Stalker'ınızla başa çıkmanın 6 yolu

Stalker'lık kavramının bakkaldaki ekmek, sokaktaki trafik lambası, efendime söyleyeyim televizyondaki reality show kadar sıradanlaştığı bir çağda yaşıyoruz. Bir kişiye karşı takıntılı bir şekilde ilgi duyan ve o kişiye her türlü kanaldan adeta yürüyen kişiye stalker diyoruz. Stalklamak tabiri de sosyal medya hesaplarını takip etmediğimiz kişiler hakkında gizlice bilgi edinmek anlamlarına geliyor. Peki sosyal medya stalker'larıyla nasıl başa çıkarız?

Stalker'ınızla başa çıkmanın 6 yolu

1- Cool takılın, hesabınızı kilitlemeyin

1- Cool takılın, hesabınızı kilitlemeyin

Stalker, gizem sever. Öncelikle cool takılın. Sosyal medya hesaplarınızı kilitlemeniz ya da sadece 'arkadaş'lara çevirmeniz onların bu merak duygusunu daha köpürtüyor. Sosyal medya üzerinden her şeyinizi ifşa edin demiyorum elbette. Ancak rahat takıldığınız sürece, ekstra önlemler almadığınız sürece stalker'lar çok sevdikleri gizemi sizde bulamayacakları için ilgilerini kaybedebilir.

2- Ona "İlgi alanındayım, değil mi, ha?" diye takılın

2- Ona "İlgi alanındayım, değil mi, ha?" diye takılın

Bir nevi tacize giren bir terim olsa da stalker'ınızın eğer kim olduğunu biliyorsanız ona bir şans verin. Şans verin derken onunla sinemaya gidin, çay bahçesinde çay için filan demiyorum. Sadece onu köşeye sıkıştırabilmenin bir yolu onun süper akıllı olmadığını hissettirmek. "Biliyorum, ilgi alanındayım, sürekli her paylaşımıma bakıyorsun" mesajı verdiğinizde kendini köşeye sıkışmış gibi hissedebilir. Dolayısıyla kendisine 'stalk'layacak başka kişiler bulabilir.

3- Esprilerinizin telif hakkını istemeyin

3- Esprilerinizin telif hakkını istemeyin

Stalker'ınız telif hakkı sizde olan esprileri yapmaya başlıyorsa, hatta bunu görmenizi istiyorsa tuzağa düşmeyin. Görebildiğiniz için muhtemelen bunu bilinçli olarak yapıyor, sizi kışkırtmaya çalışıyor. Yapacağınız şey kendinize farklı espriler bulmak. Unutmayın, orijinal olan sizsiniz. Ve stalker'ınız sizin attığınız her adımı takip ederek adeta ömrünüzü yaşatıyor.

4- Onu asla engellemeyin

4- Onu asla engellemeyin

Engellemek, block'lamak onu delirteceğiniz bir hareket olacaktır. Onu engellemek sizi direkt hedef tahtasına koyar. Sıcak ve/veya soğuk savaş sevseniz bile karşınızdaki kişi über meraklı biri olduğu için sizi yıpratabilir. Zaten sahte bir hesapla mutlaka sizin hayatınızı takip etmenin yolunu er ya da geç bulacaktır. O yüzden yapmanız gereken tek şey popstar gözlüklerinizi takmak ve bu durumun her 'ünlü'nün, 'takip edilen'in başına gelebilecek bir şey olduğunu kendinize hatırlatmak...

5- Sıcak temastan kaçının

5- Sıcak temastan kaçının

Biliyorum, kaçan kovalanır. Bu doğru ancak onunla sıcak bir diyalog içine girmeniz bile sizin için uzun ya da kısa vadede olumsuz sonuçlar doğurabilir. Türkiye'de 'O Kadın' adıyla yayınlanan 'Elle' filminde Isabelle Huppert'in oynadığı karakterin başına gelenlerden ders çıkarın. Kendinizi yıpratmanıza gerek yok.

6- İlgisinin sönmesini bekleyin

6- İlgisinin sönmesini bekleyin

Size olan gereksiz ilgisi siz somut bir adım atmadığınız sürece muhakkak er ya da normal seviyeye inecek. Bu süreçte yapacağınız olumlu ya da olumsuz her hareket onu gaza getirecek. Sabırlı olmalısınız. Çare meditasyon!

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak