinlenen şarkılarını açıklamış. Peki bu listenin asıl yıldızı kim?

Spotify'ın 'yaz' listesinin asıl yıldızı kim?

Sadece mekanın değil zirvenin de sahibi

Sadece mekanın değil zirvenin de sahibi

Norm Ender, 'Mekanın Sahibi' şarkısıyla bu yıla damga vurdu. 'Trap' esintili Türkçe rap müziğe attığı bomba 'diss'ler ağımıza sakız olmuş durumda. Bütün keltoş arkadaşlarımıza "Kel, toş, babana koş!" filan demeye başladık...

E haliyle bu etkileşimin bir yansıması da olması lazımdı. Evet arkadaşlar, doğruymuş. Spotify'ın listesine göre bu yazın en çok dinlenen şarkısı Norm Ender'in 'Spotify'daki 'mekan sahipliği' asla sürpriz değil.

Yer gök 'Ela'yla inledi

Yer gök 'Ela'yla inledi

Norm Ender'in Spotify'daki 'mekan sahipliği' asla sürpriz değil. Bunun sağlamasını da ikinci sıradaki şarkıdan anlayabiliyoruz rahatlıkla. Reynmen'in -Hadise videosundan sonra daha da sükse yapan- şarkısı 'Ela' listenin ikinci sırasında.

Şaşırtıcı bulmadım ikinciliği açıkçası... 'Ela' şarkısı oldukça konuşuldu ama 'Mekanın Sahibi' kadar hit olmayı da başaramadı bence pek...

Mero, Avrupa listelerine de girdi

Mero, Avrupa listelerine de girdi

Üçüncü sırada bir başka rap şarkısı karşılıyor bizi. 'Mero'nun 'Olabilir' şarkısı, Spotify verilerine göre Türkiye'de bu yaz en çok dinlenen üçüncü şarkıymış.

Avrupa'daki resmi single listelerine giren şarkı Almanya'da 6, Avusturya'da 8, İsviçre'de 14, Hollanda'da da 78 numaradan listeye girmiş. Mero'nun 'Olabilir'i de tıpkı Reynmen'in 'Ela'sı gibi 'viral' olmayı başarmış diyebiliriz.

Pop-rap düetleri çoğalsın!

Pop-rap düetleri çoğalsın!

Bu yılın en sürpriz düetlerinden biri olduğunu düşündüğüm 'Bırakman Doğru Mu?' da listenin 5'inci sırasında.

Türkçe rap müziğin çıkışta olan isimlerinden Anıl Piyancı ile özellikle Youtube'ta yayınladığı cover şarkılarla büyük bir kitlenin dikkatini çeken Zeynep Bastık'ın düeti bence çok daha büyük bir popülerlik yakalamayı hak ediyor.

Rap ve pop'un muazzam birleşimi olan şarkı umarım popçuların rapçilerle daha fazla işbirliği yapmasına yol açar...

Ezhel'siz olmaz

Ezhel'siz olmaz

...ve Ezhel! Türkçe rap müziğin son dönemdeki büyük çıkışının baş mimarı Ezhel diyebiliriz rahatlıkla. 'Felaket' de onun en popüler şarkılarından.

'Felaket'in sadece Ezhel değil aynı zamanda Zeynep Bastık versiyonu da bir hayli popüler. 'Felaket' bu yaz en çok dinlediğimiz 6'ncı şarkı olmayı başarmış.

'Ay Tenli Kadın' zamanla sevildi

'Ay Tenli Kadın' zamanla sevildi

"Türkçe rock'tan bir şarkı yok mu ya?" diyenleri listenin 7'nci sırasına bakmaya davet ediyoruz... İlk albümüyle fırtınalar kopartmayı başaran Ufuk Beydemir, 'Ay Tenli Kadın'la en çok dinlediğimiz 7'nci şarkı olmuş.

Zaman içerisinde büyük bir hit olan 'Ay Tenli Kadın', listedeki tek Türkçe rock şarkısı olarak da dikkat çekiyor. Şarkının yükselen bir ivmeyle popüler olmasının en önemli sebebi ise tabii ki Beydemir'in sosyal medyada her geçen gün daha da trend bir isme dönüşmesi diyebiliriz.

Listenin asıl yıldızı Ben Fero

Listenin asıl yıldızı Ben Fero

Son döneme damga vuran 'Demet Akalın' şarkısı da listede tabii ki. Ben Fero'yu önemli bir popüler kültür figürüne dönüştüren bu şarkının listede olmaması zaten imkânsızdı.

Çıkar çıkmaz dikkat çeken bu şarkı haricinde Ben Fero, daha da büyük bir başarı elde ederek 3 başka şarkıyla da listeye dahil olmuş. Listeye 4 şarkıyla dahil olması sayesinde Ben Fero bu listenin asıl yıldızı olmuş. Single'lar çağında albümünü dinlettirmeyi başaran Ben Fero'nun başarısı bence o kadar da küçümsenmemeli...

Tilki söylemeseydi hit olmazdı

Tilki söylemeseydi hit olmazdı

Aleyna Tilki, her yıl yeni bir şarkıyla listeleri şenlendiriyor. 'Cevapsız Çınlama', 'Sen Olsan Bari' ve 'Yalnız Çiçek'ten sonra bu kez de 'Nasılsın Aşkta?'yla karşımıza çıktı şarkıcı.

Tilki'nin bugüne kadarki en 'genç' şarkısı olduğunu düşündüğüm 'Nasılsın Aşkta?'nın bu yazın en çok dinlenenleri arasında olması bence pozitif anlamda sürpriz. Bu şarkıyı bir başkası söyleseydi bence o kadar da büyük bir hit olmazdı.

Billie Eilish'i galiba sevdik

Billie Eilish'i galiba sevdik

'Bad Guy'la yeri göğü inleten Billie Eilish, ağırlıkla Türkçe şarkıların yer aldığı listede 11'inci sırada kendine yer bulmuş. Bu ne demek?

Dijital müzik platformlarının ağırlıkla gençler tarafından tercih edildiğini düşünürsek, Türk gençliği Billie Eilish'i ve minimal tarzını sevmiş. Hem de çok sevmiş. Biraz şaşırtıcı ama öte yandan heyecan verici.

Merve Özbey'in çıkışı dikkat çekici

Merve Özbey'in çıkışı dikkat çekici

'Devran' albümüyle gayet iyi bir çıkış yakalayan Merve Özbey de top 20'ye dahil olmayı başarmış. Hem de iki şarkıyla birlikte...

Albümünün çıkış şarkısı 'Tebrikler' 15, henüz klipsiz damar şarkısı 'Yaramızda Kalsın' da 19'uncu sıradan listeye dahil olmuş.

Ağırlıkla rapçilerin yer aldığı listeye iki şarkıyla birlikte dahil olması Özbey'in yükselişini çok net kanıtlıyor diyebiliriz. 'Yaramızda Kalsın' şarkısının da çok yakın zamanda patlayacağı ortada...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak