Şu an paraya para demiyor! Dünyanın en zengin insanı Bill Gates'e bile kafa tutuyor...

21 Haziran 2017 - 18:54'de eklendi21.06.2017 - 19:07'de güncellendi
Teknoloji dünyasının çok önemli liderlerinden birinden bahsediyoruz: Jeff Bezos. 84 milyar doları aşkın servetiyle dünyanın en zengin üçüncü ismi olan Bezos'un hayat hikayesine ve kariyerine kısaca bir göz atalım.

1-

Herkes Bill Gates'i tanıyor ama Amazon'u yaratan Bezos'u kimse tanımıyor. İşte Bezos'un hayatından ilginç gerçekler...

2-


1964 doğumlu Bezos, uzun yıllar babasının gerçek babası olmadığını bilmiyordu. 10 yaşına geldiğinde annesinin Kübalı bir göçmen olan Mike Bezos ile evlilik yaptığını ve Miguel Bezos'un ona yıllarca babalık yaptığını öğrendi.

3-

Bezos sıra dışı bir çocuktu; daha o yıllardan belliydi! Henüz karyolasında yatarken tornavidayla beşiğinin vidalarını tornavidayla söküp normal bir yatakta yatmak istiyordu.

4-

Bezos 16 yaşına gelinceye dek ABD'nin Teksas eyaletinde büyükannesi ve büyükbabasıyla birlikte kaldı.

5-


Büyükbabasının üzerinde durmak gerekiyor; zira Preston Gise'nin Bezos'un yıllar sonra hayatını değiştireceği girişimlerinde fazlasıyla payı olduğu biliniyor. Büyükbabası, Bezos için bir ilham kaynağıydı.

6-


Bezos dünyada pek çokları gibi o dönem tam bir Star Trek hayranıydı. Hatta Amazon için ilki isim fikri olan MakeItSo.com da Kaptan Jean-Luc Picard'ın bir repliğinden geliyor.

7-


Bezos her daim varlıklı biri değildi; yaz aylarında kız arkadaşıyla birlikte McDonalds'ta harçlığını çıkarıyordu.

8-

Jeff Bezos, Eğitim hayatında çok başarılı bir grafik çizdi. River Oaks İlköğretim Okulu bitirdikten sonra, Üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirip, Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de de yine sınıf birincisi olarak diploma aldı.

9-

Üniversite yıllarına gelince... Bezos, Princeton Üniversitesi'ne girerek bilgisayar bilimi okumayı seçti. Daha o günler geleceğinin parlak olduğunun Intel ve Bell Labs de farkındaydı ve mezun olur olmaz Bezos'a iş teklifi götürdüler; ancak Bezos net bir şekilde onlara 'hayır' demişti.

10-


1986 yılında, Üniversite diplomasını alınca, Fitel firması Priceton mezunu çalışanlar aramakda idi. Bezos Mayıs 1986’da mezuniyetten hemen sonra, Fitel’in onbirinci elemanı oldu.

11-

Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti. 23 yaşındaki genç adam aynı an da, şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan 12 programcı ve analisti yönetiyor, tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu. Fitel’in en büyük müşterilerisi olan yatırım bankası Salomon Brothers gibi önemli müşterileiyordu.

12-


Nisan 1998’de başkan yardımcısı asistanı olarak Wall Street‘de bir yatırım bankası olan Bankers Trust Company’e geçti.10 ay sonra, 26 yaşında Banker Trust tarihinin en genç başkan yardımcısı oldu, daha sonra Aralık 1990’da D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak işe alındı.

13-


Bu Fon’da çalışırken 1993’de halen eşi olan yardımcısı Mackenzie Tuttle’la evlenmiştir. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketine araştırmalar neticesinde bir şirketin internet’deki ilk adımının kitap satışı olmasını önerdi, kabul edilmeyince istifa edip kendisi bu işe girişti.

14-

Jeff Bezos, amazon.com ile dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi kurdu. İnternet’in en tanınmış markasını yarattı, dünyanın en zengin adamlarından biri oldu. Jeff Bezos, internetin en çok alışveriş yapıldığı internet sitelerinden birisi olan, 16 Temmuz 1995 tarihinde kurulan “amazon.com” adresinin kurucusu ve sahibi...

15-


Amazon'un ilk günleri odun sobası yanan bir araba garajında oldu ve Jeff toplantılarını mahalledeki kitapçı dükkanı Barnes & Noble'da yapıyordu.

16-

Şirketin ilk günlerinde her siparişte bir zil çalıyor ve bütün çalışanlar bilgisayar başına toplanıp siparişe bakıyordu.

17-


Kuruluşunun ilk haftasında Amazon 50 eyalete ve 45 farklı ülkeye kitap sattı.

18-

Bu büyük markanın kurucusu Jeff Bezos, markasını sözlükten arayarak bulmuş. Markanın ilk harfinin “A” olmasını özellikle isteyen Jeff, alfabetik sıralarda üste çıkmanın fark yaratabileceğini düşünmüş.

19-

Sözlükten “A” harfiyle başlayan kelimeleri araştırırken, dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar kılmış. Amazon ismini seçmesinin sebebi olarak, birgün şirketinin bu kadar büyük olmasını istemesi yatıyor.

20-

Jeff Bezos, Amazon.com’ı 16 Temmuz 1995 ‘de internet üzerinden kitap satmak amacı için kurdu. İlk gün yalnız altı sipariş aldılar Bugün kitap, televizyon, futbol ayakkabısı ve mobilya dahil bir çok şey satan bu sitenin satış hacmi dudak uçuklatacak cinsten.

21-


Jeff Bezos’un ailesinden ve arkadaşlarından sağladığı birkaç yüz bin dolarla başlattığı Amazon’un dünyanın en büyük kitap süpermarketi olma iddiası gerçekleşmiş ve Amerikanın en büyük kitap dükkanları zinciri Borders , Amazon’un rekabetine dayanamayıp iflâs etmiştir.

22-

Son olarak “Kindle Fire”la (Amazon’un okuma tablet bilgisayarı) kitap yayıncılığında yeni bir devrim yaptı. Bu cep kitabı büyüklüğündeki tablete basılı bir kitabın yarı fiatına bir kitabı yüklemek ve istendiği zaman ve her yerde kitabı okumak mümkün.

23-

Ayrıca Amazon bünyesinde PowerPoint üzerinden sunum yapmak da yasak! Sebebi ise ilginç...

24-


Sunum yapmak isteyen çalışanlar 6 sayfalık bir rapor sunmak zorunda. Bunun sebebi ise madde madde açıklamak yerine kritik düşüncenin öne çıkarılması.

25-

Oldukça tutumlu olması yönüyle de bilinen Bezos, şirket politikasında ücretsiz yemek veya benzeri hizmetler bulundurmuyor.

26-


Bezos'un bir diğer önemli özelliği de Google'da gelecek görüp yatırım yapan ilk insanlardan biri olması...

27-

250.000 dolarlık yatırımı 2004 yılında şirket halka arz edildiğinde 3.3 milyon hisse değerindeydi.

28-

Diğer yandan takvimler 2012 yılını gösterdiğinde Bezos, Washington'da eşcinsel evliliği desteklemek amacıyla 2.5 milyon dolarlık bağışta bulundu.

29-


New York'taki Century Tower kulesinde toplam 930 metrekarelik birbirine bağlı 3 dairesi bulunuyor.

30-

Sattle'da yaşayan Bezos, Forbes'un milyarderler listesinde 3'üncü sırada bulunuyor. 2016 yılında dünyanın en güçlü 14'üncü insanı seçilen Bezos, 2016 yılı Forbes 400 listesinde de 2 numara.

31-


Teknoloji sektöründe de dünyanın en zengin ikinci ismi Bezos... İlk sıradakini de tahmin ediyorsunuzdur: Bill Gates!

32-


Bu arada Amazon.com’un logosunda yer alan sarı ok sadece bir gülen surat değil, aynı zamanda amazon.com adresinde a’dan z’ye her şeyi bulabileceğinizi söyleyen gizli bir semboldür.

33-

Amazon.com; Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv gibi büyük İnternet şirketlerinin de sahibi...

34-

Amazon’un CEO’su olan Jeff Bezos; geçtiğimiz günlerde Amazon’un, ABD’nin önde gelen gıda üreticisi Whole Foods’u satın almasıyla servetini biraz daha genişletti ve Bill Gates ile arasındaki servet farkını 5 milyar dolara indirdi.

35-


Bu yüzden Jeff Bezos dünyanın en zengin insanı unvanını Bill Gates’in elinden alabilir.

36-


Amazon’un Whole Foods’u almasının ardından şirket hisseleri bir miktar yükselirken (yaklaşık 13 dolar) Amazon’a ait 81 milyon adet hisseye sahip olan Jeff Bezos’un serveti 84.6 milyar dolara ulaştı.

37-

Bill Gates’in ise şu anda 89.1 milyar dolarlık serveti bulunuyor. 

38-

Bill Gates halen 5 milyar dolar önde olsa da Bezos’un, Amazon’u agresif bir şekilde büyütmek istemesi, Gates’in ise 2000 yılında Microsoft’un CEO’luğundan ayrılarak kendini hayır işlerine adaması bu farkın kısa bir sürede kapanacağını işaret ediyor. 


39-

Tabi Gates’in CEO’luk görevini bıraksa da Microsoft’un hisselerinin yaklaşık yüzde 2’sini elinde tuttuğunu ve bu hisselerin değer kazanmasıyla birlikte servetini genişlettiğini de hatırlatalım.

40-

41-


Japonların enteresan ama bir o kadar hayatı kolaylaştıran icatları...

42-

43-

44-

45-

46-

47-

48-

49-

50-

51-

52-

53-

54-

55-

56-

57-

58-

59-

60-

61-

62-

63-

64-

65-

66-

67-

68-

69-

70-

71-

72-

73-

74-

75-

76-

77-

Bu makaleye ifade bırak

İlginizi Çekebilir