15.05.2019 15:00 | Son Güncelleme:
AA

Sudan'da ordu ve muhalefet üç yıllık geçiş sürecinde anlaştı

Darbeci Askeri Konsey ile muhalefetin çatı oluşumu ÖDBG, geçiş süresindeki tüm yönetim şekilleri ve yetkiler konusunda uzlaşmaya vardı. Sürenin bitmesiyle genel seçimlere gidilecek.

Sudan'da taraflar, 3 yıllık geçiş sürecinin ardından  genel seçimlere gidilmesi konusunda anlaşmaya vardı. 

Askeri Konsey ile muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim  Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) arasında gece yarısı düzenlenen toplantının ardından  ortak basın açıklaması yapıldı.

Askeri Konsey üyesi Yasir el-Ata, geçiş sürecindeki devlet başkanlığı,  parlamento ve kabinenin yapıları konusunda anlaşmaya varıldığını belirterek, "300  üyeli geçici parlamentonun yüzde 67'si ÖDBG'den, kalanı diğer parti ve siyasi  güçlerden oluşacak. 24 saat içerisinde geçiş süreciyle ilgili nihai anlaşmayı  imzalayacağız. Geçiş sürecinin ilk altı ayında, ülkedeki savaş durdurulacak ve  barış anlaşmaları imzalanacak. 3 yıllık geçiş sürecinin ardından genel seçimlere  gidilecek." dedi.

Batıdaki Darfur'da, 2003'ten bu yana "Adalet ve Eşitlik Hareketi",  "Sudan Kurtuluş Hareketi" ve "Sudan Halk Kurtuluş Ordusu" hareketlerini  bünyesinde barındıran Devrim Cephesi ile hükümet güçleri arasında çatışmalar  sürüyor.

Güneydoğudaki Mavi Nil ile güneydeki Kurdufan eyaletlerinde de orduyla  Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey örgütü (SPLM-N) arasında çatışmalar  yaşanıyor.

ÖDBG liderlerinden Medeni Abbas Medeni de Devlet Başkanlığı Konseyi  üyelerinin ordu ve ÖDBG'den oluşacağını, mecliste ÖDBG'nin yüzde 67 ile temsil  edilmesi ve kabineye de taraflarca aday belirlenmesi konusunda fikir birliğine  vardıklarını söyledi.

Medeni, pazartesi gecesi, 6 kişinin öldüğü, 200 kadar kişinin  yaralandığı ordu karargahı yakınındaki silahlı saldırıyla ilgili, "Askeri Konsey,  soruşturma komisyonu kurulduğunu açıkladı. Saldırı konusunda ortak bir komisyon  da kurulacak." ifadesini kullandı.

Muhalif Sudan Doktorlar Komitesinden dün yapılan yazılı açıklamada,  kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin silahlı ve sopalı saldırısı sonucu biri  subay 6 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

Askeri Geçiş Konseyinden yapılan açıklamada ise ordu karargahı  önündeki saldırıda biri subay toplam 4 askerin hayatını kaybettiği ifade  edilmişti.

"Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ile ulaşılan sonuçlardan  rahatsız olan kesimler olduğu" kaydedilen açıklamada, bu kesimlerin anlaşmaya  engel olmak için uğraştıkları ve ülkeyi karanlık bir tünele sokmak istedikleri  değerlendirmesi yer almıştı.

Açıklamada, bu kesimlere bağlı grupların, göstericilerin oturma eylemi  yaptığı yer ile bazı bölgelere girerek daha önceden planlı olarak olayların  tırmanması çağrısında bulunduğu ve ateş açtıkları dile getirilmişti. Açıklamada,  olayda çok sayıda yaralının olduğu ifade edilmişti.

Askeri Geçiş Konseyi, karşılıklı ciddiyetsizlik ve oyalama  suçlamalarıyla müzakerelerin bitme noktasına geldiği bir haftalık sürecin  ardından pazartesi, ÖDBG ile yönetim yapıları ve geçici otorite konusunda  anlaşmaya varıldığını, salı günü de yönetime katılım oranları ve geçiş dönemi  süresine ilişkin konuların ele alınması için bir araya gelineceğini açıklamıştı.

ÖDBG, geçiş sürecinde sivillerin ağırlıkta olduğu bir devlet  başkanlığı konseyi, geçici bir kabine ve parlamento kurulmasını talep ediyordu.

Sudan'da 19 Aralık'ta ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösterilerin,  hızla başkent Hartum ve ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesinin ardından  ordunun 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamasıyla 30 yıllık Ömer el-Beşir  dönemi sona ermişti.

Binlerce Sudanlı, yönetimin sivillere devri ve eski rejimin tüm sembol  isimleri ve kurumlarının tasfiyesi talebiyle 6 Nisan’dan bu yana başkentte  ordunun ana karargahı önünde gösterilerini sürdürüyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0