20.12.2014 02:30 | Son Güncelleme:
Damla Güler

Şüpheli: Gülen Suçlama: Terör

14 Aralık soruşturmasında Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Karaca ile üç emniyet müdürü tutuklanırken, gazeteci Ekrem Dumanlı serbest bırakıldı. Fethullah Gülen şüpheliler arasında

Medya ve polise yönelik 14 Aralık operasyonunda gözaltına alınan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, “terör örgütü yöneticiliği”, eski emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Mustafa Kılıçaslan ve Ertan Erçıktı ise “terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklandı. Gazeteci Ekrem Dumanlı ise yurtdışı çıkış yasağı konarak serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 12 kişi, önceki gün sabah saatlerinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Yaklaşık 12 saat süren hâkimlik sorgusunun ardından 1. Sulh Ceza Hâkimi Bekir Altun, kararını Cuma günü saat 14.00’te vereceğini açıkladı. Dün saat 14.00’te açıklanan kararla Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, “terör örgütü yöneticiliği”, Emniyet müdürleri Tufan Ergüder, Mustafa Kılıçaslan ve Ertan Erçıktı ise, “terör örgütüne üye olma” iddialarıyla tutuklandı.
Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ise yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı. Kararda Dumanlı’nın üzerine atılı suçu işlediği yönünde bu aşamada tutuklamayı gerektirecek ölçüde kuvvetli suç şüphesine dayalı somut deliller bulunmadığı belirtildi. Hakim Altun verdiği kararda ilginç tespitler yaptı. Altun kararının değerlendirilmesi bölümünde Fethullah Gülen için, “şüpheli” olarak bahsetti. Hakim Altun, “yasadışı dinleme” operasyonunda tutuklanan eski İstanbul İstihbarat Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in, Tahşiye grubu ile ilgili 3 Aralık 2008 tarihli istihbarat notu hazırladığı, ardından da gazete ve televizyonda bu yönde haberler yapıldığını belirtti. Kararda, 29 Nisan 2009’da 20 kişi hakkında şüpheli Erol Demirhan imzasıyla şüpheli Ertan Erçıktı adına İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden TEM Şube Müdürlüğü’ne yazı yazıldığı ve bu yazıda radikal Tahşiye grubu hakkında ihbarda bulunulduğu belirtildi.   

‘Devletten ayrı hiyerarşik yapı’
Kararda, Samanyolu TV’de yayınlanan “Karanlık Karar Kurulu” adıyla yayınlanan bölümlerin diziden farklı kişiler tarafından senaryolaştırıldığı anlatıldı. Gülen’in Samanyolu TV Grubu ve Zaman gazetesinin genel olarak yayın ve yayım politikalarını belirlediği de kararda yer aldı.  
Hidayet Karaca’nın, Gülen’le arasında yapılan telefon görüşmelerinin inkâr edilmediği de kararda anlatıldı. Kararda, örgütün niteliği değerlendirildiğinde, genel itibariyle Emniyet Müdürlüğü ve özellikle İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde İstihbarat ve TEM Şube müdürlüklerinde görev yapan şüphelilerin devletin hiyerarşik yapısı dışında ayrı bir hiyerarşik yapı oluşturarak yasadışı örgütlenme oluşturdukları belirtildi. Kararda silahlı olarak Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşan birimin, “terör örgütleri ile mücadele” adı altında yetkilerini görevlerinin gereklerine aykırı kullandıklarına dikkat çekildi. Bu birimin amaca ulaşmak için toplum üzerinde baskı, korkutma, yıldırma ve sindirme yöntemi kullanarak işlemler yaptıkları anlatılan kararda, bir örgütün varlığı yönünde kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu belirtildi. Hidayet Karaca’nın örgütün yayın politikasına uygun yayınlar yaparak örgüt yöneticisi olduğu ifade edildi. 

Yakalama kararı çıkarıldı

Soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”le suçlanan Fethullah Gülen’in Türkiye’ye getirip yargılanması için ilk adım İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan geldi. İstanbul 1. Sulh Ceza hakimliği, Başsavcılığın talebi üzerine Gülen hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Hakimliğin ayrıca Gülen hakkında kırmızı bülten çıkarılması için ise Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına karar verdiği de öğrenildi.
Savcılığın talep yazısında Gülen cemaatini ilişkin tanımlama yapıldı. Yazıda “Hizmet hareketi olarak bilinen medya, ekonomi, bürokrasi alanlarında kanun ve nizamlara aykırı yapılandığı değerlendirilen suç örgütünün lideri şüpheli Gülen” ifadesi yer aldı. Talep yazısında şüphelinin yakalandığı andan itibaren 24 saat içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda hazır edilmesi istendi.

Gülen hakkında 3 suçlama
İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz tarafından İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği’ne yazılan yakalama talebinde Fethullah Gülen hakkında şu suçlamalarda bulunuldu:
* Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme (TCK 314/1)
* Cebir ve tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksan kılma (TCK 109/2)
* İftira sonucu mağdurun hapis cezası dışında adli veya idari bir yaptırıma uğramasına neden olma (TCK 267/7)

“14 Aralık” operasyonunda gözaltına alınan 12 kişi hakkında mahkeme kararını açıklarken İstanbul Adalet Sarayı’nın önünde de kalabalık bekliyordu. Ekrem Dumanlı’nın serbest bırakıldığı haberi üzerine kalabalıktan sevinç çığlıkları yükseldi. Dumanlı, kitlenin önünde uzun bir konuşma yaptı.
Fotoğraf: DAĞHAN KOZANOĞLU

Sorgudayken 4. kez baba oldu

Dumanlı, mahkemede bulunduğu saatlerde bir kız bebek sahibi oldu. Dumanlı’nın eşi Esra Dumanlı, Bakırköy’de özel bir hastanede Saadet adında bir kız bebek dünyaya getirdi. Bu sırada mahkemede olan Ekrem Dumanlı, kimlik tespiti sırasındaki beyanlarında 3 çocuk sahibi olduğunu söyledi. Dumanlı, adliyeden çıktıktan sonra da hastaneye giderek kızı Saadet’i kucağına aldı. 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0