Markanın yakın gelecekte sosyal medya kanalları sayesinde takipçilerine hızlı ulaşmasını elbette kaçıramazdık. Hayranlıkla izlediğimiz ve uygun fiyat politikasıyla kitlelere ulaşan "Studio Rain", bloglarıyla başlayan satış hayatına İstanbul'da seçili butiklerde ayakkabılarını ve aksesuarlarını sergileyerek devam ediyor. Tasarımcıları Yağmur ve Emad Aldin Alzayat 'la keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Okumadan geçmeyin. 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

YCA: Ben 1988 Ayvalık doğumluyum. Küçüklüğümden beri renklere , resime, boyalara, kesip biçmeye karşı olan aşkım ve şansım doğrultusunda lise'de Ayakkabı Tasarımı bölümünde eğitim almaya başlamamla herşey başladı diyebilirim.

Lise ,enstitü ve üniversite derken toplam 8 yıl boyunca Ayakkabı Tasarımı ve üretimi alanında eğitim alıp, öğrenim gördüğüm tüm okullardan dereceyle mezun oldum. İTKİB tarafından düzenlenen ''1. Ayakkabı Tasarım Yarışması'' nda hazırladığım ve dört parçadan oluşan 'futuristik' koleksiyonla dereceye girme şansına eriştim. Ayakkabı endüstrisinin; hem tasarım ,hemde üretim anlamında tüm inceliklerini eğitimlerim dışında da katıldığım kurslar, fuarlar ve Türkiye'nin önde gelen ayakkabı firmalarının tasarım departmanlarında yaptığım stajlarla pekiştirdiğime inanıyorum. En başından beri yapmak istediğim iş için, bulunduğum girişimlerde kendimce doğru bir yol izlediğimi düşünüyorum.

EA: 1978 Şam doğumluyum.Üniversitede Güzel Sanatlar Resim Bölümü'nde öğrenim gördüğüm sırada, kendim için özel sipariş ayakkabı yaptırmak amacıyla gittiğim atölyeda ayakkabının, üretim aşamalarının ilgimi çekmesiyle başladı herşey. Sonrasında ayakkabıyı o kadar sevdimki öğrenim gördüğüm sırada atölyeye kaçarak öğrendiklerimle yetinemeyip ,öğrenimimi yarıda kesip ayakkabıyı, ayakkabı tasarımını, gerçek anlamda öğrenebileceğime inandığım İtalya'da buldum kendimi. İtalya'da yaşarken ayakkabı tasarımı ve üretimi alanında aldığım eğitimlerin ardından İtalya , Beyrut, Şam ve Türkiye ' de ayakkabı sektörünün önde gelen firmalarında tasarımcı ve modelist olarak görev yaptım. Şimdilerde ise eşimle birlikte 'Studio Rain'i daha da iyiye götürmek için çalışıyoruz.

-Markanızın adı neden Studio Rain ?

Biz Studio Rain 'i kurmaya karar verdiğimizde, çıkış fikrimiz sektörel anlamda firmalara tasarım ve modelleme anlamında hizmet veren bir tasarım stüdyosu olmaktı. Bu süreçte de kendi ayakkabı tasarımlarımızı 'Studio Rain' adı altında üretirken gelen pozitif yorumlar ve talepler sonucunda, kendi ayakkabı koleksiyonlarımızı hazırlamamız gerektiğine inandık ve belli bir süre sonra tasarım stüdyomuzun ismi markamız haline geldi.



-Studio Rain olarak tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

Çok dinamik bir marka olmayı hedefliyoruz biz. Bazen cesur, bazen naif, bazen cüretkar ama hep renkli! Stilin detaylarda gizli olduğuna inanan bir marka.

-Tasarımlarınıza baktığımızda enerjik ve rengarenk olduğunu görüyoruz . Hedef kitleniz nedir?

Belli bir yaş aralığı vermek yerine kendini genç hisseden ve renkleri cesurca kullanmaktan korkmayan herkes diyebiliriz.

-Sonbahar-Kış sezonu için bize ayakkabı trendleri hakkında ipuçları verebilirmisiniz.Önümüzdeki sezon hangi renkler ve modeller hakim olacak?

Aslında birkaç sezondur ufak ufak gördüğümüz sivri burunları bu kış biraz daha kapsamlı göreceğiz. Ayakkabıların hemen hemen hepsi bilekten bağlanacak ve kürk detaylarıyla, yine birkaç sezondur gördüğümüz metal akseuarları bu kışta bolca göreceğiz. Kışın favori renkleri bizce bordo, yeşil ve mavinin tonları.

-Kişiye özel tasarım yapıyor musunuz?

Evet ,kişiye özel tasarım yapıyoruz. Özellikle gelinlerden gelen büyük bir talep söz konusu.



-Erkekler için tasarım yapmayı düşünür müsünüz?

Ayakkabı zaten görüldüğü kadar kolay olmayan kapsamlı bir alan ve bu noktada tüm enerjimizi kadınlar için harcıyorken, birde erkekler için tasarım yapmak, bizi fazlasıyla zorlayacaktır. Bu sebeple, şimdilik böyle bir şey düşünmüyoruz açıkçası.

-Markanız için hedefiniz nedir?

Studio Rain' in Türkiye ve dünya markaları arasında yer alan ve birçok gence iş alanı sağlayan kurumsal bir marka olması en büyük hedefimiz.

-Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız?

Her an algılarımız açık olarak geziyoruz ve koleksiyonları hazırlama aşamasında aldığımız notlar yada küçük detaylarla sezonun trendlerini göz önünde bulundurarak bir fikir yada bir temadan yola çıkarak hazırlıyoruz koleksiyonlarımızı.İlk olarak eskiz olarak yaptığımız yüzlerce tasarım içinden eleyerek, 10-15 tasarıma indiriyoruz. Bu noktadan sonra, en zorlu ve bir o kadar keyifli kısmı başlıyor. Tasarımların, ayakkabıcılıkta 'ıstampa' olarak tabir edilen şablonlarını çıkartıyoruz, sonrasında malzeme ve renklendirme seçimi ve üretime geçiliyor. Üretim aşamaları kendi atölyemizde ustalarımız tarafından gerçekleştiriliyor.

-Ayakkabılarınızı üretirken hangi çeşit materyalleri kullanıyorsunuz?

Bizim tercihimiz çoğunlukla deriden yana ancak derinin yanında tekstil malzemeleri ve ham kösele de kullanıyoruz.



-Tasarımlarınızı gündüz ve gece olarak ayırırsak en çok hangi tarz çalışıyorsunuz?

Aslında bu durumun belli bir standardı yok çünkü her sezon farklılık gösterebiliyor. Ama büyük ölçüde gündüz ağırlıklı çalışıyoruz.

-Tasarım trendi ,hazır giyim yönünde olmasına rağmen sizi ayakkabı tasarlamaya yönelten unsurlar neler oldu?

Küçüklüğümüzden beri ayakkabılara karşı olan zaafımız bizim için en önemli etken diyebiliriz.

-Takip ettiğiniz ve tarzını beğendiğiniz yada birlikte çalışmak istediğiniz tasarımcılar yerli/yabancı kimler?

Tabiki birçok tasarımcı ve markayı takip ediyoruz. Ama bizim için tasarımcılardan Alexander Wang, Philip Lim tabiki Christian Louboutian markalardan Balenciaga , Acne , Miu Miu ilk aklımıza gelenlerden..

-Hazırlıyor olduğunuz yeni bir koleksiyon var mı? Varsa bize biraz ipuçları verir misiniz?

Evet Şuanda Sonbahar-Kış koleksiyonu hazırlık aşamasındayız. Bu kış daha çok günlük kullanıma uygun bol bol oxfordlar , loaferlar , botlar metal akseuarlar, süetlerde eskitmeler olacak koleksiyonumuzda.



-Ayakkabı tasarımı dışında ilgilendiğiniz başka konular var mı ?

Evet, bu yaz ufak ufak bileklik, clucthlar, tablet bilgisayar kılıfları gibi denemelerimiz oldu ve çokta sevildi.Kış koleksiyonu içinde farklı alternatifler düşünüyoruz.

-Studio Rain ayakkabılarını özellikle giymesini istediğiniz isimler var mı ?

Björk, Katy Perry, Nil Karaibrahimgil gibi renkli kişiliklere sahip isimlerin tasarımlarımızı giymesini isteriz.

-Tasarımlarınızı satın almak isteyenler size nereden ulaşabilirler?

Online olarak www.zidaya.com' dan yada studiorainshoes@gmail.com adresinden. İstanbul'da Nes -Galata'dan , Sakarya'da New'in Butikten , Bursa'da Güzel Bir Gün Butik'ten.

Hemen hemen hergün yeni birşeyler oluyor Studio Rain 'de! Bu sebeple bizi ;

www.facebook.com/studiorainshoes
http:// studiorainistanbul@blogspot.com
www.twitter.com/studiorainist
instagram@studiorain 'den de takip edebilirsiniz.



-Markanızın yurtdışına açılma konusunda girişimleriniz var mı ?

Tabiki , ürünlerimizin yurtdışında satışa sunulmasını istiyoruz.Bu doğrultuda girişimlerimiz söz konusu ve görüşmelerimiz sürüyor.

-Son olarak en büyük hayaliniz nedir?

Studio Rain 'in yurtdışındaki moda haftalarında yer aldığını görmek ve dünyada tanınır bir marka haline getirebilmek.