Milliyet Tatil

Stockholm gezi rehberi

Stockholm, Sadece İsveç’in değil, İskandinavya’nın başkenti. Şehrin 14 ada ve 57 köprüden oluştuğu söyleniyor. Fakat biz bunu Stockholmlülere sorduğumuzda onlar dahi ada sayısını tam olarak bilmediklerini söylüyor. İşte Ekin ve Orçun çiftinin izlenimleriyle İskandinavya'nın en ünlü kenti Stockholm...

Stockholm gezi rehberi
1/17
Milliyet Tatil- 22.8.2018 - 12:38

Çok soğuk bir kent...

Stockholm kış dönemi gerçekten çok soğuk oluyor. Gitmeden önce soğuk sebebiyle çok fazla uyarılmıştık ama bu uyarılar az bile kalmış. Şehir planlaması o kadar güzel yapılmış ki kar yağsa bile bu sokaklarda yürümenize engel değil. Belki şaşıracaksınız ve inanmayacaksınız ama sokak kaldırımlarının altında ısıtma sistemi var ve bu sistem kaldırımların kar tutmasına engel oluyor. Tabii ki sokaklara döktükleri kimyasal karışım ile kayma tehlikeniz de ortadan kalkıyor. Hatta ayakkabınızın pislenmesi bile mümkün olmuyor. (Denendi) Aradığımız medeniyet seviyesi bence bu. Ha bir de musluk suyu içiliyor. Nasıl ama?! Fakat şehrin üşütme seviyesi çok yüksek. Dümdüz olduğu ve her tarafı açık olduğu için rüzgara maruz kaldığınız an varlığınızı sorguluyorsunuz. Stockholm’e Christmas dönemi harici ikinci gidişimiz Eylül ayındaydı. O döneme baktığımızda ise hava çok soğuk sayılmazdı ve hırka yeterli oluyordu. En doğru gidilecek dönem biraz ne aradığınıza bağlı diyelim. Diyeceksiniz ki yazın gitsek yüzecek miyiz sanki?! Tabii ki hayır. Fakat bu güzide şehri şöyle bi çiçekler açarken görmek var bir de bizim gibi titrerken görmek var. Karar sizin.


©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.