Suriyeli kadın bakan, Türkiye’den damat istedi

25 Şubat 2010

Suriyeli kadın bakan, Türkiye’den damat istedi

Mustafa ERCAN/ŞAM (Suriye), (DHA)

DIŞ Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ‘Mersin Tanıtım Günleri’ etkinliklerine katılmak üzere gittiği Şam’da resmi temaslar kapsamında Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi, Suriye’nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari ve Başbakan Naci Itri ile bir araya geldi. Renkli görüntülerin yaşandığı görüşmeler sırasında Çağlayan işadamlarının sorunlarını Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi’ye ilettiği sırada ev sahibesi Bakan, “Evlenmek de isteyen var” demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Bunun üzerine Çağlayan, “Bizde nikah şahitliği yaparız” diye esprili bir şekilde cevap verdi.

Devlet Bakanı Çağlayan, Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Lamia Asi ile bir araya geldi. Ziyarette Şam Büyükelçisi Ömer Önhon, Türkiye-Suriye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, AK Parti Mersin Milletvekili Ömer İnan, CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer de hazır bulundu. Asi ile Türk ve Suriyeli işadamlarının karşılaştığı sorunları değerlendiren Bakan Çağlayan, “Aramızda (ticari) problemlerin fazlalığı aslında ilişkilerimizin giderek kuvvetlendiğini gösteriyor. Ama yeni yeni ilişkiler geliştirmeliyiz. Aramızda problemlerin olması beni mutlu ediyor. Bu da bilakis ilişkilerimizin giderek kuvvetlendiğinin bir göstergesidir. Suriye konusunda dostluk ilişkilerimizin artırılması konusunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti, iktidarı ve muhalefeti ile birlikte hareket ediyor. Bana göre somut yapılacak şeyler aramızdaki problemlerin önce tespit edilmesidir. Bölge ile ilişkilerimizi geliştirecek lojistik alt yapımızı ve imkanlarımızı değerlendir” dedi.

İki ülke ekonomi çevrelerinin daha fazla bir araya gelmesi gerektiğini belirten Çağlayan, ‘karşılıklı kazan-kazan’ ilişkisine girilmesinin şart olduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’na hizmet sektörünün dahil edilmesinin ve lojistik altyapısının oluşturulmasına yönelik çalışmaların bölgedeki diğer ülkeler tarafından yakından takip edildiğini kaydetti.

İşadamlarının yaşadığı sorunların teknik heyetler tarafından incelenerek çözümlenebileceğini belirten Bakan Çağlayan, bankacılık alanında iki ülke arasında daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini ve teminat mektupları ile ilgili sorunların kısa süre içinde çözülmesinin faydalı olacağını söyledi.

Çağlayan, Suriye’ye yönelik faaliyet gösteren Türk işadamlarının sorunlarının Arapça hazırlanmış notlarını Suriyeli Bakan Asi’ye sunduğu sırada ev sahibesi bakan, “Bunun hepsi iş mi ? Acaba evlenmekte isteyen var?” demesi salonda gülüşmelere neden oldu. Bunun üzerine Çağlayan, “Memnuniyetle, var tabi evliliklerde var. Hatta bizde nikah şahitliği yaparız” diye esprili bir şekilde cevap verdi.

Ardından söz alan Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Asi ise, bakanlığında Türkiye işlerine bakan bir ofis kurduğunu söyledi. Suriye’nin bulunduğu bölgenin birçok fırsatı barındırdığını vurgulayan Asi, her iki ülkenin birbirini avantajlarından yararlanarak birbirine destek vermesinin şart olduğunu dile getirdi. Asi, çimento, standardizasyon, mücevher ithalatı gibi konularda yaşanan sorunlara ilişkin çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Çağlayan daha sonra ise Suriye’nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Abdullah Dardari ile bir araya geldi. Çağlayan, Dardari ile yaptığı görüşmesinin ardından Şam’da resmi temaslar kapsamında Suriye Başbakanı Naci Itri’yi de ziyaret etti. Ziyaret sırasında konuşan Başbakan Itri, Türkiye-Suriye ilişkilerinin artan bir ivme ile sürmesinden memnuniyet duyduklarını kaydederek, Türkiye ile Suriye'yi iki ülke, tek millet olarak gördüklerini söyledi. Türkiye ile müteahhitlik ve müşavirlik alanlarında da işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Itri, Çağlayan’dan, uluslararası projelere imza atmış Türk firmalarının iletişim bilgilerini kendilerine ulaştırmalarını istedi. Türkiye’nin saygın firmalarını Suriye’de görmek istediklerini vurgulayan Itri, uluslararası projelerde yer alan Türk firmaları ile Suriye firmalarının işbirliği yapmalarını temenni ettiklerini dile getirdi.

Şam’daki resmi temaslarını tamamlayan Bakan Çağlayan, gece geç saatlerde havayolu ile Türkiye’ye döndü.

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: