Steven Spielberg'lü Quibi, korku-gerilim türündeki dizisiyle çığır açabilecek mi?

Cep telefonu ve tabletten dizi izleyenler için 2020 yılında yepyeni bir platform geliyor: Quibi. Oluşumun sahibi Jeffrey Katzenberg. Quibi hem izleme alışkanlığını değiştirmeyi hedefliyor hem de iddialı isimlerle çalışacaklar. Başlıca isimler şöyle: Ocean's üçlemesinin yönetmeni Steven Soderbergh, Oscar'lı yönetmen Guillermo del Toro ve Netflix'in Oscar Ödülleri'nden çıkarılması gerektiğini savunan Steven Spielberg. Oluşumun en heyecan verici projelerinden biriyse, Spielberg'ün yazıp yöneteceği korku-gerilim türündeki dizi, 'Spielberg's After Dark'.

Steven Spielberg'lü Quibi, korku-gerilim türündeki dizisiyle çığır açabilecek mi?

Quibi nedir?

Quibi nedir?

Quibi dizi sürelerini aşağıya çekecek.

Bu platformda yayınlanacak dizilerin bölümleri 7 ila 10'ar dakikadan oluşacak.

İlk bakışta çıtır çerezlik diziler izleyeceğiz gibi görünse de, beraber proje yaptıkları isimlere bakınca iddialı olduklarını söyleyebiliriz.

Quibi'nin izleme alışkanlığını bu şekilde değiştirme niyetindeki en önemli verisi ise, dünyada dizi izlemeye vakit ayıran insanların gün içindeki aktif zamanlarının en az 5 saatini akıllı telefon ya da tablete ayırıyor olması.

Öğrenci ya da çalışan birinin mola, yemek arası, boş vakit ya da tahammül sınırının 7-10 dakika olduğunu öngörerek herhangi ekstra bir hazırlık yapmadan sadece kendi yapımlarını izlemelerini sağlamayı hedefliyorlar.

Yetenekli ve önemli isimler ise bu kısacık vakitlerde bizlere büyük işler sunabilirse -ki sunmaları çok muhtemel- galiba önceleri saatler süren ve şimdilerde 50'şer dakika gibi sürelere inen dizi sürelerinde bir kez daha reform olacak.

Spielberg'ün mini dizisi çığır açmaya geliyor

Spielberg'ün mini dizisi çığır açmaya geliyor

Quibi başlı başına taşları yerinden oynatmaya geliyor, bu kesin.

Fakat platformdaki yapımlar da kendi içlerinde bambaşka işler peşinde.

Örneğin Steven Spielberg'ün 'Spielberg's After Dark' isimli 10-12 bölümlük mini serisi bunlardan biri.

Yani hem her bölümü 7-10 dakika olacak, hem de mini dizi olacak.

Toplamda 1, belki 1 buçuk saatlik bir yapımdan bahsediyoruz ama diziden beklentiler büyük.

Bu dizi için Spielberg'ün en büyük isteği sadece hava karardıktan sonra izlenebilmesi.

Dizi, Quibi'nin yapacağı bir senkron ve sensör ayarıyla uygulamanın yüklü olduğu cihazlarda sadece akşam saatlerinde izlenebilecek.

Yani tam bir gerilim havası yaratılması amaçlanıyor.

Bakalım Quibi, Netflix'in saltanatına ortak olabilecek mi ya da diğer platformlardan ayrı olarak kendi büyük kitlesini oluşturabilecek mi?

Bu makaleye ifade bırak