Stephen Hawking hakkında ilham veren 15 bilgi

Stephen Hawking modern dünyanın Albert Einstein'ıydı. İnsanlığı ilerletmek için büyük çaba harcadı. Ölümcül hastalığına rağmen üretken bir yazar, bilimadamı, konuşmacı ve popüler kültür insanıydı. Bilimi herkesin anlayabileceği, herkes için ulaşılabilir bir hale getirmeyi hedefledi. 14 Mart 2018'de 76 yaşında vefat edene dek mücaledesini sürdürdü...

Stephen Hawking hakkında ilham veren 15 bilgi

1- Zeka

1- Zeka

8 yaşına kadar okumayı tam öğrenemedi. Kendi sözleriyle anlatmak gerekirse, Oxford'un her santimi için tembel bir öğrenciydi.

Fakat başardıkları ortada.   

2- Rastlantı

2- Rastlantı

Galileo'nun ölüm yıldönümünde doğdu, Albert Einstein'in doğum gününde öldü.
 

3- Kader

3- Kader

1963 yılında henüz 21 yaşındayken ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) teşhisi kondu ve doktorları ona maksimum 3 yıl ömür biçti.

O ise 52 yıl daha dolu dolu bir hayat yaşadı.
 

4- Halk adamı

4- Halk adamı

Terimlerden ve karmaşadan uzak, halkın anlayabileceği şekilde konuşma diline sahip bir fizik kitabı yazmak en büyük hayaliydi.

1988 yılında çıkan "Zamanın Kısa Tarihi" adlı kitabı bu amacının eseridir.
 

5- Azim

5- Azim

Tedavisi için uygulanan trakeostomi (nefes borusuna delik açma işlemi) sonucunda sesini kaybetti.

1985 yılında Kaliforniyalı bir bilgisayar programcısı, baş ve göz hareketleriyle konuşmasına yardımcı olacak bir alet geliştirdi.

Hawking ölene kadar bu alet sayesinde iletişim kurdu.
 

6- Çapkın

6- Çapkın

Hawking hayatı boyunca iki kez evlendi. İlk eşi, üç çocuğunun annesi olan 30 yıllık eşi Jane'di. Fakat Jane'i, hemşiresi Elaine Mason için boşadı. Boşanır boşanmaz Elaine'le evlendi fakat 2006 yılında ondan da boşandı.
 

7- Popüler

7- Popüler

Doktora tezini "Genişleyen Evrenin Özellikleri" olarak adlandırdı. Temelde büyük patlamadan başlayarak evrenin matematiksel olarak nasıl yaratılabileceğini açıklamaya çalıştı.

Tezini internette erişime açığında, yayınlandığı web sitesi yoğunluktan ötürü çöktü.

 

8- Eğlenceli

8- Eğlenceli

Bilim adamı olmasının yanında Star Trek, The Simpsons ve The Big Bang Theory gibi televizyon yapımlarında yer aldı.

 

9- İlerigörüşlü

9- İlerigörüşlü

Hawking'in üzerine yoğunlaştığı konulardan biri de, evrenin nasıl yok olacağıydı. Yapay zeka, nükleer savaş, salgın hastalıklar, yoğun nüfus, iklim değişikliği gibi birçok teorisi ve iddiası vardı. Bu sebeple her zaman yaşanabilecek yeni bir gezegen bulmak gerektiğine inanıyordu.

 

10- Çocuk ruhlu

10- Çocuk ruhlu

65 yaşında hep hayali olan yerçekimsiz bir ortamda ilk kez bulundu. Uzay mekiğindeki bu deneyiminde 4 dakika boyunca ağırlığı olmadan boşlukta salındı. Yüzündeki tebessüm bile her şeyi anlatıyordu.

11- Sadık

11- Sadık

"Hawking'in Denklemi" adını verdiği bir formül var. Bu formül karadelikleri anlamak için bir merkez olarak kabul ediliyor. Vasiyetinde de bu formülün mezar taşına kazınmasını istemişti.

 

12- Dayanıklı

12- Dayanıklı

1985 yılında zatürre geçirdi ve ölmeye çok yakındı. Doktorları yaşam destek ünitesine bağlanması gerektiğini söylese de, karısı bunu kabul etmedi. Hawking azim gösterdi ve hayatta kaldı. "Zamanın Kısa Tarihi" kitabını bitirecek kadar da iyileşti.

 

13- Kariyer

13- Kariyer

Albert Einstein Ödülü, Kraliyet Cemiyeti'nin verdiği Hughes Madalyası ve Barack Obama'dan Özgürlük Madalyası da dahil olmak üzere çok önemli ödüller aldı.

 

14- Öğretmen

14- Öğretmen

Aynı zamanda bir çocuk kitabı yazarıdır.

Kızı Lucy ile beraber çocuk kitapları serisi yazdılar.

5 kitaptan oluşan serinin kahramanları George ve Annie'dir.

İkilinin evreni keşfini anlatır.

 

15- Gösterişten uzak

15- Gösterişten uzak

Modern çağın dehası olan Hawking'in IQ'su bilinmiyor. New York Times'a verdiği röportajda IQ derecesi sorulan Hawking, "Hiçbir fikrim yok. IQ'ları ile övünen insanlar kaybedenlerdir" demişti.

 

Bu makaleye ifade bırak