Sağlık Bakanlığı, çocukluk dönemi aşı  takvimine Hepatit A aşısından sonra su çiçeği aşısının da eklendiğini bildirdi.
 
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, çocukluk dönemi aşı  takvimine su çiçeğinin de eklenmesiyle aşısı yapılan hastalık sayısının 13’e  yükseldiği belirtildi.
 
Aşılamanın önemine işaret edilen açıklamada, şunlara dikkat çekildi:”Ülkemizde yürütülmekte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı’nın  amacı difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk  felci, hepatit B, hemofilus influenza tip b, hepatit A, su çiçeğine bağlı  hastalıkların ve invaziv pnömokokal hastalığın yayılım, sakatlık ve ölüm  oranlarının azaltılarak bu hastalıkların kontrol altına alınması, hatta tamamen  ortadan kaldırılmasıdır. Bu amaca ulaşabilmek için Sağlıkta Dönüşüm Programıyla  koruyucu ve temel sağlık hizmetleri alanında önemli gelişmeler sağlanmış ve rutin  bağışıklama çalışmaları Bakanlığımız tarafından en üst düzeyde önem verilen  hususlardan biri haline gelmiştir.”
 
Aşılama hızının 2007’den itibaren yüzde 96-97 düzeyinde seyrettiği ifade  edilen açıklamada, ulaşılan bu başarıyla ülkede aşı ile korunulabilir hastalık  sayısında ciddi düşüşler sağlandığı kaydedildi.
 
2002 yılında 22 milyon lira olan aşılama bütçesinin, 2012 yılında  yaklaşık 400 milyon liraya ulaştığı, aşı uygulamasının bütün sağlık  kuruluşlarında ücretsiz verildiği hatırlatıldı.
         
-Su çiçeği nedir?-
Açıklamada, yüzde 90’ı 15 yaş altı çocuklarda kış ve ilkbahar aylarında  görülen su çiçeği hastalığının, hafif seyirli çocukluk çağı hastalığı olarak  bilinmesine rağmen özellikle bebeklerde ve erişkinlerde şiddetli seyredebildiğine  dikkat çekildi.
 
Hastalığın bazen şiddetli deri enfeksiyonları, deride kalıcı izler,  zatürre, beyin iltihabı (ensefalit) gibi ciddi sekel bırakan komplikasyonlara,  hatta ölümlere sebep olabildiği, aşının, vaka sayılarında yüzde 85’lik azalma  sağladığı, ağır seyreden su çiçeği vakalarını ise yüzde 95-100 önlediği  bildirildi.
 
Su çiçeği aşısının ayrıca hastalıktan yıllar sonra ortaya çıkabilen zona  zoster (gece yanığı) hastalığının önlenmesinde önemli olduğu belirtildi.
 
12. aydaki tüm çocuklara ücretsiz tek doz uygulanacak aşı, 1 Ocak 2012  sonrasında doğan bütün çocuklara yapılacak.