Dünya
29.03.2011 - 02:11 | Son Güncelleme: 29.03.2011-23:15

Suriye liderinin cesaret sınavı

Suriye’de dün kabinenin istifa etmesinin ardından Devlet Başkanı Esad’ın bugünköklü reformlar açıklaması bekleniyor

Sitene Ekle

Suriye’de geçen hafta başlayan ayaklanmanın ardından gözler Devlet Başkanı Beşar Esad’a çevrildi. Göreve geldiğinde reformcu bir çizgi çizen Esad’ın bu konuda ne kadar cesur davranacağı bugün mecliste yapacağı konuşmayla belli olacak.

Hükümet gitti başbakan kaldı
Deraa kentinde olaylar başladığından beri halkın konuşmasını beklediği Esad, dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında, kabinenin tamamının istifasını kabul ederek isyancıların isteklerine karşı ilk adımı attı. Esad’ın 2003 yılından beri başbakan olan ve dün bu görevinden istifa eden Naci Itri’yi geçici başbakan olarak ataması ise dikkat çekti.

Baas’ın iktidar tekeli tehlikede
Esad’ın reformlarla ilgili kesin açıklamayı bugünkü konuşmasında yapması bekleniyor. Dubai merkezli El Arabiya televizyonu, Esad’ın Anayasa’nın ülkeyi yalnızca Baas Partisi’nin yönetebileceğini söyleyen 8’nci maddesini kaldırdığını açıklamıştı. Ancak bununla ilgili Suriye’den henüz bir doğrulama ya da yalanlama gelmedi.

Reformcu olarak görülüyordu
Ülkede iktidarı 2000 yılında babası Hafız Esad’dan devralan Devlet Başkanı Esad ise göreve ilk geldiğinde, İngiltere’de eğitim almış olmasının da etkisiyle, reformcu olarak görülmüş ancak yeteri kadar adım atmamıştı.
İsyancılar ülkede 1962 yılında uygulamaya konulan olağanüstü halin kaldırılması, İçişleri Bakanlığı’nın sivilleştirilmesi, güvenlik birimlerinin yeniden yapılandırılması, yargının bağımsızlaştırılması ve bireysel hakların tanımlanmasını talep ediyor.

 

 

 

PORTRE
Beşar’ın aşkı için Harvard’ı bıraktı

Amerikan Vogue dergisi Suriye’de ayaklanma başlamadan önce Şam’da Esma Esad ve kocası Beşar Esad ile yaptığı röportajın ardından çiftin uzun bir portresini yayımladı. Derginin son sayısında yer alan portrenin bazı bölümleri şöyle: Esma Esad (35) Londra’da Suriyeli bir ailede doğdu. Babası ünlü bir kardiyolog annesi diplomattı. İngiliz üniversitelerinde bilgisayar okudu ve bankacılığa geçti. 
2000 yılının başında JP Morgan bankasında büyük bir anlaşmayı tamamlamak üzereydi. Oradan Harvard Üniversitesi’nde MBA yapmaya gidecekti. Ama o sırada Beşar Esad ile çıkmaya başladı. Esma, Beşar Esad ile ilk kez çocukluğunda, ailesiyle Suriye’de yaptığı yaz tatilleri sırasında tanışmıştı. Ama aralarında 10 yaş olan çift birbirlerine ilgi duyduklarını ancak yıllar sonra, Londra’da görüşmeye başladıklarında fark etti.
Esma ilişkilerini anlatırken “Ben iş yerinde hep çok ciddiydim. Birden bire haftasonu tatillerine çıkmaya başlayınca insanlar çok merak etti. Ama Suriye başkanının oğluyla çıktığımı söyleyecek değildim” diyor.

‘Evimizde demokrasi var’
Beşar Esad, 2000 yılında babası Hafız Esad’ın ölümünden sonra ülke yönetimini devraldı. Esma Esad, “Evlenmeye karar verince her şeyi bırakıp Suriye’ye taşınmaya karar verdim. Bankadaki patronuma ayrılmak istediğimi söylediğimde deliymişim gibi baktı. O yılın ikramiyesini bile almadan işten ayrıldım” diyor.
Çift bugün üç çocuğuyla birlikte Şam’ın modern mahallelerinden birinde yaşıyor. Evlerinde her şeyin oylandığını, herkesin eşit karar hakkı olduğunu anlatıyor. Esma Esad Şam’da cipini kendisi kullanıyor.


Bilgi YarışmasıVerilen eserlerden hangisi Orhan Pamuka ait değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Voleybolda oyunu başlatmak için atılan atışın adı nedir?
    ©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.