Dünya

17.06.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 17.06.2012-2:30

Suriye’de Annan Planı fiilen devredışı

BM gözlemci misyonu 12 Nisan’dan bu yana ateşkes sağlanamadığı için askıya alındı

Sitene Ekle

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre 16 aya yakın isyan sürecinde 14 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Suriye’de ateşkesi sağlamakla görevli gözlemci heyetinin faaliyetleri askıya alındı. BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın altı maddeli barış planı kapsamında BM Güvenlik Konseyi’nin 2043 sayılı kararı uyarınca nisan ayının sonundan itibaren ülkede görev yapan BM Gözlemci Misyonu’nun (UNSMIS), ülkede artan şiddetin yarattığı yüksek risk nedeniyle görevine ara verdiğini misyonun şefi Norveçli General Robert Mood açıkladı.

‘10 gündür şiddet olayları arttı’
Uluslararası toplumun barış için bel bağladığı planın çöküşü anlamına gelen açıklamayı yapan Mood “Son 10 günde şiddet olaylarında artış var. Artan şiddet bizim de gözlem ve analiz yapmamızı, rapor tutmamızı, yerel seviyede iki taraf arasında diyalog sağlamamızı ve istikrar projelerine yardımcı olmamızı kısıtlıyor. Dolayısıyla temel olarak görevimizi yapmamızı engelliyor” dedi.

1000 aile kuşatma altında
‘Gözlemcilerin devriye görevini yapmayacağını ve bir sonraki duyuruya kadar yerlerinde kalacağını’ belirten Mood, Suriye’de durumun değişmesi halinde UNSMIS’in operasyonlarına yeniden başlayacağını kaydetti. Şam yönetimi Mood’un kararından dolayı ‘teröristler’ diye nitelediği silahlı muhalifleri suçlarken, muhalifler de Esad rejimini sorumlu tutuyor.  Ateşkesi sağlamaktan umudu kesen BM’nin askıya alınma açıklanmasını yaptığı gün Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi Şam’ın kuzeyindeki Duma ve Humus’un iç mahallerinde şiddetli bombardıman yaşandığını duyurdu. Dün ülke içerisinde 31 kişinin öldüğünü öne süren Gözlemevi, Humus’ta binden fazla ailenin kuşatma altında kaldığını bildirdi.


Etiketler:
Uzaylı Türkücü olarak bilinen sanatçımız hangisidir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.