Superman hakkında doğru bilinen 10 yanlış

80 yıldır azılı düşmanlarına karşı mücadele veren Superman, muhtemelen en çok tanınan süperkahramanlardan biri. Popüler kültürde de önemli bir yeri olan Superman'i ne kadar tanıyoruz peki? Ya da bildiklerimiz ne kadar doğru? İşte Superman hakkında doğru bilinen yanlışlardan bazıları...

Superman hakkında doğru bilinen 10 yanlış

1. Süper kahraman ekolü Superman ile oluştu

1. Süper kahraman ekolü Superman ile oluştu

İlk olarak Action Comics #1 çizgi roman serisinde karşımıza çıkan Superman, süper kahraman akımının ilk temsilcisi gibi görünüyor olabilir. Yazar Jerry Siegel ve illüstratör Joe Shuster yeni karakteri ortaya çıkarmak için bir hayli çaba harcadı.

Süper kahraman figürü yaratmak için çalışan ikili, bunun için birçok kaynaktan esinlendi. Örneğin 'kimliği gizli, iyi huylu karakter' konsepti, popüler kültürdeki yerini Baroness Orczy tarafından kaleme alınan ve 1905 yılında yayınlanan The Scarlet Pimpernel kitabıyla aldı. 1930 yılında Philip Wylie'nin Gladiator kitabındaki Hugo Danner karakteri de bu akımın öncülerindendi. Babasının deneyleri sonucu sıra dışı güçlere ve yeteneklere sahip olan Hugo Danner kurşungeçirmez deriye ve otomobilleri sağa sola fırlatacak kuvvete sahipti.

Action Comics #1'de ortaya çıkan Clark Kent karakteri de Hugo Danner ile benzer özellikler taşıyordu. Clark Kent adı da muhtemelen başka kaynaklardan kazınarak ortaya çıkarılmıştı. 1930'lu yıllarda Clark Savage ve Kent Allard olarak bilinen Doc Savage ve The Shadow karakterlerinin adlarının Clark Kent ismine ilham vermesi olası görünüyor. Bu karakterlerin ilk olarak 1938 yılında ortaya çıkması da bu fikri destekliyor.

2. Superman, Altın Çağ'ın en popüler süper kahramanıydı

2. Superman, Altın Çağ'ın en popüler süper kahramanıydı

Superman hızlı bir başarı örneği olarak değerlendirilebilir. Ortaya çıkmasının hemen ardından Action Comics bir anda ABD'nin en çok satan çizgi romanı haline geldi. 1940 yılı itibariyle çizgi roman, Superman adıyla biliniyordu. Her gün romanla ilgili çok sayıda kişinin takip ettiği radyo yayını yapılıyordu ve gazetelerde mutlaka Superman ile ilgili bir haber yer alıyordu. Bu ilgi, 1940'lı yıllarda en popüler süper kahramanın Superman olduğunu düşündürüyor olsa da aslında gerçek böyle değil. 40'lı yılların, yani Altın Çağ'ın en popüler süper kahramanı Captain Marvel; yanı bugünkü adıyla Shazam'dı.

Bill Parker ve C.C. Beck'in 1939 yılında Fawcett Publishing için ortaya çıkardığı Captain Marvel karakteri, tıpkı Superman gibi sermaye sağlama hedefi güdüyordu. Captain Marvel de tıpkı Superman gibi bir otomobile çarpıyor ve macera başlıyordu. Captain Marvel ve Superman arasındaki fark ise, Marvel'in ikinci karakterinin pek de iyi huylu olmamasıydı. Billy Batson adında bir çocuk olan Captain Marvel, süper kahraman olmak isteyen genç okurları cezbediyordu.

1940'ların ortasında Captain Marvel ve yardımcısı her ay 10 farklı çizgi roman şeklinde okurun karşısına çıkıyordu. DC Comics bir süre sonra Captain Marvel'in kendilerini zorladığını anladı. Yayınları 1950'lerde sona erdi ve Superman'ın yükselişi önündeki büyük engel de ortadan kalkmış oldu.

3. Superman'in yaratıcıları paraya para demedi

3. Superman'in yaratıcıları paraya para demedi

Superman karakterine hayat veren kişilerin paraya para demediklerini düşünebilirsiniz. Fakat durum böyle olmadı. Siegel ve Shuster, Superman'i yarattıktan sonraki 3 yıl, bu hikayeyi satacak kuruluş aradı. İkili en sonunda Superman'in haklarını yalnızca 130 dolar karşılığında sattı. Dönemin 130 dolarının günümüzdeki değeri yaklaşık 2 bin dolar kadar. Milyarca dolar kazandıran bir karakteri yaratan kişilerin 2 bin dolar kazanması, devede bırakın kulağı, tüy bile değil.

Superman'in hızla ünlenmesinin ardından Siegen ve Shuster sözleşme şartlarının tekrar gözden geçirilmesini talep etti. Bunun için Batman'in yatarıcılarından Bob Kane ile görüştü ve patronlarıyla durumu konuşması için ricada bulundular. Ne yazık ki Kane, ikiliyi sırtından bıçakladı, yayıncı kuruluşa ikilinin sözleşmeyi yeniden gözden geçirme teklifinden bahsetti. Böylece Siegel ve Shuster, diledikleri ücreti hiçbir zaman alamadılar. 

Superman karakterinin yaratıcıları 1970'li yıllara kadar sefalet içinde yaşadı. Çizgi roman çizeri Neal Adams, Siegel ve Shuster'in hak ettiği değeri alması için DC Comics'e karşı harekete geçti. Warner Bros şirketi, ikiliye yaşam boyu maaş vermeyi kabul etti.

4. Superman, Kripton'dan geriye kalan son kişiydi

4. Superman, Kripton'dan geriye kalan son kişiydi

Kripton gezegeninin patlaması sonucu bir bebek dünyaya düştü ve bu olayın bir benzerinin Dünya'da yaşanmaması için bebek, gezegenimizi koruma görevini devraldı. Evrende eşsiz bir yer olan Kripton'un son oğlu ve son Kriptonlu olarak bilinen Superman, aslında Kripton'dan geriye kalan son kişi değildi. 

Superman'in ortaya çıkmasının ardından 1955 yılında Süper Köpek Krypto karakteri de boy gösterdi. Kripton'dan Dünya'ya gelen bir diğer karakter de, 1958'de ortaya çıkan Kandor'du. 1959'da da en ünlü ikinci Kriptonlu Supergirl sahnedeydi. 1961'de Phantom Zone ve çeşitli Kriptonlu suçlular da süper kahramanlar dünyasındaki yerini aldı. 

5. Superman ve Superboy aynı kişilerdi

5. Superman ve Superboy aynı kişilerdi

Superman ve Superboy karakterlerinin kafa karıştırdığının farkındayız. Superboy, Superman'in gençlik yansıması mıydı? Kesinlikle hayır!

Superboy 1938 yılında Siegel tarafından gelitşirilen bir fikirdi. Superboy fikri gençleri çekmek için tasarlanmıştı. 1945'e kadar fikir aşamasında kalan Superboy, editör Mort Weisinger'in süper kahraman markasını bir adım öteye taşıma girişimi ile gerçeğe dönüştü. Superboy ilk olarak Adventure Comics'te boy gösterdi. İlk etapta Clark Kent'in gençken yaşadıklarını anlatıyor gibi görünüyordu. Fakat Metropolisli Superman'in aksine, Superboy karakteri Smallville kentinde yaşıyordu. 

Siegel ve Shuster'in Superman'in telif hakları konusundaki yeni talepleri sırasında ikili, Superboy'un farklı bir karakter ve marka olduğunu belirtti. 2006 yılında dava yargıcı bu fikri onayladı. DC Comics, Superboy karakterini öldürmüş ve Superman Prime gibi karakterlerle tekrar çizgi roman dünyasına kazandırmıştı. 

6. Kriptonit, Superman'in tek zaafıdır

6. Kriptonit, Superman'in tek zaafıdır

Orijinal Superman'in hiçbir zaafı yoktu. Superman'e hayat veren aktör Bud Collyer arada sırada seyahate çıkmak istiyordu. Radyo yazarları Kripton'un patlaması sırasında radyoaktif maddeye dönüşen ve Kirpton gezegenine ait bir parça olan kriptonit fikrini ortaya attı. Bu fikir çizgi romancılar tarafından da benimsendi. Kirptonit eve dair fikir veren bir kelimeydi ve zayıf nokta çağrışımı da yapıyordu.

Fakat kriptonit, Superman'in tek zayıf noktası değildir. Daha sonra yayınlanan çizgi romanlarda Superman'in gücünün Dünya'ya yansıyan sarı Güneş ışığından geldiği ve Kripton'un yörüngesinde döndüğü Kırmızı Güneş'in Superman'in gücünü bitirdiğini gösteren çizimler yayınlandı.

7. Superman'in tek gerçek aşkı Lois Lane'dir

7. Superman'in tek gerçek aşkı Lois Lane'dir

Action Comics #1'de yayınlandığı günden bu yana Superman ve Lois Lane ikilisi son derece hareketli maceralara atılıyor. Son derece mükemmel bir karakter olan Lois Lane, Superman'in de kalbini çalan tek kişi gibi görünüyor.

Aslına bakılırsa çizgi romanların bazılarında Superman'in hoşlandığı ya da ondan hoşlanan başka kadınları görmek de mümkün. Örneğin Kriptonlu oyuncu Lyla Lerrol ve Luma Lynai gibi karakterlerin Superman'le aşk yaşadığı biliniyor.

Clark Kent'in kolej aşkı Lori Lemaris de bir başka hikaye. Clark Kent, Lemaris'e evlilik teklifi dahi yapmış olsa da, bu teklif Lemaris'in denizkızı olması sebebiyle reddediliyor.

8. 'S' ümidi ifade eden bir Kripton sembolüdür

8. 'S' ümidi ifade eden bir Kripton sembolüdür

1978 yapımı Superman filmi, Smallville televizyon şovu ve günümüzde DC Extended Universe tarafından ortaya koyulan çok sayıda Superman hikayesi bulunuyor. Bu hikayelerin bazılarında Superman'in göğsünde taşıdığı 'S' harfinin, antik Kripton sembolü olduğuna dair bazı bilgiler veriliyor. 1978'deki Superman filminde ve 2013 yapımı Çelik Adam filminde 'S' harfinin ümidi simgelediğine atıf yapılıyor.

Fakat Superman'in göğsünde taşıdığı 'S' harfinin aslında daha basit bir açıklaması var. 'S', Superman'in ilk harfi.

Superman'in ortaya çıktığı ilk yıllarda, Superman karakterinin kıyafeti üzerinde 'S' harfi yerine güçlü Güneş ışığı sembolü bulunuyordu. 1980'li yıllarda Çelik Adam #1'de sivil kıyafetleri ile bir uçağı kurtaran Clark Kent'e, sevgilisi Lois Lane, Superman lakabını taktı. Jon ve Marta Kent de Superman lakabını benimsedi ve logoyu bu şekilde tasarladı.

9. Clark Kent Superman'dir ve Superman Clark Kent'tir

9. Clark Kent Superman'dir ve Superman Clark Kent'tir

Superman'in gizli kimliği kimdir diye sorsak hemen hemen herkes Clark Kent yanıtını verir. Fakat bu durum da tam olarak doğru sayılmaz.

Kal-El yıllar içinde farklı kimliklere sahip oldu. 1963'te isim listesine yeni bir ad alan Kal-El, Jimmy Olsen olarak da karşımıza çıktı. 

1980'lı yılların sonunda Superman, başka boyuttan gelen üç Kriptonlu'yu infaz ettikten sonra sinirleri bozuldu. Sokaklarda serseri gibi takılmaya başlayan bu Superman'e de Gangbuster adı verildi. 

Daha da ilginç olanı Clark Kent'in 2010 yılında ölmesi sebebiyle Superman, Johnny Clark adında bir itfaiyecinin kimliğini taşımaya başladı. 

10. Batman ve Superman birbirinden nefret eder

10. Batman ve Superman birbirinden nefret eder

İnsanlığın doruk noktası olarak kabul edilen Batman ve güçlü uzaylı Superman arasında büyük bir kin olduğu düşünülür. Bu düşüncenin temeli ise Frank Miller'ın Batman: Kara Şövalye Dönüyor hikayesine dayanır. Hikayede nükleer patlama sebebiyle gücü zayıflayan Superman ve Batman arasındaki itiş kakıştan bahsedilir. Batman: Kara Şövalye Dönüyor hikayesi son derece başarılı oldu ve birçok kişi filmi defalarca izledi.

Batman: Kara Şövalye Dönüyor son derece etkili olsa da, Batman ve Superman birbirleriyle savaş halinde olan iki azılı rakip değil, son derece iyi arkadaşlardı. World's Finest Comics kitabında ilk kez bir arada görünen ikilinin arkadaşlıkları sürekli ön plana çıktı. 2018 yapımı Superfriends gibi daha modern çizgi romanlarda iki süper kahramanın birbirlerine olan saygısı okuyuculara aktarıldı. 

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu 

Bu makaleye ifade bırak